Płacz i łzy - Nie powstrzymuj ich, bo przynoszą ulgę w cierpieniu

Niektórym wydaje się, że płacz jest oznaką słabości, jednak tak naprawdę, jest naturalnym sposobem przynoszącym ulgę w cierpieniu.
Płacz i łzy - Nie powstrzymuj ich, bo przynoszą ulgę w cierpieniu

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2017

Płacz i łzy to naturalna reakcja naszego ciała i umysłu na trudne emocje i sytuacje, z którymi spotykamy się w życiu. Mimo że na pierwszy rzut oka zdają się być objawem słabości, w rzeczywistości to doskonały sposób, by przynieść sobie ulgę i dać upust emocjom, które narastały przez jakiś czas.

Płacz bywa czymś wstydliwym i bardzo intymnym, nie warto jednak powstrzymywać się przed łzami, ponieważ wówczas nasz organizm znajdzie inny sposób, by dać wyraz cierpieniu fizycznemu czy psychicznemu.

Poświęćmy dzisiejszy artykuł na taką właśnie refleksję.

Płacz przyniesie Ci ulgę

Płacz to doskonałe lekarstwo i naturalna reakcja na smutek, rozczarowanie, depresję, lęk, ból czy złość. To szansa, by dać upust emocjom i nie trzymać ich w środku. W przeciwnym wypadku narażamy się na wiele konsekwencji fizycznych i psychicznych, gdyż powstrzymywanie łez nie sprawi, że poczujemy się lepiej.

Rozpacz

Wręcz przeciwnie – ciało i umysł znajdą inną drogę, by przypomnieć o cierpieniu, którego doświadczasz. O emocjach warto rozmawiać, warto je też okazywać. Smutek i towarzyszący mu płacz są jednym ze sposobów. Kumulowane i tłumione emocje mają to do siebie, że potrafią eksplodować w najmniej oczekiwanym momencie.

To tak samo jak w przypadku związku – jeśli nie powiemy naszemu partnerowi wprost, że coś nam nie pasuje, a będziemy w głębi duszy liczyć na to, że sam się domyśli, prędzej czy później doprowadzi to do kłótni czy nawet dłuższego konfliktu.

Udawanie, że wszystko jest w porządku, gdy w rzeczywistości pęka Ci serce, to najgorsza z możliwych decyzji. Wystarczy kropla, by przepełnić czarę goryczy, a skutki mogą być nieprzewidywalne.

Twoje ciało wie, kiedy cierpisz

Gdy cierpienie trwa przez dłuższy czas, Twój organizm zaczyna wysyłać Ci różne sygnały ostrzegawcze. Mogą to być uciążliwe bóle głowy, stany lękowe, problemy żołądkowe, wysypka czy egzema, a także wiele innych dolegliwości, których w pierwszej chwili nie łączymy z naszym stanem emocjonalnym i psychicznym.

Wśród fizycznych objawów smutku i cierpienia znajduje się także płacz – najbardziej pierwotna i wrodzona reakcja na ból i negatywne emocje. Nie wolno tego ignorować i nie należy wstrzymywać łez, kiedy czujemy, że są one jak najbardziej na miejscu.

Łzy

Czasami przewlekły smutek i towarzyszące mu łzy nie mają jednej konkretnej przyczyny – czasami powód jest ukryty głęboko w naszej podświadomości; ma źródło w wydarzeniu z przeszłości, którego nawet dobrze nie pamiętamy.

Jeśli jednak gdzieś w głębi duszy czujesz, że coś Cię dręczy i nie daje Ci iść do przodu, posłuchaj swojego ciała i nie ignoruj objawów. Nic w ludzkim organizmie nie dzieje się bez przyczyny.

Ciało i umysł – choć często o tym zapominamy – pozostają ze sobą w silnej relacji. Ignorując problemy emocjonalne bezpośrednio narażasz się na problemy fizyczne, i vice versa.

Ze strachu przed konfrontacją i prawdą spychamy nieraz swoje emocje w najgłębsze zakamarki naszego umysłu. Nasz organizm nie zapomina jednak o dręczącym nas problemie – z czasem pojawiają się objawy fizyczne, bóle brzucha, głowy, zmiany skórne czy nawet poważniejsze zaburzenia takie jak choroby układu krążenia czy stany zapalne.

Nie bój się odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie leży źródło Twojego smutku, lęku czy złości. Płacz, jeśli czujesz, że przyniesie Ci to ulgę.

Przekonania, doświadczenia i traumy

Cierpienie

Targające nami emocje częstą mają źródło w naszych przekonaniach, traumach i doświadczeniach, z mniej lub bardziej odległej przeszłości. Trudne sytuacje, z którymi się spotykamy nie są kwestią naszego wyboru, a bardzo często efektem nieszczęśliwego przypadku czy złośliwości losu.

Warto jednak zauważyć w każdym takim wydarzeniu iskierkę nadziei i szansę, by otworzyć nam oczy na prawdę, wyciągać wnioski i iść naprzód.

Często boimy się mówić ,,dość”, a lęk ten wynika właśnie z traumatycznych przeżyć z przeszłości. Obniżona samoocena sprawia, że nie mówimy o naszych emocjach i spychamy je gdzieś głęboko w dół na liście potrzeb i priorytetów.

To błąd – Twoje emocje powinny być dla Ciebie najważniejsze na świecie. Nie możesz bać się czy wstydzić ich okazywać. Płacz to naturalna reakcja, do której masz prawo i z którego powinnaś korzystać.

Kobieta i księżyc

Pamiętaj – gdy powstrzymujesz łzy, organizm znajdzie inną drogę, by dać wyraz cierpieniu, złości czy smutkowi. Pozwól sobie na płacz i poczuj się wolna.

Fizyczna manifestacja bólu sprawi, że stanie się on bardziej znośny. Czy teraz jesteś gotowa, by otworzyć oczy na prawdę?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.