Trójglicerydy – jak je zredukować?

Zielona herbata wśród wielu właściwości zdrowotnych również świetnie nadaje się do redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.
Trójglicerydy – jak je zredukować?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trójglicerydy to lipidy zaliczane do tłuszczów prostych i znajdują się one we krwi człowieka. Zbudowane są z estrów gliceryny i trzech cząsteczek długołańcuchowych kwasów tłuszczowych połączonych ze sobą wiązaniem estrowym.

Organizm wykorzystuje je głównie jako źródło energii, dlatego – podobnie jak cholesterol – w kontrolowanych ilościach są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Jednak gdy ich poziom zaczyna niebezpiecznie wzrastać, mogą stać się poważnym zagrożeniem dla zdrowia, jako że powodują zatykanie światła tętnic wieńcowych. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto dbać o to, by trójglicerydy były na odpowiednim poziomie i jak redukować ich ilość we krwi.

Trójglicerydy – dlaczego jest ich za dużo?

Podwyższony poziom trójglicerydów jest równie znaczącym zagrożeniem dla organizmu jak podwyższony cholesterol. Oto kilka czynników, które wpływają na ich poziom:

  • otyłość
  • siedzący tryb życia
  • źle leczona cukrzyca
  • palenie papierosów
  • nadmierne spożywanie alkoholu
  • niedoczynność tarczycy
  • uwarunkowania genetyczne

Na szczęście modyfikacja stylu życia, wzbogacenie diety naturalnymi produktami w skuteczny sposób pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów we krwi.

Naturalne produkty obniżające poziom trójglicerydów

Czosnek

Czosnek jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych środków leczniczych, który pomoże w redukcji poziomu trójglicerydów.

W badaniach opublikowanych w 2006 roku w czasopiśmie Journal of Nutrition potwierdzono, że jedzenie surowego czosnku nie tylko wpływa na trójglicerydy, ale również obniża poziom glukozy i cholesterolu we krwi.

Aby kuracja przyniosła oczekiwane skutki, należy przyjmować przynajmniej 2-3 ząbki surowego czosnku na czczo.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest dobrze znany ze swoich zdrowotnych właściwości. Wśród nich można również wymienić korzystny wpływ na poziom trójglicerydów i cholesterolu we krwi.

Ocet jablkowy a trójglicerydy

Jeżeli zdecydujesz się na ten naturalny produkt, wystarczy jedynie wymieszać jedną łyżeczkę octu jabłkowego w szklance wody, a następnie dodać łyżeczkę miodu. Taką mieszankę przyjmuje się dwa razy dziennie w przez okres kilku miesięcy.

Aby dodatkowo poprawić rezultat, można zdecydować się na wymieszanie produktu z octem pomarańczowym, winogronowym lub z innych owoców.

Cynamon

Według badań opublikowanych w 2003 roku w czasopiśmie Diabetes Care dodanie 1/4 łyżeczki cynamonu do owsianki śniadaniowej może skutecznie pomóc w tym, że trójglicerydy osiągną odpowiedni poziom w naszej krwi.

Również można posypywać nim desery, koktajle, a także dodawać do sałatek czy zup.

Koktajl z bakłażana i ogórka – na trójglicerydy

W bakłażanie i ogórkach znajdują się związki i substancje odżywcze, które pomagają w oczyszczaniu naczyń krwionośnych, a tym samym w usuwaniu nadmiaru trójglicerydów i cholesterolu.

  • Przed ich wykorzystaniem należy dokładnie umyć warzywa, a następnie umieścić je w blenderze i dodać szklankę wody.
  • Po zblendowaniu przecedzić i wymieszać.
  • Napój powinien być spożywany codziennie godzinę przed śniadaniem przez okres dwóch tygodni.

Należy pamiętać, że mieszanka nie jest przeznaczona dla osób zmagających się z niskim ciśnieniem krwi.

Napar ze skórek mandarynki

W skórkach mandarynki skoncentrowanych jest wiele antyoksydantów i substancji odżywczych, które korzystnie wpływają na zdrowie. Doskonale sprawdzają się również w sytuacji, gdy trójglicerydy przekraczają bezpieczny poziom.

mandarynki
  • Do przygotowania naparu wystarczy gotować przez 5 minut skórki owocu w szklance wody. Następnie napój przecedzić i spożywać zaraz po przygotowaniu.

Zielona herbata

Zielona herbata to napój bogaty w przeciwutleniacze, a także wiele innych dobroczynnych składników. Oprócz zmniejszenia wysokiego ciśnienia pomaga zredukować wagę, ale i usprawnia obniżenie wysokiego poziomu cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi.

  • Wystarczy łyżkę japońskiej zielonej herbaty zalać szklanką gorącej wody (250 ml), a następnie odstawić do zaparzenia na kilka minut pod przykryciem, a następnie spożyć.

Omega 3

Produkty bogate w kwasy omega 3 idealnie nadają się do obniżania poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Co więcej, chronią nasze serce i mózg, a to tylko niektóre z powodów, dla których bezapelacyjnie powinny znaleźć się w codziennej diecie. Znaleźć je można na przykład w:

  • niebieskich rybach
  • niektórych warzywach
  • nasionach
  • orzechach

Woda owsiana

Woda owsiana w ostatnim czasie cieszy się dość sporą popularnością. Napój ten jest doskonałym uzupełnieniem diety, szczególnie dla tych osób, które marzą o utracie kilku zbędnych kilogramów. Okazuje się, że świetnie sprawdza się również przy redukcji zbyt wysokiego cholesterolu i poziomu trójglicerydów we krwi.

płatki owsiane pomagają obniżyć trójglicerydy we krwi
  • Jej przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy wymieszać dwie łyżki płatków owsianych ze szklanką wody, a następnie odstawić na całą noc.

Następnego dnia należy przecedzić preparat i spożyć otrzymany napój. Woda owsiana swoje cenne właściwości zawdzięcza między innymi zdolnościom do wchłaniania tłuszczów i cukrów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nordestgaard, B. G., & Varbo, A. (2014). Triglycerides and cardiovascular disease. The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61177-6
  • Agarwal, K. C. (1996). Therapeutic actions of garlic constituents. Medicinal Research Reviews. https://doi.org/10.1002/(SICI)1098-1128(199601)16:1<111::AID-MED4>3.0.CO;2-5
  • Thomson, M., Al-Qattan, K. K., Bordia, T., & Ali, M. (2006). Including Garlic in the Diet May Help Lower Blood Glucose, Cholesterol, and Triglycerides. The Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1093/jn/136.3.800S
  • Kondo, T., Kishi M., Fushimi, T., Ugajin, S., & Kaga. T. (2009). Vinegar Intake Reduces Body Weight, Body Fat Mass and Serum Triglyceride Levels in Obese Japanese Subjects, Bioscience, Biotechnology and Biochemistry. https://doi.org/10.1271/bbb.90231
  • Allen, R. W., Schwartzman, E., Baker, W. L., Coleman, C. I. & Phung, O. J. (2013). Cinnamon Use in Type 2 Diabetes: An Updated Systematic Review and Meta-Analysis. Annals of Family Medicine. https://doi.org/10.1370/afm.1517
  • Ashraf, H., Butt, M. S., Iqbal, M. J. & Suleria, H. A. R. (2017). Citrus peel extract and powder attenuate hypercholesterolemia and hyperglycemia using rodent experimental modeling. Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine. https://doi.org/10.1016/j.apjtb.2017.09.012
  • Asbaghi, O., Choghakhori, R. & Abbasnezhad, A. (2019). Effect of Omega-3 and vitamin E co-supplementation on serum lipids concentrations in overweight patients with metabolic disorders: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Diabetes & Metabolic Syndrome. https://doi.org/10.1016/j.dsx.2019.07.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.