Szpital, w którym chorych odwiedzają ich zwierzęta
Szpital Juravinski w Ontario w Kanadzie należy do niewielu miejsc, w których pacjenci mogą spędzać czas nie tylko z rodziną i przyjaciółmi. Szpital pozwala także na kontakt chorych pacjentów ze swymi pupilami.
Dla wielu z nas oczywiste jest, że również zwierzęta stanowią dla nas bliskie istoty, które traktujemy jak przyjaciół. Nie dziwi więc fakt, że kiedy właściciel oddanego zwierzaka trafia do szpitala, zaczyna tęsknić za swoim pupilem. Czasem w takiej sytuacji nie trzeba wiele więcej, niż przytulić swoje ukochane zwierzę.
Być może od razu pomyślisz, że przecież zwierzęta mają różne bakterie!
Co ciekawe, zwierzęta odwiedzając szpital, mogą znacznie poprawić stan pacjentów, zarówno ich nastawienie, jak i stan fizyczny. Chorzy szybciej dochodzą do zdrowia i opuszczają szpitalne łóżko.
Oczywiście każde zwierzę, które udaje się na odwiedziny do swojego pana, musi przejść ściśle określoną procedurę mycia i dezynfekcji wyznaczoną przez szpital.
Cały proces przebiega pod ścisłą kontrolą właśnie po to, aby psy i koty mogły odegrać szczególną rolę w powrocie do zdrowia ich właścicieli, dając im radość, której potrzebują.
Szpital Juravinski pozwala, aby pies odwiedził swego pana
Program odwiedzin zwierząt (“Companion Pet visitation Program”) rozpoczął się w smutnej, a zarazem bardzo emocjonującej sytuacji. Donna Jenkins była dyrektorem Szpitala Juravinski, gdy przyszło jej zmierzyć się z przedwczesną śmiercią bratanka, który zmarł w wieku 25 lat z powodu chłoniaka.
Chłopak miał niecodzienną prośbę: nie tylko pragnął zobaczyć się przed śmiercią ze swoim pupilem, lecz także prosił, aby każdy pacjent trafiający na leczenie do szpitala miał możliwość kontaktu ze swoim ulubionym zwierzęciem.
Przeczytaj także artykuł: Chłopiec chory na autyzm i jego przyjaciel
W rezultacie można było zobaczyć ile radości sprawiło chłopakowi spotkanie z jego ukochanym zwierzęciem. Bardzo cieszył się, gdy mógł przytulać swojego pupila i spędzić z nim czas w miejscu takim jak szpital.
A co z innymi pacjentami? Czy oni również będą mogli gościć w szpitalu swoje zwierzęta?
Po tym zdarzeniu powołano do istnienia specjalną usługę, dzięki której rodziny chorych mogą skontaktować się z odpowiednim personelem w celu dokładnego zorganizowania takiej wizyty.
Cudowne działanie programu
Cały projekt i program są finansowane przez organizację dobroczynną “Zachary’s paws for healing“, która nosi imię zmarłego bratanka dyrektorki szpitala.
- To właśnie dzięki wspomnianej organizacji rodziny chorych mogą uzyskać wszelkie niezbędne informacje i niezbędną pomoc w zorganizowaniu takich wizyt.
- Gdy pacjenci spędzają w szpitalu wiele dni, pojawia się w nich zniechęcenie, które w odczuwalny sposób wydłuża czas leczenia. To niebywałe, ale wizyty pupili przywracają pacjentom radość, poprawiają produkcję endorfin, regulują oddech i przyspieszają powrót do zdrowia.
- Trzeba wziąć też pod uwagę ile radości na oddziale onkologicznym wnoszą wizyty pupili. Pacjenci przyjmujący chemioterapię o wiele lepiej znoszą te trudne chwile, gdy u ich stóp odpoczywają ukochane zwierzęta.
Przygotowanie zwierząt do wizyty
Jednym z podstawowych powodów, dla których nie pozwala się zwierzętom na wstęp do miejsc takich jak szpital lub przychodnia zdrowia jest fakt, że są one nosicielami wielu rodzajów bakterii.
Osoby odpowiedzialne za przygotowanie zwierząt do wizyt w szpitalu Juravinski muszą brać pod uwagę wiele czynników:
- Zwierzęta odwiedzające chorych pacjentów powodują podobne zagrożenie jak osoby z rodziny chorego, które przychodzą w odwiedziny.
- Aby więc zmniejszyć owe zagrożenie, wystarczy zorganizować dokładne mycie i dezynfekcję zwierząt jeszcze przed wejściem do szpitala.
- Aby kontrolować niespodziewane ruchy zwierząt, zwłaszcza w miejscu takim jak szpital, trzeba obowiązkowo stosować uprząż.
- Zwierzęta mogą odwiedzać wyłącznie swojego właściciela. Nie pozwala się na kontakt z innymi pacjentami.
- Zwierzęta wchodzą do szpitala w towarzystwie rodziny chorego, a także asystenta. Muszą oni cały czas kontrolować sytuację i wszelkie niespodziewane ruchy zwierząt. Szpital to miejsce, w którym pacjenci są podłączeni do różnych urządzeń, takich jak maszyny, kroplówki, itp.
Polecamy przeczytać również: Diagnoza nowotworu – jak przyjąć tę wiadomość?
Terapeutyczna pomoc, którą niosą zwierzęta
Wsparcie emocjonalne, wynikające z kontaktu z ulubionym zwierzęciem jest nieocenione, zwłaszcza w trudniejszych chwilach życia. Jednak na dłuższą metę pomoc ta nie ogranicza się jedynie do sfery emocjonalnej. Zwierzęta korzystnie wpływają również na nasz stan fizyczny oraz psychiczny.
- Wiele dzieci chorujących na autyzm jest w stanie opanować epizody niepokoju właśnie dzięki obecności specjalnie wyszkolonego do tego celu psa.
- Pacjenci z cukrzycą i epilepsją mogą korzystać z pomocy psów, które potrafią przewidzieć z wyprzedzeniem skoki lub niedobory cukru. Stanowią one także nieocenioną pomoc dla ich właścicieli cierpiących na ataki epileptyczne.
Nigdy nie zapominaj o cieple, oddaniu i przywiązaniu, jakie może dać Ci ukochany przyjaciel, czyli Twój pupil.