Sygnały, które wysyła wątroba kiedy coś jest nie tak
Wątroba jest organem, który wykonuje kilka kluczowych funkcji w naszym organizmie, takich jak detoksykacja, walka z infekcjami, magazynowanie witamin i energii, segregacja żółci- substancji, która przyczynia się do odpowiedniego trawienia pokarmów. Dlatego niezwykle ważne jest, aby wątroba była przez nas odpowiednio pielęgnowana, ponieważ to ona jest odpowiedzialna za pozbywanie się toksyn z naszej krwi .Istnieje kilka przypadków, kiedy wątroba przestaje skutecznie wykonywać swoje funkcje. Dzieje się tak głównie poprzez nadużycie alkoholu, chorobę lub nieodpowiednie odżywianie się.
Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że wątroba narażona jest na ataki czynników zewnętrznych, jak również systemu odpornościowego, zamieniając się w cel infekcji i różnych problemów zdrowotnych. Dlatego należy znać objawy, które mogą nas informować, że nasza wątroba nie funkcjonuje jak powinna. W dalszej części artykułu przyjrzymy się tym objawom.
18 sygnałów, które wskazują na to, że wątroba może być uszkodzona
- Jeżeli zażywasz dużo leków lub stosujesz je w dużych dawkach, może powodować to ryzyko uszkodzenia wątroby.
- Kolejną przyczyną uszkodzenia wątroby może być stosowanie leku przez długi okres czasu.
- Regularne spożywanie więcej niż pięciu napojów alkoholowych dziennie, przyczynia się do uszkodzenia wątroby.
- Dziedziczne choroby wątroby.
- Zażywanie leków na choroby serca lub cukrzycę.
- Niestrawność, ból brzucha, zaparcia.
- Nudności, zwłaszcza po spożyciu tłustych posiłków.
- Zespół jelita drażliwego.
- Nieświeży oddech lub białe plamy na języku.
- Wahania nastroju, depresja i słaba pamięć. Wszystko to powodowane jest tym, że z powodu zaburzenia pracy wątroby nie jest możliwa detoksykacja organizmu, co powoduje transport toksyn przez krew do mózgu, zaburzając jego funkcjonowanie.
- Gorączka, infekcje skóry, astma.
- Wysokie ciśnienie tętnicze.
- Zatrzymanie płynów w organizmie.
- Bóle głowy.
- Niestabilny poziom cukru we krwi.
- Choroby i pojawienie się kamieni w pęcherzyku żółciowym.
- Podwyższona temperatura ciała.
- Słaba tolerancja na niektóre leki, takie jak antybiotyki.
Symptomy chorej wątroby
- Zmiana koloru skóry i oczu, wyraźna żółta tonacja.
- Ból brzucha i obrzęk.
- Wrażliwość skóry (podrażnienie, swędzenie, obrzęk).
- Utrata apetytu, nudności, chroniczne zmęczenie.
Jeżeli występuje u ciebie któryś z powyższych objawów, powinnaś skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć jego opinii. Powinnaś również wyeliminować ze swojej diety napoje alkoholowe, napoje gazowane, pikantne potrawy, czerwone mięsa i potrawy smażone. Powinnaś stosować się do zaleceń lekarza w kwestiach żywieniowych i przestrzegać jego wytycznych. Pomoże ci to uniknąć chorób, które zakłócą prawidłowe funkcjonowanie twojego organizmu.
Istnieje również osoby, która znajdują się w grupie ryzyka zapadnięcia na dolegliwości związane z wątrobą. Należą do niej osoby, które cierpią na cukrzycę, spożywają napoje alkoholowe, pracują w obecności związków chemicznych lub w laboratorium, gdzie mają do czynienia z krwią, wirusami i bakteriami, osoby otyłe oraz osoby z tatuażami (może tak się stać z powodu użycia zainfekowanej igły).
Przeczytaj również: Plamy wątrobowe (starcze) – domowe sposoby
Co możesz zatem zrobić w takim przypadku?
Oczywiście każdy z nas indywidualnie odpowiada za swoje zdrowie. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na ostrzeżenia i sygnały, które przesyła nam nasz organizm. Powinniśmy jeść kiedy jesteśmy głodni. Nie należy jednak zmuszać się do jedzenia kiedy tego głodu nie odczuwamy. Zamiast tego warto wypić naturalny sok, zjeść owoc lub napić się wody. Jeżeli będziemy zmuszać nasz organizm do przyjmowania pokarmu, kiedy go nie potrzebuje, zmusimy również naszą wątrobę do nadmiernego wysiłku. A to grozi jej uszkodzeniem.
Nie zapominajmy również o piciu wody. Wskazane jest, aby pić wodę mineralną w ilości od ośmiu do dwunastu szklanek dziennie, woda pomaga nam w detoksykacji wątroby i oczyszczaniu nerek. Należy również unikać spożywania dużej ilości cukru, ponieważ wątroba przetwarza go w cholesterol i tłuszcz, co wpływa również negatywnie na jej funkcjonowanie.
Jeżeli zależy ci na tym, aby twoja wątroba była zdrowa, unikaj w swojej diecie wszelkich sztucznych substancji słodzących. Nasz organizm wymaga dostarczania pewnego poziomu cukru, ale można to robić za pomocą spożywania świeżych owoców, miodu lub naturalnych substancji słodzących, takich jak stewia.
Na koniec, aby uniknąć narażania wątroby na infekcje oraz nadmiernego przyspieszania jej pracy, powinniśmy zapewnić odpowiednią higienę podczas przygotowywania i spożywania pokarmów. Powinniśmy też spożywać więcej roślin strączkowych i warzyw oraz starać się unikać produktów zawierających pestycydy i chemikalia. Nasza wątroba na pewno będzie nam wdzięczna.