Sałatki, które pomogą Ci schudnąć i zapewnią uczucie sytości

Aby przygotowywane przez nas sałatki rzeczywiście pomagały nam schudnąć i nie były monotonne, koniecznie musimy dobierać urozmaicone składniki. Przede wszystkim trzeba też zadbać o aspekt estetyczny.
Sałatki, które pomogą Ci schudnąć i zapewnią uczucie sytości
Lourdes Martínez

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Lourdes Martínez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Gdy myślimy o zrzucaniu wagi, pierwsze, co przychodzi nam do głowy to sałatki, prawda? Okazuje się, jednak, że wcale nie jest to takie oczywiste.

W rzeczywistości nasze ulubione sałatki bardzo często zawierają całe mnóstwo tłustych składników pełnych pustych kalorii. Zazwyczaj nawet tego nie zauważamy.

Problem z sałatkami jest też taki, że znacznie trudniej jest kontrolować spożywane ich porcje. Nawet jeśli są one przygotowane w zdrowej wersji, mimo wszystko należy nie jeść ich w zbyt dużych ilościach.

Sałatki – co należy robić, a czego unikać gdy je przyrządzamy

Jedną z rzeczy, o których musimy pamiętać jest to, aby nasze sałatki zawierały warzywa o ciemnozielonych liściach, takie jak szpinak czy rukola. Są one pełne wartościowych składników i smakują wyśmienicie.

Dzięki temu dołożymy do naszej diety dodatkową porcję białka roślinnego i błonnika, co pomoże nam łatwiej stracić na wadze. Doskonałym wyborem jest również sałata lodowa. Ze względu na swoją teksturę doda Twoim sałatkom objętości bez niepotrzebnego dodawania kalorii.

Pewne często spotykane w sałatkach składniki mają nieco mdły smak. To z kolei stwarza u nas pokusę dodania do sałatki sosu lub dressingu.

Najważniejsze to być kreatywnym. Istnieje całe mnóstwo składników, które mogą nadać sałatkom pięknego koloru i wyjątkowego smaku. Wszystko zależy od gustu, trzeba eksperymentować.

Pamiętaj, że wszyscy tak naprawdę jemy oczami oraz że preferencje żywieniowe zależą od każdego z osobna. Możemy sięgać po najrozmaitsze odmiany papryki, dynię, marchewki… Jeżeli masz ochotę nadać sałatce niepowtarzalny smak, dodaj owoc taki jak kiwi czy mango.

A co z mięsem?

Nie należy dodawać do sałatek tłustych mięs. Możesz dodać do sałatki kurczaka lub inne mięso, ale wszystko zależy od tego, jak je pokroisz i w jaki sposób przyrządzisz.

mięso czerwone

Bardzo ważne jednak, by unikać produktów smażonych, panierowanych i “chrupiących”. Wszystko to tylko oddala Cię od celu, jakim jest schudnięcie.

Doskonałym wyborem są chude białka, takie jak jajka na twardo czy chude mięsa – polędwiczka wołowa czy pierś z kurczaka. Dobrym pomysłem jest także ryba, przede wszystkim świeży łosoś i tuńczyk. Dostarczają one naszemu organizmowi zdrowych tłuszczy w dużych ilościach.

Uwaga na sosy!

Bardzo często bywa tak, że uzależniamy się od sosów sałatkowych i smakowych dodatków. Okazuje się jednak, że może to zmienić naszą dietę w prawdziwą porażkę. Jak najszybciej należy zaprzestać dodawania do sałatek chleba, pieczywa, kawałków boczku, sera czy tłustych sosów.

Jeżeli masz ochotę na odpoczynek od diety i na dodanie chrupiącego składnika do swojej sałatki, wykaż się panowaniem nad sobą i dodaj nie więcej, niż jedną porcję.

Świetnym pomysłem, który pomoże Ci nie zjeść zbyt dużo na danie główne jest spożycie przed obiadem bądź kolacją sałatki z dużą ilością zielonych warzyw. Doskonale i w zdrowy sposób napełni to Twój żołądek.

Kolejną kwestią jest to, że sałatki najlepiej jest przygotowywać samemu. Dzięki temu będziesz w pełni świadomy tego, co jesz i będziesz w stanie kontrolować jakość użytych produktów. Uchroni Cię to też przed pustymi kaloriami.

Im świeższe tym lepsze

Powszechnie wiadomo, że świeże sałatki są znacznie korzystniejsze dla zdrowia niż te gotowane.

Powód tego jest taki, iż warzywa tracą część swoich właściwości w procesie gotowania. Oczywiście nie oznacza to, że sałatka zawierająca ugotowane warzywa będzie niezdrowa czy też utrudni odchudzanie.

Należy jednak starać się nie przegotowywać warzyw zanadto. Jeżeli bowiem warzywa są rozgotowane, tracą praktycznie większość swoich właściwości odżywczych, jakich mogłyby nam dostarczyć. Nie są wtedy w żaden sposób korzystne.

Trzy kroki aby stworzyć odchudzającą sałatkę

Po pierwsze, pamiętaj sięgać po chude białka. Masz tak naprawdę ogromny wybór:

  • Pierś z kurczaka
  • Grillowany łosoś
  • Tuńczyk
  • Jajka na twardo
  • Mięso indyka
  • Chude części mięsa wołowego

Następnie, koniecznie dodaj warzywa bogate w błonnik oraz owoce, na które masz ochotę. Dodadzą one sałatce koloru, kontrastu i wartości odżywczych.

Jeśli chodzi o warzywa, możesz wypróbować szpinak, mieszane warzywa, kapustę białą lub czerwoną, kalafior, marchewkę, awokado, bób, fasolę lub groch.

sałatka

Jeśli chodzi o owoce, musisz uważać. Ich nadmiar bowiem może sprawić, że Twoja pyszna, świeża sałatka stanie się bombą kaloryczną.

Nie zapomnij też dodać odrobiny nabiału. Może to być na przykład ser lub sos na bazie chudego jogurtu, który sam skomponujesz.

Wielką przysługą dla Ciebie i Twojej rodziny będzie unikanie w sałatce kawałków chleba i boczku. Unikniesz dzięki temu zbędnych kalorii, które utrudnią chudnięcie.

Kluczem jest urozmaicanie

W momencie, gdy przygotujemy nasze sycące i zdrowe sałatki, warto stawiać przede wszystkim na różnorodność. Pomoże Ci to dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Co więcej, pomoże Ci się nie zniechęcić, dzięki czemu unikniesz porzucenia swojej nowej, zdrowej diety.

Staraj się próbować nowych rzeczy, aby nie znudzić podniebienia.

Pamiętaj, że Twoim celem, oprócz utraty wagi jest wyrobienie w sobie zdrowych nawyków. Jeśli połączysz to ze zdrowym nawykiem regularnych ćwiczeń, na pewno osiągniesz metę, jaką jest pozbycie się zbędnych kilogramów.

Chodzi przecież o to, by nasze życie opierało się na dobrym samopoczuciem fizycznym i psychicznym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.
  • Valenzuela CA, Baker EJ, Miles EA, Calder PC. Eighteen‑carbon trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res. 2019
  • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.