Ubrania – 12 sposobów na to, by długo ci służyły
Warto uświadomić sobie, że nasze ubrania nie muszą z czasem wyglądać na stare i zużyte częstym noszeniem. Nawet jeśli często są one narażone na kontakt z promieniami słońca, wielokrotnie prane czy też bardzo poplamione, nie oznacza to, że zniszczą się szybko i będziemy musieli zastąpić je nowymi.
Staraj się traktować ubrania jak swoją drugą skórę, a naprawdę będą ci służyły przez długie lata. Troska o tkaniny wcale nie jest trudna – wystarczy, że na co dzień będziesz stosować się do kilku prostych, domowych zaleceń.
Jak sprawić, by ubrania zawsze wyglądały jak nowe?
Chcielibyśmy przedstawić ci 12 niezawodnych domowych sposobów na utrzymanie twojej ulubionej odzieży w idealnym stanie przez bardzo długo. Są one banalnie proste i nie wymagają dużego nakładu czasu ani absolutnie żadnego wysiłku.
1. Ostrożnie z plamami!
Plamy na ubraniach są czymś zupełnie normalnym i zwykle nie jesteśmy w stanie ich uniknąć. Jeśli przez przypadek się poplamisz lub na co dzień pracujesz z substancjami, które mogą brudzić tkaniny, staraj się natychmiast wyczyścić plamę.
Im dłużej pozostawimy brud na ubraniu, tym bardziej wniknie on we włókna i z każdym upływającym dniem plama będzie trudniejsza do usunięcia. Kiedy tylko się ubrudzisz, od razu sięgnij po wilgotną ścierkę z płynem do prania i od razu pozbądź się zabrudzenia!
Przeczytaj również: Tłuste plamy – nie wyrzucaj odzieży, wypróbuj nasze triki
2. Segreguj ubrania przed praniem
Wielu z nas z braku czasu wrzuca do pralki wszystkie brudne ubrania i inne tkaniny na raz. Nierzadko w tym samym bębnie lądują ręczniki, koszule, delikatne bluzki, dżinsy… Co więcej, często dorzucamy do nich nawet i koronkową bieliznę.
Takie postępowanie to ogromny błąd, który prowadzi do uszkodzenia włókien tkanin, ich odbarwienia, a także utraty elastyczności. Pamiętaj, że każda część twojej garderoby wymaga innego traktowania.
Jedwab czy wełna nie powinny znaleźć się w praniu razem z dżinsami czy bluzami o intensywnych kolorach.
Różne tkaniny wymagają innej temperatury wody, mniejszej bądź większej liczby wirowań, krótszego bądź dłuższego czasu prania i suszenia…
Staraj się więc segregować ubrania przed ich wrzuceniem do pralki. Oddzielaj bawełniane ciuchy od wełny, jedwabiu, ręczników czy bielizny. Rób też sortowanie prania w zależności od koloru tkanin.
3. Prawidłowo dobieraj program prania
Obecnie większość pralek jest wyposażona w różne programy prania, które należy stosować w zależności od rodzaju tkaniny. Pierz oddzielnie ubrania delikatne, silnie zabrudzone, dziecięce ubranka, ręczniki, pościel…
Przed rozpoczęciem prania upewnij się, czy wybrany przez ciebie program jest prawidłowy. Sprawdź również, jaką charakteryzuje się on temperaturą wody oraz oszacuj ilość potrzebnego proszku, odplamiacza oraz płynu do płukania tkanin.
4. Regularnie usuwaj pożółkłe plamy spod pach
Pocimy się wszyscy i nikt z nas nie jest w stanie uniknąć pożółkłych plam pod pachami na swoich bluzkach i koszulach. Tego typu zabrudzenia sprawiają, że ubrania wyglądają na stare i zniszczone.
Warto zaznaczyć także, że pożółkłe plamy pod pachami przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego zapachu oraz sprawiają, że pocimy się intensywniej.
Przeczytaj również: Żółte plamy z potu – jak skutecznie je usunąć?
Jak pozbyć się pożółkłych plam?
Pożółkłe plamy pod pachami można w łatwy sposób usunąć i to przy zastosowaniu wyłącznie naturalnych składników. Wystarczy zmieszać odrobinę sody oczyszczonej z sokiem z cytryny, a następnie wetrzeć pastę w plamy od potu. Pozostaw środek na tkaninie przez kilka minut, aby mógł zadziałać i wypierz w pralce jak zwykle.
5. Wyprasowane ubrania wyglądają schludniej
Postaraj się, by twoje ubrania zawsze były wyprasowane, ponieważ wyglądają one schludniej i bardziej elegancko. Pamiętaj jednak, by stosować odpowiednią temperaturę i program prasowania w celu ochrony tkanin przed zniszczeniem. Każda z nich wykazuje bowiem inną tolerancję na wysoką temperaturę.
Jeśli twoja bluzka czy spódnica są wygniecione, a nie dysponujesz w danym momencie żelazkiem, możesz zastosować prostownicę do włosów do wygładzenia tkaniny. Uważaj jednak, by nie wypalić dziury w ubraniu. Zawsze stosuj się do zaleceń wyszczególnionych na etykietce producenta odzieży, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.
6. Dbaj o swoje obuwie, zwłaszcza o kozaki
Zimą każdy z nas nosi wysokie obuwie bądź kozaki. Wypełniaj je na noc pogniecioną gazetą – dzięki temu nie stracą one formy i nie będą się zaginały, a co za tym idzie – unikniesz nieestetycznych pęknięć na ich powierzchni.
7. Regularnie czyść zamszowe obuwie
Zamszowe buty są bardzo przyjazne dla stóp – są miękkie i wygodne. Nietrudno więc zrozumieć, dlaczego wielu z nas wybiera właśnie ten materiał, w którym najlepiej czują się nasze stopy.
Niestety zamszowe buty mają jedną ogromną wadę: łatwo się brudzą, co sprawia, że wyglądają na stare i schodzone. Możemy jednak temu skutecznie zapobiec. Staraj się czyścić zamsz regularnie, nie pozostawiaj brudnych butów przez kilka tygodni w oczekiwaniu na to, że potem łatwiej będzie uporać się z zabrudzeniami.
Prostym, domowym sposobem jest stosowanie zwykłej gumki do ścierania ołówka. Nagromadzony w ciągu dnia brud znika z zamszu w kilka sekund!
8. Usuwaj kłaczki z ubrań!
Jednym z czynników, które wpływają na wygląd i estetykę naszych ubrań są gromadzące się na ich powierzchni kłaczki, włoski i zmechacenia. Staraj się więc regularnie je usuwać ze swoich ulubionych ciuchów, by te zachowały piękny i nienaganny wygląd.
Jak usuwać kłaczki z ubrań?
- Do usuwania kłaczków i zmechaceń z ubrań używaj jednorazowej maszynki do golenia. Delikatnie przejedź ostrzem z góry na dół tkaniny i usuń zmechacone włókna.
- Inny, równie skuteczny sposób na pozbywanie się kłaczków z ubrań polega na użyciu szerokiej taśmy. Trzeba przyznać, że rolki z taśmą klejąca są bardzo praktyczne i łatwo dostępne. Jeśli nie masz pod ręką specjalnej rolki, możesz użyć zwyczajnej, szerokiej taśmy klejącej.
9. Ratuj zafarbowane podczas prania ubrania
Komu z nas nie przydarzyło się, że któraś z części garderoby puściła kolor podczas prania? Przez przypadek lub w wyniku niewiedzy – nie ma znaczenia. Na szczęście istnieją domowe sposoby na uratowanie zafarbowanych ubrań. Poznaj najskuteczniejszy z nich!
Potrzebne składniki
- 2 szklanki wody (500 ml)
- 2 łyżki stołowe soku z cytryny (20 ml)
Wskazówka: Pomnóż powyższe składniki w zależności od ilości ubrań do „odbarwienia”.
Jak przywrócić ubraniom ich oryginalny kolor?
- Natychmiast po stwierdzeniu, że któreś z twoich ubrań zafarbowało się podczas prania, zamocz je na cztery godziny w naczyniu z wodą i sokiem z cytryny.
- Następnie, po upływie czterech godzin, wypierz tkaninę ręcznie w delikatnym płynie do prania i letniej wodzie. Niechciany kolor trwałe zniknie z twoich ubrań.
10. Sposób na szorstkie ręczniki
Lubisz po kąpieli owinąć się miękkim i puszystym ręcznikiem? Niestety często po praniu stają się one szorstkie i twarde. Aby uniknąć tego problemu, powinieneś zamoczyć ręczniki na całą noc, a następnie wyprać je ręcznie.
11. Dbaj o przyjemny zapach swoich ubrań
Do każdego prania dodawaj specjalny płyn do płukania tkanin, który sprawi, że twoje ubrania staną się miękkie i przyjemnie pachnące. Wybierz zapach, który najbardziej ci odpowiada i stosuj go do każdego płukania.
Inną, znakomitą metodą na zachowanie miłego zapachu jest przygotowanie własnego odświeżacza do szafy. Dzięki niemu twoje ubrania zawsze będą roztaczały twój ulubiony zapach.
12. Do wybielania ubrań stosuj środki wolne od chloru
Warto zaznaczyć, że wybielacze na bazie chloru są równie skuteczne co szkodliwe dla włókien naszych ubrań. Możesz je jednak z powodzeniem zastąpić naturalnymi środkami, które równie skutecznie odświeżają biel tkanin.
Bez wątpienia doskonałym naturalnym wybielaczem jest znana wszystkim soda oczyszczona. Stąd też zawsze warto mieć ją w domu. A w połączeniu z octem działa jeszcze skuteczniej!
Potrzebne składniki
- 1 łyżka stołowa sody oczyszczonej (10 g)
- Woda (w zależności od potrzeby)
Jak należy wybielać ubrania?
Przygotuj roztwór wody z sodą oczyszczoną. Następnie zamocz w nim białe ubrania i pozostaw przez kilka godzin, aby środek miał czas zadziałać. Na zakończenie upierz w pralce jak zwykle.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Wikipedia. Ácido cítrico. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/%C3%81cido_c%C3%ADtrico. Accessed 11/13, 2018.
- Wikipedia. Bicarbonato. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Bicarbonato. Accessed 11/13, 2018.
- Wikipedia. Bicarbonato de sodio. 2018. Available at: https://es.wikipedia.org/wiki/Bicarbonato_de_sodio. Accessed 11/13, 2018.