Tętniak mózgu - 7 trików pomagających w profilaktyce

Jak to zazwyczaj bywa z większością problemów zdrowotnych , najlepszą metodą walki z nimi jest skuteczna profilaktyka. W tym celu zaleca się stosowanie odpowiednio dobranej diety, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a także unikanie tytoniu i alkoholu.
Tętniak mózgu - 7 trików pomagających w profilaktyce

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Tętniak to kulka powstająca w naczyniu krwionośnym. Może się utworzyć zarówno w mózgu, jak i w sercu czy w okolicach brzucha. Tętniak sam w sobie nie stanowi niebezpieczeństwa, o ile nie zacznie rosnąć.

Kiedy tętniak zacznie się rozrastać, w pewnym momencie może dojść do jego perforacji, co niesie ze sobą powstanie krwotoku wewnętrznego.

W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na temat tego, co można zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji.

Tętniak mózgu – dlaczego powstaje?

Istnieje konkretna grupa czynników, które mogą daną osobę wystawiać na ryzyko rozwinięcia się tętniaka mózgu. Do najczęściej spotykanych należą:

Badanie mózgu
  • Nadciśnienie tętnicze krwi
  • Wysoki wskaźnik cholesterolu
  • Uzależnienie od tytoniu
  • Ciąża

Należy pamiętać, że tętniak mózgu rozwija się pod wpływem występowania zróżnicowanych czynników. Do jego rozwoju może się przyczynić którykolwiek, jeśli tylko jego występowanie w jakiś sposób wpływa na układ krwionośny.

Kiedy już dojdzie do rozwinięcia się tętniaka, postępowanie w takiej sytuacji nie należy do łatwych. Z pewnością więc lepiej robić wszystko, co możliwe, aby nasze działania ograniczyły się wyłącznie do profilaktyki.

1. Niech w Twojej diecie nie zabraknie owoców i warzyw

Duża ilość warzyw i owoców zjadanych przez nas każdego dnia dodaje organizmowi składników odżywczych, które są niezbędne do utrzymywania układu sercowo-naczyniowego w odpowiedniej kondycji.

Bardzo ważnym czynnikiem jest regularne jedzenie posiłków bogatych w witaminy, minerały i przeciwutleniacze, które skutecznie ograniczają występowanie stanów zapalnych, zwłaszcza w ściankach tętnic. Właśnie to stanowi jeden z elementów profilaktyki tętniaka mózgu.

Ogólnie zaleca się spożywanie co najmniej dwóch porcji owoców każdego dnia. Spośród wielu z nich możesz wybrać na przykład:

  • Maliny
  • Jeżyny
  • Truskawki
  • Borówki
  • Winogrona

Zawsze jednak pamiętaj, że kiedy wybierasz owoce, najlepiej spożywać właśnie te, na które obecnie trwa sezon. Im bowiem świeższe, tym lepszych właściwości dostarczają organizmowi.

Ze względu na wysoką zawartość środków konserwujących bardzo ważne jest również unikanie w miarę możliwości owoców z puszki. To właśnie konserwanty stanowią kolejne źródło różnych problemów zdrowotnych.

2. Unikaj alkoholu i tytoniu

W profilaktyce tętniaka mózgu ważnym elementem jest również uciekanie od wszelkiego rodzaju nałogów, zwłaszcza tych związanych z piciem alkoholu i paleniem tytoniu.

Oba wspomniane czynniki mogą być kluczowym źródłem powstawania wielu chorób chronicznych.

Drink w dłoni. Nie pij profilaktyka tętniaka

Pamiętaj również, by nie stawać się biernym palaczem narażając się na wdychanie dymu pochodzącego z cudzego papierosa. Niezależnie bowiem od tego, czy palimy aktywnie, czy biernie, wystawiamy się na to samo działanie substancji toksycznych i na ryzyko występowania wielu chorób.

Jeśli natomiast chodzi o alkohol, jego negatywne działanie polega na tym, że osłabia ścianki naczyń krwionośnych.

3. Nie nadużywaj leków

Nadmierne spożycie środków medycznych, niezależnie od tego, czy są one przepisane przez lekarza, czy też nie, może prowadzić do powstawania stanu zapalnego tętnic. Dlatego tak ważne jest również, żebyś nigdy nie przyjmowała żadnych lekarstw, które nie były zapisane Ci osobiście.

Jeśli natomiast chodzi o lekarstwa, które przepisuje się na receptę, pamiętaj, by zawsze stosować się do wskazanych przez lekarza ilości. Dobrze jest również poinformować lekarza rodzinnego, jeżeli któryś z członków Twojej rodziny miał już do czynienia z tętniakiem mózgu.

4. Zachowuj aktywność fizyczną

Codzienne wykonywanie ćwiczeń fizycznych pomaga utrzymywać dobre zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Aktywność fizyczna pomaga też utrzymywać ciało i umysł w dobrej kondycji.

Staraj się wykonywać tyle ćwiczeń, ile tylko będzie możliwe w Twoim przypadku. Choć rutyna ćwiczeń sportowych powinna być z góry ustalona i dobrze zaplanowana, wykorzystuj każdą nadarzającą się okazję do tego, aby propagować ruch. Na przykład zamiast windy używaj schodów.

Aby problem, jakim jest tętniak mózgu Cię nie dotyczył, zaleca się wykonywanie co najmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia. Pamiętaj jednak o limitach i ograniczeniach, które mogą się przecież pojawić u każdej z nas.

Jeżeli wymaga tego sytuacja, zacznij od krótszych ćwiczeń, a w kolejnych dniach stopniowo wydłużaj ten czas aktywności fizycznej. Na początek na przykład możesz zacząć od ćwiczeń trwających zaledwie 10 minut.

5. Pamiętaj o regularnych badaniach

O czym powinnyśmy pamiętać udając się na okresowe badania lekarskie? Z pewnością powinnyśmy poznać nasze ciśnienie tętnicze krwi, stężenie cholesterolu we krwi, a także dokładnie się zważyć.

Jeżeli Twoim problemem jest wysoki wskaźnik cholesterolu i doszło u Ciebie do rozwinięcia się tętniaka, powinnaś zdecydowanie ograniczyć spożycie posiłków o dużej zawartości tłuszczu. Powinnaś zatem jeść mniej potraw smażonych, wędlin i kiełbas, tłustych mięs, a także fast-foodów.

Rozmowa pacjenta z lekarzem

Pamiętaj też o regularnych wizytach u lekarza, i stosuj się do jego zaleceń. Jeśli w Twoim wypadku na profilaktykę było już zbyt późno, dołóż wszelkich starań, by w pełni kontrolować dalszy rozwój sytuacji.

Jeżeli natomiast jesteś zdrowa, powinnaś przeprowadzać regularne badania sprawdzające ogólny stan zdrowia. Powinno się je wykonywać nie rzadziej niż dwa razy w roku.

6. Ograniczaj stres

Każdego dnia w naszym życiu dochodzi do wielu stresujących sytuacji. To ważne, byśmy nauczyły się podchodzić do nich ze spokojem. Tylko w taki sposób możemy ograniczyć możliwość, że tętniak mózgu stanie się naszym osobistym problemem.

Nieporozumienia z partnerem, trudności w pracy, kłopoty finansowe czy nawet trauma emocjonalna to tylko niektóre przykłady zdarzeń, które potęgują towarzyszący nam poziom stresu.

Staraj się wykonywać czynności, które pozwolą Ci się łatwo uspokoić. Zawsze też otaczaj się ludźmi, którzy przejawiają pozytywne nastawienie.

7. Nie lekceważ rodzinnej historii

Choć tętniak mózgu dla niejednej może stanowić tak trudny temat, że lepszym rozwiązaniem wydaje się pomijanie go, nie bagatelizuj tego problemu zwłaszcza, jeśli pojawił się on u któregoś z członków Twojej rodziny. Porozmawiaj lepiej z lekarzem i staw czoła problemowi obejmując konkretną strategię działania.

Pamiętaj, że znajdowanie się w grupie ryzyka nie jest jednoznaczne z tym, że problem wystąpi również u Ciebie. Zwłaszcza jeśli już wcześniej podejmiesz świadome działania, aby temu zapobiec.

Tytułowe zdjęcie dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.