Świadome izolowanie się - odnajdź siebie!

Choć może odczuwamy odrobinę lęku przed tym, by zostać sam na sam ze sobą i w ciszy, bywa, że świadome izolowanie się jest konieczne, aby rozwiązać nasze wewnętrzne konflikty i na nowo spotkać się z samym sobą.
Świadome izolowanie się - odnajdź siebie!
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Świadome izolowanie się to samotność, którą dana osoba dobrowolnie wybiera, ponieważ tego akurat potrzebuje lub na to ma ochotę. Istnieją jednak ludzie, którzy bardzo negatywnie oceniają takie zachowanie. Dla nich świadome izolowanie się jest dziwne i osoby, które to robią zasługują na odrzucenie.

Prawda jest taka, że w społeczeństwie, w którym przyszło nam żyć, nie jest mile widziane izolować się i poszukiwać samotności. Jest to bardzo głęboko zakorzenione przekonanie, które sprawia, że szukamy akceptacji z zewnątrz i niezdrowo uzależniamy się od przyjaciół oraz od partnera.

Nie chcemy zostać sami ani oddzielić się od reszty świata, bo jest to ogólnie bardzo źle odbierane. Ale co, jeśli akurat tego właśnie potrzebujemy?

Świadome izolowanie się pozwala nam spotkać samych siebie

Jeżeli zawsze dbamy o potrzeby drugich i staramy się sprawić, żeby czuli się dobrze, być może dzieje się tak ze strachu przed odrzuceniem. Boimy się, że inni nas zostawią, że będziemy sami i pozwalamy, żeby ten strach nas sparaliżował. Jeżeli taki stan się utrzymuje, może nas to poważnie wyczerpać.

Nie jest to jednak jeszcze najgorsza konsekwencja tego typu zachowania. Z czasem bowiem uświadomimy sobie, że całkiem zgubiliśmy się po drodze. Gdzie jest ten człowiek, którego tak dobrze znaliśmy? Kiedy przestaliśmy słuchać samych siebie i zaczęliśmy kierować się tym, co powiedzą nam drudzy?

Małe czynności wykonywane przez nas codziennie sprawiają, że zaczynamy ignorować samych siebie. Dzieje się to do takiego stopnia, że zaczynamy żyć całkowicie uzależnieni od czynników zewnętrznych.

Samotny człowiek nad jeziorem

Pojawia się jednak moment, w którym uświadamiamy sobie, że cierpimy. Że nie jesteśmy ani szczęśliwi sami ze sobą, ani zadowoleni, znajdując się w gronie przyjaciół.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Samotność – nie powinnaś się jej obawiać!

Nie chodzi o to, że wszyscy dookoła Ciebie to ludzie toksyczny. Tu chodzi o nasze lęki, nasze ciągłe staranie się, żeby zadowolić drugich i aby być ideałami. To właśnie one sprawiają, że nawiązujemy toksyczne dla nas relacje, które szkodzą naszemu dobremu samopoczuciu a nawet zdrowiu.

Dlatego też konieczne jest od czasu do czasu pozwolenie sobie na świadome izolowanie się. Pomoże nam ono na nowo odnaleźć siebie. Spotkać się z tym, kim naprawdę jesteśmy, ale niestety zepchnęliśmy tę osobę na margines. Ona jednak ciągle tam na nas czeka…

Nowa perspektywa

Świadome izolowanie się pomaga nam uzyskać nową perspektywę odnośnie wszystkiego tego, co dzieje się dookoła nas.

Jak dobrze wiemy, bywa, że podejmujemy decyzje, które wcale nam w niczym nie pomagają. Czasami też zachowujemy się w sposób, którego sami nie pochwalamy. Dzieje się tak dokładnie wtedy, kiedy brakuje nam dystansu i właśnie zdrowej perspektywy.

Gdy damy sobie czas dla siebie samych, pewne problemy zaczniemy postrzegać jako możliwości. Błędy staną się wtedy lekcjami, a osoby – lustrami, które wiele ujawniają na temat nas samych. Gdy dotrzemy do tego punktu, uświadomimy sobie, że świadome izolowanie się pojawia się, gdy coś w naszym życiu wymaga rozwiązania.

Kobieta z pochyloną głową

Być może zaczynamy popadać w depresję, nie radzimy sobie z naszymi związkami a może mamy lęki, które czas by było wyjąć na światło dzienne i się z nimi zmierzyć…

Tak czy inaczej, niezależnie od sytuacji, która to spowodowała, pojawia się brak kontaktu ze sobą samym. Należy go jak najszybciej odzyskać.

Niezależnie bowiem od tego, jak bardzo się staramy, żeby inni nam pomogli, rozwiązanie problemu znajduje się w naszym wnętrzu. Czasem po prostu musimy sami sobie dać czas i posłuchać tego, co nasze wnętrze ma nam do powiedzenia.

Pamiętaj – rozwiązanie zawsze jest w Tobie. Czasami potrzebujemy jedynie motywu do postawienia kroku, zastrzyku energii z zewnątrz, żeby zmienić coś na lepsze. Zmiany same w sobie są jednak naszą własną odpowiedzialnością, która leży w naszych rękach.

Świadome izolowanie się pozwala nam rozpieścić samych siebie

Gdy przeżywamy poważne problemy i wszystko idzie nie tak, bywa, że brakuje nam rozpieszczania i okazywania troski samemu sobie. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj czekamy, aż inni wykonają w naszą stronę ten krok. Nie zauważamy jednak, że to my sami powinniśmy zadbać o swoje dobre samopoczucie.

Zawsze myślimy o drugich i pozostaje bardzo mało miejsca na nas samych, nasze potrzeby, pragnienia i zachcianki. Być może bowiem wydaje nam się, że oznacza to bycie egoistami.

Okazuje się jednak, że gdy mamy ochotę na świadome izolowanie się, być może po prostu nadszedł moment na skupienie się na sobie zamiast na wszystkich dookoła.

Kobieta siedzi na łące - świadome izolowanie się

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Żyć pełnią życia – odkryj, co to znaczy!

Świadome izolowanie się pomaga nam nadać sobie odpowiedni priorytet, rozpieścić siebie samego i wsłuchać się w swój wewnętrzny głos. Tak często bowiem czujemy, że zagubiliśmy się w czasie i przestrzeni. Czasem nie wiemy już, kim tak naprawdę jesteśmy…

Przebywanie sam na sam ze sobą może być zjawiskiem bardzo pozytywnym. Samotność może nam pomóc spojrzeć na jakąś sytuację z nowej perspektywy, uwolnić się od uzależnienia emocjonalnego bądź po prostu w swoim tempie przejść żałobę po bolesnej stracie.

Unikając izolowania się i z wszystkich sił się przed nim broniąc może być poważnym błędem. Nie powinniśmy bać się tego, co powiedzą inni, nie powinniśmy bać się utraty kogoś bądź tego, że gdy się oddalimy, inni nas opuszczą. Najważniejsze bowiem to czuć się dobrze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.