Uprawa bromelii - sposób pielęgnacji i zalecenia
Na pierwszy rzut oka uprawa bromelii wydaje się trudnym zadaniem. Jednak te tropikalnie wyglądające rośliny są łatwe w uprawie, wymagają niewielkiej pielęgnacji i są odporne na różne warunki klimatyczne i środowiskowe.
Jest to epifit, z naukową nazwą rodzaju Bromeliaceae, który wnosi do ogrodu kolory przyciągające wzrok. Roślina znana jest ze swoich pięknych liści o różnych odcieniach czerwieni, zieleni, pomarańczy, fioletu i żółci.
Jako taka nie wymaga gleby do wzrostu. Może przylgnąć do drzew lub innych przedmiotów, lub rosnąć na całkiem płytkiej glebie. Jaka pielęgnacja jest wymagana i gdzie należy ją sadzić? Oto wszystkie szczegóły.
Uprawa bromelii
Bromelie to wieloletnie rośliny należące do rodziny Bromeliaceae. Pochodzą z Afryki Zachodniej, ale obecnie występują również w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Ameryce Środkowej. Szacuje się, że istnieje około dwóch tysięcy gatunków, chociaż najbardziej znane to Guzmania, Neoregelia i Vriesea.
Jak zauważono w publikacji w Ecology and Evolution, rośliny te rosną wolno i preferują siedliska z dużymi opadami deszczu i wilgotnością. Potrzebują około trzech lat, aby dojrzeć i zakwitnąć, chociaż niektóre gatunki wymagają więcej czasu.
Chociaż rośliny te są epifitami – czyli zwykle rosną na korze drzew w obszarach dżungli – są również uprawiane w celach ozdobnych. Zwykle są one niewielkich rozmiarów, chociaż mogą osiągnąć nawet do metra wysokości.
Mają lancetowate liście, których odcienie różnią się w zależności od rodzaju. Niektóre mają kolor zielony, a inne są różowe, fioletowe lub szare. Kwiaty natomiast mają intensywne żywe kolory, które mogą obejmować od czerwieni do fuksji, pomarańczy lub różu.
Należy zauważyć, że bromelie kwitną tylko raz w ciągu swojego życia. Następnie konieczne jest odcięcie łodygi kwiatowej od podstawy, aby roślina wytworzyła odrosty.
Rodzaje bromelii
Jak wspomnieliśmy, istnieje ponad dwa tysiące gatunków bromelii. Większość z nich to epifity, które występują w ich rodzimych obszarach występowania, czyli w tropikalnych regionach Ameryk. Mimo to istnieją pospolite gatunki, które można uprawiać w ogrodach. Najpopularniejsze z nich to:
- Guzmania: Obejmuje najpowszechniejsze gatunki, takie jak G. lingulata, G. zahnii, G. Guzmania sanguinea i G. monostachia. Zwykle ma ona długie, płaskie, jasnozielone liście. Jej kwiaty mogą być jaskrawoczerwone, żółte, pomarańczowe, różowe lub fioletowe, w zależności od gatunku.
- Neoregelia: To bardzo zróżnicowany rodzaj bromelii. Są one szczególnie używane jako rośliny doniczkowe, ponieważ ich liście są bardzo efektowne, a ich kolory wahają się od różowego do fioletowego.
- Vriesea: V. bromeliad charakteryzuje się barwnymi liśćmi i kwiatami przypominającymi pióra. Obejmuje popularne gatunki, takie jak V. splendens i hybryda Vreisea „Fireworks”.
- Ananas comosus: To rodzaj obejmujący ananasa pospolitego. Ma pajęcze liście i kwiatostan, na którym rosną miniaturowe ananasy.
Zobacz też: Jak sprawić, żeby cięte kwiaty stały dłużej?
Pielęgnacja i zalecenia dotyczące uprawy bromelii
Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas uprawy bromelii, jest to, że nie wymagają one grubej ani zbyt głębokiej gleby, wręcz przeciwnie. W ogrodnictwie często stosuje się mieszanki kory, mchu lub innych materiałów organicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest również płytka doniczka.
Oczywiście, aby roślina mogła dojrzeć i rozkwitnąć, należy stworzyć pewne specyficzne warunki. Można to określić na podstawie światła, temperatury, wilgotności i karmienia. Ogólnie rzecz biorąc, nie wymaga ona zbytniej konserwacji i dobrze przystosowuje się do klimatu tropikalnego, ciepłego i umiarkowanego.
Możliwa jest uprawa bromelii bez gleby. W tym celu roślina musi być przymocowana do przedmiotu, który pozwala jej stać pionowo.
Lekka uprawa bromelii
Podczas uprawy bromelii należy pamiętać o zapewnieniu jasnego, pośredniego światła, zwłaszcza jeśli ma twarde, sztywne liście. Jeśli jest to odmiana o miękkich liściach, bez kolców, poziom światła powinien być nieco niższy.
Gleba
Jeśli chodzi o uprawę bromelii w pomieszczeniach, idealna gleba składa się zwykle z dwóch trzecich gleby na bazie torfu i jednej trzeciej piasku. Pozwala to na zatrzymanie wilgoci, ale także zapewnia drenaż. Inne mieszanki to węgiel drzewny, mchy i gleby dla storczyków.
Podczas gdy niektórzy wolą sadzić je w płytkich doniczkach, są tacy, którzy montują je na kłodach, deskach i podobnych powierzchniach. W tych ostatnich przypadkach konieczne jest posiadanie podpórki pod roślinę.
Woda
Jednym z powodów, dla których roślina ta jest uważana za odporną, jest to, że może wytrzymać warunki suszy. Chociaż jej naturalne środowisko jest wilgotne, nie wymaga obfitego podlewania. W fazie wzrostu powinna być podlewana oszczędnie co tydzień. Również zimą nawadnianie należy ograniczyć.
Korzeń rośliny jest wrażliwy na gnicie, więc woda nie powinna pozostawać w stagnacji. Kluczem jest odczekanie, aż powierzchnia gleby będzie sucha w dotyku przed ponownym zasilaniem wodą. Z drugiej strony dobrze jest spryskać liście za pomocą butelki z rozpylaczem.
Temperatura i wilgotność
Bromelie często preferują temperatury od 15 do 25 stopni Celsjusza. Zwykle nie tolerują bardzo niskich temperatur, dlatego zimą wymagają ochrony.
Chociaż niektóre mogą wytrzymać temperatury tak niskie, jak -7°C, nie powinny być wystawiane na działanie warunków poniżej 4°C. Zalecana wilgotność do ich wzrostu wynosi od 40 do 50%.
Nawóz
Jedną z wielkich zalet uprawy bromelii jest to, że zwykle nie wymagają one nawozu. Często roślina radzi sobie sama również z podlewaniem. Jednak w fazie wzrostu można zastosować płynny nawóz rozcieńczony o połowę. Jeśli roślina jest bliska kwitnienia, stosowanie tych produktów może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego.
Uprawa na wolnym powietrzu
Jeśli chcesz uprawiać bromelie na zewnątrz, konieczne pamiętaj o następujących szczegółach. Najlepiej wybrać płytkie doniczki, ponieważ zimą lepiej przenieść je do domu, aby nie gniły.
Można je również uprawiać pod zacienionym drzewem lub na dowolnej roślinie, której udaje się uniknąć bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym. Zbyt dużo światła ma tendencję do przypalania liści. Pamiętaj również, że zbyt duża wilgotność osłabi roślinę. Upewnij się, że ma ona odpowiedni drenaż.
Szkodniki
Jest mało prawdopodobne, aby bromelie były atakowane przez szkodniki. W większości przypadków rozwijają się u nich choroby spowodowane nadmiernym podlewaniem lub nadmierną ekspozycją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Propagacja
Naturalnym sposobem rozmnażania bromelii są ich pąki. Uprawa z nasion jest zwykle trudniejsza. W każdym razie, jeśli wybierzesz tę drugą opcję, wskazane jest, aby siania podjąć się w okresie zimowym.
Przeczytaj również: Letnie kwiaty – 6 propozycji dla Twojego ogrodu
O czym pamiętać przy uprawie bromelii
Ze względu na ich uderzająco kolorowe kwiaty, bromelie są często preferowane jako rośliny doniczkowe lub ogrodowe. Rosną wolno i mogą potrzebować około trzech lat, zanim zakwitną. Po rozkwicie roślina zwykle umiera. Jednak odrasta z pąków.
Utrzymanie jej w doskonałym stanie wymaga niewielkiej uwagi. Umiarkowane podlewanie i pośrednie światło to kluczowe elementy. Dobrym pomysłem jest również sadzenie ich w małych doniczkach z dobrym systemem odwadniającym, które zimą można zabrać do domu. Czy zdecydujesz się mieć ją w swoim ogrodzie?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ladino G, Ospina-Bautista F, Estévez Varón J, Jerabkova L, Kratina P. Ecosystem services provided by bromeliad plants: A systematic review. Ecol Evol. 2019 May 29;9(12):7360-7372. doi: 10.1002/ece3.5296. PMID: 31380056; PMCID: PMC6662323.
- Cach-Pérez MJ, Andrade JL, Chilpa-Galván N, Tamayo-Chim M, Orellana R, Reyes-García C. Climatic and Structural Factors Influencing Epiphytic Bromeliad Community Assemblage along a Gradient of Water-Limited Environments in the Yucatan Peninsula, Mexico. Tropical Conservation Science. 2013;6(2):283-302. doi:10.1177/194008291300600209
- NCBI Taxonomy: a comprehensive update on curation, resources and tools. Database (Oxford). 2020: baaa062. PubMed: 32761142 PMC: PMC7408187.
- Bromeliads. University of Florida Institute of Food & Agricultural Sciences.
- Schiappacasse, Flavia, et al. Ethylene Spray Influences Flowering of the Chilean Bromeliad Fascicularia Bicolor. Idesia (Arica), 2016, pp. 0–0. doi:10.4067/S0718-34292016005000027
- Bromeliads. University of Wisconsin-Madison Extension.