Jak usunąć sól i tłuszcze z organizmu?
Sól i tłuszcze należą do substancji uważanych za największych wrogów zdrowia człowieka. Te dwie ciche bomby, które stopniowo akumulują się w organizmie, powoli sieją w nim spustoszenie i dają początek problemom z ciśnieniem, wzrost cholesterolu, nadwagą, zaburzeniom czynności nerek czy problemom z sercem.
Co Ty na to, by dziś z nowymi nawykami i stylem życia, który poprawią jakość i stan Twojego zdrowia rozpocząć nowy rozdział? Pierwszym krokiem niech będzie oczyszczenie organizmu. Usuniemy sól i tłuszcze z organizmu, a jak to osiągnąć dowiesz się w dzisiejszym artykule.
Wszystkie te problemy z nadmiarem soli i innych niezdrowych substancji jest spowodowana nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i trybem życia.
Dużą odpowiedzialność ponoszą czasy, w których żyjemy, gdzie każdy spiesząc się, rezygnuje ze zdrowego jedzenia, zamieniając je na ubogie w składniki odżywcze, a bogate w sól i tłuszcze szybkie dania.
To zmartwienie dotyczy nie tylko nas dorosłych! Warto uświadomić sobie, że coraz młodsze pokolenia odżywiają się nieprawidłowo i jest to coraz powszechniejszy problem całego społeczeństwa. W ostatnich latach wskaźnik otyłości wśród dzieci niebezpiecznie wzrósł.
Wyeliminuj sól i tłuszcze ze swojego organizmu
1. Sok z pietruszki i cytryny
Sok ten jest doskonały do picia o każdej porze dnia, jednak bardzo ważne jest, by pierwsza szklanka została wypita zaraz po przebudzeniu na pusty żołądek.
Jest to świetny sposób na usunięcie nadmiaru soli z organizmu oraz ułatwiający pracę nerek. Ponadto jest bogatym źródłem witamin i antyoksydantów usprawnia metabolizm tłuszczów, co zawdzięcza obecności soku z cytryny.
Jeżeli pragniemy skutecznego oczyszczania organizmu, zaleca się picie przynajmniej trzech porcji dziennie, a oto przepis jak go przygotować:
Składniki:
- 5 pęczków czystej pietruszki
- sok z cytryny
- 1 litr wody
Sposób przygotowania:
- pierwsze co należy zrobić to zagotować wodę. Następnie do płynu należy dodać pietruszkę i pozostawić do gotowania na około 20 minut. Po upływie zalecanego czasu wyłączyć ogień i odstawić na godzinę do ostygnięcia
- następnym krokiem jest przecedzenie zawartości i do otrzymanej wody dodanie soku z cytryny. Chociaż smak może wydać się nieco intensywny, naprawdę jest to doskonały sposób, aby sól zniknęła z organizmu.
- sok ten zaleca się pić przez cały dzień, najlepiej w temperaturze pokojowej, pierwszą porcję na czczo, a następne – 20 minut po posiłku.
2. Woda truskawkowa z cytryną
Woda truskawkowa oprócz tego, że jest smacznym i orzeźwiającym sposobem na ochłodę w upalne dni, działa moczopędnie, sprzyja spalaniu tłuszczów, a dodatkowo zaopatrzy organizm w potrzebne witaminy i minerały.
Pomoże również w sprawniejszym usuwaniu płynów i zapobiegnie retencji wody na skutek zbyt wysokiego stężenia soli w organizmie.
Składniki:
- 10 truskawek
- 1 litr wody
- sok z cytryny
Sposób przygotowania:
- napój ten jest naprawdę prosty do przygotowania. Jeżeli chcesz możesz przez trzy dni pić sok z pietruszki po to, by następnie kontynuować oczyszczanie organizmu wodą z truskawek. Dzięki tygodniowemu zastosowaniu sól i tłuszcze, które są w nadmiarze ulegną usunięciu
- najpierw należy zagotować litr wody, a przekrojone na pół truskawki umyć i później umieścić we wrzątku pozostawiając do gotowania na 30 minut. Truskawki powinny być miękkie. Gdy dostrzeżesz, że oddały one już wszystkie soki, przecedź zawartość
- umieścić wodę truskawkową w szklanym naczyniu i dodać sok z cytryny oraz kilka kostek lodu. Schłodzić napój i pić regularnie w ciągu dnia po każdym posiłku
3. Jak zastąpić sól w posiłkach?
Wierzcie nam, albo i nie istnieje naprawdę wiele sposobów na to, jak zastąpić sól w codziennej diecie. Niektóre z zamienników są bardzo smaczne i równie skutecznie poprawiają smak potraw. Chcesz wiedzieć, jakie to produkty?
Zerknij poniżej i zapisuj, sam nie zauważysz jak w mgnieniu oka przestaniesz zauważać brak soli. Potrzebna jest również zmiana w sposobie myślenia i determinacja w wybieraniu substytutów soli, do których należą:
- czosnek
- oregano
- rozmaryn
- czarny pieprz
- curry
4. Potrzebujemy więcej wysiłku fizycznego!
Nadmiar soli i tłuszczów w organizmie są usuwane wraz z potem i spalane podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych, gdy nasze ciało i serce zaczynają intensywniej pracować. Czasem ciężko jest nam się zmobilizować lub też brakuje nam czasu jednak naprawdę warto znaleźć, choć maleńką lukę, by chwilę się poruszać.
Pamiętaj o tym, że sól i tłuszcze, które każdego dnia gromadzą się w Twoim ciele, przysparzają ciału tylko szkód, dlatego już dziś wyjdź na dynamiczny spacer i postaraj się odrobinę spocić!
Do tych aktywności, które są szczególnie zalecane należą:
- 20 minut biegania
- 30 minut dynamicznego spaceru
- 30 minut jazdy na rowerze
- taniec
5. Pijmy więcej wody!
Już wiele razy wspominaliśmy o niej na naszej stronie i podkreślaliśmy, jak istotna jest dla naszego organizmu. W momencie, gdy stężenie soli w naszym ciele jest zbyt wysokie, czujemy się napuchnięci i obolali, a nasze kostki znacznie się powiększyły, nie zapomnijmy jej dostarczyć.
Opuchnięte kostki z reguły świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu nerek, dlatego nie wahaj się wypić więcej szklanek wody dziennie niż zwykle (od 8 do 9 filiżanek).
Sól zostanie wyeliminowana, narządy nawodnione, a to wszystko pomoże w oczyszczeniu organizmu z toksyn i usprawni eliminację tych uporczywie gromadzących się tłuszczów.
Nie zapominaj o tych kilku prostych wskazówkach, a sól i tłuszcze będą mieścić się w zalecanych normach i nie przysporzą Ci dodatkowych kłopotów!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Detoxes and cleanses. (2018). National Center for Complementary and Integrative Health.
- Mishori R, et al. (2011). The dangers of colon cleansing. Journal of Family Practice. 2011;60:454.
- Bazzocchi G, et al. (2017). Irrigation, lavage, colonic hydrotherapy: From beauty center to clinic? Techniques in Coloproctology. 2017;21:1.
- Amorim, J. L., Simas, D. L. R., Pinheiro, M. M. G., Moreno, D. S. A., Alviano, C. S., da Silva, A. J. R., & Fernandes, P. D. (2016). Anti-inflammatory properties and chemical characterization of the essential oils of four citrus species. PloS one, 11(4), e0153643. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4835072/
- Chonpathompikunlert, P., Boonruamkaew, P., Sukketsiri, W., Hutamekalin, P., & Sroyraya, M. (2018). The antioxidant and neurochemical activity of Apium graveolens L. and its ameliorative effect on MPTP-induced Parkinson-like symptoms in mice. BMC complementary and alternative medicine, 18(1), 103. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5859653/
- Basu, A., Morris, S., Nguyen, A., Betts, N. M., Fu, D., & Lyons, T. J. (2016). Effects of dietary strawberry supplementation on antioxidant biomarkers in obese adults with above optimal serum lipids. Journal of nutrition and metabolism, 2016. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4939384/
- Cenarruzabeitia, J. J. V., Hernández, J. A. M., & Martínez-González, M. Á. (2003). Beneficios de la actividad física y riesgos del sedentarismo. Medicina clínica, 121(17), 665-672. http://mural.uv.es/joplase/obesidad%20y%20educacion%20fisica.pdf
- Iglesias Rosado, C., Villarino Marín, A. L., Martinez, J. A., Cabrerizo, L., Gargallo, M., Lorenzo, H., … & Russolillo, J. (2011). Importancia del agua en la hidratación de la población española: documento FESNAD 2010. Nutrición Hospitalaria, 26(1), 27-36. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-16112011000100003