Wczesna menopauza - poznaj jej objawy
Menopauza to okres w życiu kobiety, kiedy przestaje ona miesiączkować i staje w obliczu licznych zmian hormonalnych, które sprawiają, że niemożliwe staje się zajście w ciążę. Wczesna menopauza pojawia się około 40, 45 roku życia, choć już w poprzedzających ją latach pojawiają się objawy związane ze spadkiem estrogenu i progesteronu.
Jest to etap w życiu trudny dla wszystkich kobiet, ponieważ w taki czy inny sposób wywołuje zmiany fizyczne i psychiczne, które chcąc nie chcąc przeszkadzają w życiu codziennym, niejednokrotnie utrudniając je.
Dobre wieści są takie, że wczesna menopauza to nie koniec świata. Można sobie ulżyć w jej objawach prowadząc zdrowy styl życia i dbając o odpowiednią dietę. Dowiedz się, w jaki sposób.
Wczesna menopauza – czy jest?
Według danych dostarczonych przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), wczesna menopauza dotyka około 1% kobiet na świecie. Wczesna menopauza pojawia się, gdy przestają prawidłowo pracować jajniki i zanika menstruacja – słowo “wczesna” wskazuje na kobiety w wieku 40-45 lat.
Na początku objawia się nieregularnym miesiączkowaniem, a następnie – całkowitym zanikiem miesiączki.
Problem tkwi w tym, że – ponieważ kobieta na tym etapie życia cierpi znacznie zmiany hormonalne zbyt wcześnie – wzrasta ryzyko chorób chronicznych oraz problemów emocjonalnych.
Zajrzyj też do artykułu: Menopauza – jak zadbać o kości?
Jakie są powody wczesnej menopauzy?
Znaczny odsetek przypadków wczesnej menopauzy nie ma konkretnej przyczyny. Jednakże, istnieją czynniki, które mogą być z nią w jakiś sposób powiązane. Oto niektóre z nich:
- Czynniki genetyczne i chromosomatyczne.
- Czynniki związane z infekcjami.
- Choroby autoimmunologiczne.
- Kontakt z toksycznym środowiskiem.
- Nadwaga bądź otyłość.
- Agresywne leczenie, takie jak radioterapia oraz chemioterapia.
- Chirurgiczne usunięcie jajników.
Wczesna menopauza – objawy
Objawy tej dolegliwości różnią się nieco w zależności od kobiet, prawie zawsze zależąc od zmian hormonalnych, jakie pojawiają się u kobiety.
Zmniejszenie się ilości estrogenu wytwarzanego przez jajniki staje się zaczątkiem całej serii objawów, z czasem prowadząc do zaprzestania miesiączkowania oraz uniemożliwiając zajście w ciążę.
Wśród głównych objawów świadczących o tym, że pojawiła się wczesna menopauza wymienić należy:
Nieregularne miesiączki
Jako jedna z konsekwencji zmniejszenia ilości estrogenu wytwarzanego przez jajniki, pojawia się nieregularne miesiączkowanie, z czasem miesiączki mogą się spóźniać nawet kilka miesięcy.
Powszechnym objawem jest również zmniejszona ilość wydzieliny miesiączkowej, może się również zmienić jej kolor lub zapach.
Nocne duszności
Nocne budzenie się z uczuciem duszności to bardzo wyraźny objaw menopauzy. Jeżeli pojawia się on u kobiety młodszej, niż 40 lat, prawdopodobnie będziemy tu mieli do czynienia ze zjawiskiem, jakim jest właśnie wczesna menopauza.
Palpitacje serca
Zmiany hormonalne wywołujące wczesną menopauzę mogą również wpłynąć na rytm serca i stać się przyczyną niewygodnych palpitacji.
Dlatego też to takie ważne, by robić regularne badania medyczne, ponieważ z wiekiem zwiększa się ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego.
Suchość pochwy
Objaw ten jest bardzo martwiący, ponieważ dość mocno wpływa na życie intymne kobiety. Z racji tego, że zmniejsza się poziom estrogenów w jej ciele, pochwa traci swoją naturalną wilgotność i pojawia się właśnie jej bolesna suchość.
Przyczynia się to do tego, że współżycie staje się bolesne i nieprzyjemne.
Zmniejszone libido
Zmniejszone libido nie zawsze jest objawem wczesnej menopauzy, w końcu na nasz popęd płciowy ma wpływ całe mnóstwo czynników.
Trzeba jednak przyznać, że gdy zauważymy, iż libido jest trwale zmniejszone bez wyraźnego powodu, może to stanowić objaw zmian hormonalnych na tyle znacznych, iż mogą świadczyć o menopauzie.
Infekcje dróg moczowych
Zwiększenie częstotliwości infekcji dróg moczowych, jakie nas atakują, może być jednym z wczesnych objawów, że zaczęła się u nas menopauza.
Nierównowaga poziomu pH w naszych okolicach intymnych przyczynia się do stworzenia dobrych warunków dla rozwoju flory bakteryjnej. To z kolei może się stać przyczyną zapalenia cewki moczowej, zapalenia dróg moczowych oraz stanów zapalnych pęcherza.
Trzeba zaznaczyć, że na tym etapie życia zaczyna słabnąć również praca układu odpornościowego, co jeszcze obniża zdolność do zwalczania wirusów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych.
Zmiany nastroju i huśtawki emocjonalne
Rozdrażnienie, nagłe zmiany humoru oraz trudności w skoncentrowaniu się to jednej z objawów menopauzy.
Dzieje się tak, ponieważ nierównowaga hormonalna wpływa na układ nerwowy, to z kolei – efektem domina – wywołuje wahania nastroju.
Utrata gęstości kości
Gdy zmniejsza się poziom estrogenu wytwarzanego przez jajniki, pojawia się zmiana, na którą należy zwracać mnóstwo uwagi: zmniejszenie gęstości kości.
Jest to skutkiem faktu, że ciało zmniejsza swoją zdolność do wchłaniania wapnia i innych składników odżywczych, tak ważnych w procesie wzmacniania naszego układu kostnego.
Może zechcesz też przeczytać artykuł: Menopauza – jak zadbać o kości?
Wczesna menopauza – czy można jej uniknąć?
Do chwili obecnej nie wynaleziono leczenia mającego na celu uniknięcie objawów wczesnej menopauzy wśród osób na nią narażonych.
Specjaliści zwykle zalecają terapię hormonalną, jak również spożywanie wapnia i innych suplementów diety uzupełniających naszą dietę w niezbędne składniki i pomagających kontrolować objawy wczesnej menopauzy.
Najważniejszą zmianą, jaką powinnyśmy poczynić jest nauczyć się mierzyć z menopauzą z optymizmem, skupiając się przy tym na odpowiednim zadbaniu o swój stan fizyczny i psychiczny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Cano, A. (2009). La menopausia. Acta Ginecologica.
-
ATRIA, A. (1950). La menopausia precoz y su tratamiento hormonal. Revista m??Dica de Chile.
-
Baena Antequera, M. J., & Vázquez Ramos, F. J. (2003). La actividad física y la menopausia precoz. Lecturas: Educación Física y Deportes.