Trening - 10 objawów, że jest zbyt intensywny

Zbyt intensywny trening może przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto dbać o równowagę we wszystkim, także w aktywności fizycznej.
Trening - 10 objawów, że jest zbyt intensywny
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Trening może być przyjemnym i pożytecznym krokiem na drodze do wymarzonej sylwetki i dobrej kondycji. Jak ze wszystkim, z aktywnością także nie można jednak przesadzać.

Zbyt intensywny trening może bowiem odbić się negatywnie na naszym zdrowiu i samopoczuciu, przynosząc tym samym więcej szkody niż pożytku.

Regularna aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla naszego zdrowia i nie sposób temu zaprzeczyć. Wszystko w nadmiarze potrafi nam jednak zaszkodzić i to samo dotyczy zbyt intensywnego treningu.

Wiele osób popada ze skrajności w skrajność i z osoby prowadzącej całkowicie siedzący tryb życia, stają się kimś, kto każdą wolną chwilę spędza na siłowni.

Niezależnie od pobudek i celu, który sobie postawimy, warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Nie ignoruj sygnałów wysyłanych Ci przez własne ciało. Dostosuj wysiłek i rodzaj aktywności do swojej kondycji i swoich predyspozycji.

Czy trening może być zbyt intensywny?

Wysiłek fizyczny jest bardzo ważną częścią życia każdej osoby, która stara się dbać nie tylko o swoją sylwetkę, ale i zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli Ty także kochasz aktywność fizyczną, z pewnością wiesz, jakie są najpowszechniejsze objawy zbyt intensywnego treningu.

Zakwasy i ból mięśni to jednak nic w porównaniu z takimi zagrożeniami, jak choroby metaboliczne czy otyłość. Warto więc podjąć się tego wysiłku przynajmniej raz na jakiś czas. Trening może być jednak groźny dla naszego zdrowia, gdy jest nieprzystosowany do naszej kondycji czy wcześniejszych urazów.

Nie musisz obawiać się, że przegapisz moment, kiedy organizm wysyła Ci sygnały ostrzegawcze – musisz tylko odpowiednio obserwować swoje ciało i reagować na objawy zmęczenia czy urazów. Nie warto też dać się zwariować i popaść w obsesję doskonałego wyglądu i nienagannej sylwetki.

Ogólna zasada brzmi, że optymalna dzienna dawka wysiłku fizycznego to nie więcej niż 60-90 minut. Przy takiej intensywności nie należy też ćwiczyć więcej niż 4 razy w tygodniu. Nie każdy o tym pamięta, ale równie ważne, jak regularna aktywność jest także odpowiednie rozłożenie przerw na regenerację organizmu.

Poniżej opowiemy Ci więcej o głównych objawach zbyt intensywnego treningu.

Zbyt intensywny trening – jakie są oznaki?

Niezależnie od zamierzonego celu, naturalnym procesem jest stopniowe zwiększanie intensywności treningu, obciążeń czy długości trwania poszczególnych serii. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie można wszystkich tych zmiennych intensyfikować bez końca.

Mężczyzna robi pompki

Istnieje pewna granica – dla każdego organizmu przebiegająca w innym punkcie – kiedy zwiększanie wysiłku może jedynie nam zaszkodzić.

Jak rozpoznać, że się do niej zbliżamy lub wręcz ją przekroczyliśmy? Poniżej znajdziesz 10 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła przemęczony i przetrenowany organizm.

1. Organizm długo się regeneruje

Jest to jedna z podstawowych oznak przetrenowania i zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Jeśli masz trudności ze złapaniem oddechu nawet kilka minut po zakończeniu treningu, ciągle brakuje Ci energii, a mięśnie nie chcą współpracować, konieczne może być ograniczenie intensywności ćwiczeń.

Powolna regeneracja organizmu może być efektem nie tylko źle dobranego planu treningowego czy chwilowego osłabienia, ale także odwodnienia. Gdy pijesz co najmniej 2 litry wody dziennie, a mimo to dokucza Ci stałe pragnienie, warto mieć na uwadze taką ewentualność.

2. Gdy trening jest zbyt intensywny, masz coraz mniej siły

Zbyt intensywny trening zamiast wzmacniać nasze ciało może je osłabiać. Wówczas potrzeba o wiele więcej czasu, by włókna mięśniowe po wysiłku mogły się w pełni zregenerować. Uszkodzenia mięśni to jednak nie jedyna wada źle dobranych ćwiczeń.

Równie mocno uderzają one w układ odpornościowy, gdyż przemęczone ciało gorzej radzi sobie nawet z najdrobniejszym przeziębieniem czy infekcją.

Kobieta w pozycji deski

Jeżeli zaobserwujesz, że coraz gorzej znosisz przeziębienia, grypy czy inne dolegliwości, a po ustąpieniu objawów jeszcze przez jakiś czas dochodzisz do siebie, rozważ zmianę rodzaju aktywności lub planu treningowego.

3. Przyspieszona akcja serca o poranku

Zbyt duży wysiłek zaburza normalną pracę serca. Aby to skontrolować, codziennie rano badaj puls – najpierw w stanie spoczynku, a następnie po wstaniu z łóżka. Jeśli zaobserwujesz przyspieszoną akcję serca w godzinach porannych, może to oznaczać, że organizm obciążony jest nadmiarem aktywności i nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować.

4. Masz problemy z zasypianiem

Bezsenność i trudności z zasypianiem to stosunkowo częsta dolegliwości osób, które intensywnie trenują. Okazuje się bowiem, że nadmierny wysiłek pobudza produkcję hormonów stresu. To znacznie utrudnia zasypianie, nawet kiedy czujemy się zmęczeni.

 

5. Stale odczuwasz ból

Kiedy odczuwasz bóle ciała, nawet podczas odpoczynku i regeneracji, może to świadczyć o zbyt intensywnym treningu. Oczywiście standardowe zakwasy to naturalny objaw po każdej zwiększonej aktywności.

Jeśli jednak stale towarzyszą Ci bóle mięśni, skurcze czy mrowienie, to ewidentny znak, że należy trochę przystopować z ćwiczeniami.

6. Odczuwasz przewlekłe zmęczenie – to oznaka, że trening jest zbyt intensywny

Oprócz zmęczenia mięśni może pojawić się także ogólny brak energii i siły do działania. Jeśli trening odbiera Ci chęci do pracy, a zmęczenie uniemożliwia koncentrację, utrudnia zapamiętywanie czy wykonywanie codziennych obowiązków, zastanów się, czy dobrze dopasowujesz trening do swoich możliwości.

7. Nie widzisz rezultatów

Jeżeli starasz się zgubić kilka zbędnych kilogramów, ale po kilku tygodniach nadal nie widzisz żadnych efektów, może to świadczyć o przemęczeniu organizmu. Przemęczenie wywołuje spowolnienie metabolizmu, co znacznie utrudnia walkę z nadmiarowymi kilogramami.

8. Masz ciągle zły nastrój

Ciągłe wahania nastroju to kolejna oznaka, że trening nie jest dobrze dobrany do Twoich potrzeb i możliwości. Stałe uczucie gniewu i irytacji to oznaka, że zamiast intensywnego wysiłku potrzeba Ci relaksu.

Meżczyzna zastanawia się czy jego trening jest zbyt intensywny

Postaraj się znaleźć swój sposób na stres, wybierz medytację, jogę czy pilates. Pamiętaj także, żeby zadbać o odpowiednią dawkę i jakość snu każdego dnia.

9. Jesteś smutna i sfrustrowana

Często mówi się, że ćwiczenia fizyczne wyzwalają endorfiny, które zapewniają dobre samopoczucie. Jednak osoby, które się przetrenowują i nie słuchają swojego organizmu, bardzo często odczuwają smutek, gniew i frustrację. Wpadają wówczas w błędne koło, które odbiera im radość z treningów i radość z życia.

10. Inne objawy zbyt intensywnego treningu

W ostatniej kategorii objawów zbyt nasilonych treningów warto wymienić jeszcze takie przypadłości jak:

  • stany lękowe i nerwowość
  • uczucie ciężkości w kończynach
  • zmniejszona wydajność
  • zwiększone spożycie wody
  • zwiększone spożycie produktów przyspieszających metabolizm lub budowę masy mięśniowej

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.