Czy starzejemy się inaczej, w zależności od płci?

Wszyscy się starzejemy. Jednak czy kobiety starzeją się inaczej od mężczyzn? Poznaj odpowiedź i dowiedz się więcej!
Czy starzejemy się inaczej, w zależności od płci?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czy starzejemy się inaczej w zależności od tego jakiej jesteśmy płci? Niektórzy mówią, że starzenie jest mniej zauważalne u kobiet, ponieważ bardziej o siebie dbają.

Inni twierdzą natomiast, że mniej oznak starzenia pojawia się u mężczyzn. W niniejszym artykule powiemy Ci, jak będziesz się zmieniał przez lata, w zależności od tego jakiej jesteś płci.

Jak starzejemy się według płci?

Wszyscy wiemy, że każdy z nas starzeje się wraz z upływem lat, jednakże starzejemy się inaczej, w zależności od płci. Mężczyznom już od dziecka mówi się, że powinni dbać o kondycję fizyczną i pozostać aktywni, aby utrzymać rodzinę.

Właśnie z tego powodu wielu mężczyzn może wyglądać i czuć się dobrze jeśli nadal pracują, jednak jak tylko przejdą na emeryturę, niektórzy z nich zaczynają chorować i starzeć się.

starzenie się z wiekiem

Przeczytaj także artykuł: Przedwczesne starzenie się? Zmień dietę!

Kobiety vs. Mężczyźni

Kobiety żyją dłużej, wiedzą jak lepiej dostosować się do życiowych zmian i nie mają nic przeciwko zostaniu w domu na emeryturze. Powodem jest to, że choć pracowały całe życie, kiedy były małe uczono je jak wykonywać role gospodyni domowej, matki i opiekunki.

Pozwala im to przejść na emeryturę, wycofać się ze środowiska pracowniczego oraz pozostać w dobrym zdrowiu, aż do zaawansowanego wieku.

Kobiety są również bardziej aktywne i przyzwyczajone do życia towarzyskiego. Często mają przyjaciół z dzieciństwa, a kiedy są same (jako wdowy lub kiedy dzieci opuszczą dom) spotykają się z innymi będącymi w podobnej sytuacji.

Starzejemy się wspolnie. Para starszych osob

Sposób w jaki zostały wychowane uzbroił je w lepsze mechanizmy przetrwania oraz znajdowania rozwiązań problemów, od tych najprostszych, aż do najbardziej skomplikowanych.

Jeżeli połączysz to z faktem, że kobiety zwykle bardziej o siebie dbają, częściej chodzą do lekarza oraz zdrowiej się odżywiają, zrozumiesz dlaczego żyją dłużej oraz lepiej się czują w podeszłym wieku.

Z drugiej strony, mężczyźni nie dbają o siebie tak bardzo. Chodzą do lekarza wyłącznie, kiedy ból jest już nie do wytrzymania. Opierają się zdrowej diecie i rzadko mówią o swoich chorobach i innych problemach. Wiąże się to również ze społeczną koncepcją męskości i odwagi.

Jak starzejemy się biologicznie?

Jeżeli chodzi o aspekt fizyczny, kobiety produkują hormon, który odstrasza najpowszechniejsze zagrożenia. Prowadzi to natomiast do bardziej zapobiegawczych zachowań w stosunku do własnego zdrowia.

Ciąża jest kluczowym czynnikiem w procesie starzenia się kobiet. Jakość ciąży i porodu może w przyszłości zmienić Twoje życie.

Na przykład jeśli w czasie ciąży nie dbasz o siebie, ani nie otrzymujesz odpowiedniej opieki medycznej (szczególnie w krajach rozwijających się), z pewnością skutki tego zauważysz w późniejszym wieku.

starzejemy się razem jako para

Starzejemy się również w inny sposób w zależności od swojej grupy etnicznej oraz miejsca urodzenia lub zamieszkania.

Kobieta lub mężczyzna rasy białej, który spędza całe życie w kraju wysoko rozwiniętym, będzie potencjalnie żył dłużej niż rdzenny mieszkaniec Meksyku.

Poza pochodzeniem etnicznym, także rodzaj oraz ilość wykonywanej pracy ma znaczący wpływ na późne lata. Klasa pracująca Ameryki Łacińskiej i Azji, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, pracują ciężko przez długie godziny. W podeszłym wieku, przez co w podeszłym wieku mają problemy zdrowotne. Co więcej, nie zawsze mają dostęp do opieki medycznej.

Polecamy przeczytać również: Życie to nie tylko praca – nie marnuj go

Jak starzejemy się zewnętrznie?

Jeżeli chodzi o aspekt fizyczny, obie płcie przechodzą przez charakterystyczne zmiany. Dzieje się tak na całym świecie.

Chociaż czynniki społeczne i estetyczne mają wiele wspólnego ze sposobem starzenia się, powinno się również pamiętać o innych czynnikach:

  • rodzaj pracy, jaki wykonujesz,
  • zapobieganie chorobom,
  • dieta,
  • ćwiczenia,
  • zmiany hormonalne

Kobiety zaczną przechodzić przez więcej zmian po menopauzie. Kiedy kończy się cykl menstruacyjny, pojawiają się uderzenia gorąca nawet w środku zimy, spada libido, itd. Zmiany hormonalne dotyczą także mężczyzn, lecz są one bardziej stopniowe, a przez to mniej widoczne.

Kiedy poziom testosteronu zaczyna się obniżać, mogą przybrać na wadze, mieć zaburzenia snu i dysfunkcje erekcji. Nie tracą jednak zdolności do reprodukcji.

Jeśli chodzi o skórę, mężczyźni mają grubszą skórę bardziej odporną na zmarszczki. 

Pomijając biologiczny stan skóry, kobiety są pod pewną presją obrazu piękna kreowanego przez społeczeństwo. To sprawia, że bardziej o siebie dbają, ale też więcej się martwią.

Kobiety mają pewną przewagę, jeśli chodzi o włosy. Chociaż włosy stają się cieńsze i bardziej matowe, to mężczyźni o wiele szybciej je tracą. Podobnie jeśli chodzi o siwe włosy – wcześniej pojawiają się u mężczyzn.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hirokawa K, Utsuyama M, Hayashi Y, Kitagawa M, Makinodan T, Fulop T. Slower immune system aging in women versus men in the Japanese population. Immun Ageing. 2013;
  • Giacomoni PU, Mammone T, Teri M. Gender-linked differences in human skin. Journal of Dermatological Science. 2009.
  • Eskes T, Haanen C. Why do women live longer than men? European Journal of Obstetrics Gynecology and Reproductive Biology. 2007.
  • Silman A, Pearson J. Epidemiology and genetics of rheumatoid arthritis. Arthritis Res. 2002;

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.