Płacz jest dobry dla zdrowia- 6 powodów

Płacząc pozbywamy się kortyzolu-hormonu uwalnianego w sytuacji stresu, organizm wytwarza endorfiny i naturalne środki przeciwbólowe.
Płacz jest dobry dla zdrowia- 6 powodów

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2018

Co to jest płacz? To normalny, ludzki odruch wyrażający emocje. Jest on reakcją na poziomie fizjologicznym, poznawczym i socjalnym w odpowiedzi na różne sytuacje .

Z naukowego punktu widzenia jednak, płacz jest dla nas korzystny, ponieważ pozwala na uwolnienie hormonów, które zaburzają równowagę organizmu.

Łzy są nam potrzebne, by utrzymać oczy w dobrej kondycji:

 • Dzięki niemu oczy pozostają dobrze nawilżone, funkcje aparatu optycznego  i procesy metaboliczne przebiegają bez zakłóceń.
 • Płacz pomaga usunąć wszelkie ciała obce i substancje drażniące, które mogą dostać się w okolice oka.
 • Pomaga również chronić oczy przed działaniem drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlatego też ważne jest, by nie powstrzymywać emocji, gdyż w dłuższej perspektywie może to nadwyrężyć nasze zdrowie. Kiedy powstrzymujesz łzy, może to spowodować nieprzyjemnie skurcze mięśni, naczyń krwionośnych, żołądka i jelit.

Dlaczego dobrze jest płakać?

Płacz i śmiech są na równi korzystne. Obie emocje pomagają wyrazić negatywną i pozytywną energię.

Pomaga to w zachowaniu równowagi nastroju. Gdy płaczesz uwalniają się adrenalina i noradrenalina – hormony stresu. Organizm wydziela również oksytocynę – hormon, który działa uspokajająco. Dlatego gdy się już wypłaczesz odczuwasz ulgę i spokój.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Walka z depresją – 10 produktów, które Ci pomogą

1.Płacz pomaga pozbyć się napięcia i stresu

Płaczemy czasem ze smutku, a czasem ze szczęścia. Gdy zamartwiamy się z jakiegoś powodu, stres z tym związany nie daje nam wręcz szansy, aby racjonalnie myśleć.

Z każdą łzą organizm wydziela adrenokortykotropinę. Hormon ten zawiera kortyzol i kortykosteron -uwalniane w stresujących sytuacjach, a także prolaktynę i leucynę, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi.

Procesy chemiczne zachodzące podczas płaczu działają uspokajająco i redukują stres. Ponadto, podczas płaczu kurczą się i rozkurczają mięśnie twarzy i kącików oka. To z kolei poprawia ukrwienie i usprawnia dostarczanie płynów ustrojowych do błon śluzowych oka.

płacz kobiety

2. Nawodnienie

 • Łzy, które stale obecne są w naszych oczach i utrzymują ich odpowiednie nawilżenie, są produkowane przez organizm niezależnie od stanu emocjonalnego. Są one po prostu produktem gruczołu łzowego.

Pełnią one funkcję ochronną i usuwają obce substancje takie jak kurz i brud. Utrzymują one odpowiednie nawodnienie oczu dostarczając tlen w kąciki oczu i dbają o wzrok.

 • W ten sam sposób działają łzy odruchowe, kiedy obce ciało dostanie się do oka. Mogą one być obfite ponieważ zawierają przeciwciała, które chronią przed zarazkami i wirusami.

3. Pomaga pozbyć się złego nastroju

Z każdą łzą pozbywamy się również manganu. Jeżeli organizm zawiera zbyt dużo tego metalu może to powodować uczucie rozdrażnienia, zmęczenia, lęku, a także depresję.

Płacz wzmaga produkcję endorfin, które wprawiają nas w dobry nastrój.

Roztrzęsiona kobieta zły nastrój

4.Pomaga radzić sobie z żałobą

Płacz jest jednym ze sposobów wyrażania żałoby. Możemy pokazać innym naszą bezradność i wrażliwość. Łzy są narzędziem wyrażania negatywnych emocji i radzenia sobie z bólem. Poprawiając nasze samopoczucie płacz przynosi uczucie komfortu.

5.Daje okazję by utożsamić się  drugą osobą

Kiedy płacze ktoś na kim nam zależy wzbudza to w nas empatię, automatycznie stawiamy się w jego sytuacji.

Dzięki temu wytwarza się więź emocjonalna, gdyż pogłębia się związek z drugą osobą. Pozwala to nam również przyjrzeć się samym sobie i przeanalizować pozytywne i negatywne strony każdej życiowej sytuacji.

uściski płacz dwie kobiety

6.Naturalny środek przeciwbólowy

Jedną z korzyści płaczu jest jego zdolność do uśmierzania bólu. Silne emocje mogą być niezwykle intensywne. Gdy płacz jest jak najbardziej usprawiedliwiony (na przykład śmierć kogoś bliskiego), normalny jest intensywny, nieutulony płacz.

Powinniśmy jednak mieć się na baczności, jeżeli w czasie płaczu pojawiają się następujące objawy:

 • Bezsenność
 • Brak apetytu
 • Utrata wagi
 • Apatia
 • Myśli samobójcze

W tej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do lekarza, gdyż płacz może zwiastować problemy ze zdrowiem psychicznym.

Jak płakać zdrowo?

 • Nie bierz rzeczy zbyt poważnie i naucz się śmiać z siebie.
 • Patrz na sprawy z dystansu i nie dramatyzuj.
 • Z humorem wyciągaj wnioski z trudnych sytuacji.
 • Szukaj zajęć, które poprawią Twój stan emocjonalny: czytanie, śpiew, taniec, wyjście do kina.
 • Analizuj każdą sytuację i spróbuj określić co dokładnie Cię martwi.
 • Nie trzymaj wszystkiego w sobie, wyraź to, co czujesz.
płacz ze śmiechu

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.