Stany lękowe a dieta - 6 najlepszych soków
Aktualny styl życia i nadmiar obowiązków są podstawowymi czynnikami wywołującymi stany lękowe. Podobnie jak w przypadku jakiegokolwiek innego problemu zdrowotnego, należy zastosować odpowiednie leczenie. Ignorowanie tej przypadłości znacząco obniża komfort życia i prowadzi do wielu chorób – zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych.
Według badań przeprowadzonych ostatnimi laty, im więcej mamy obowiązków i im większa jest nasza odpowiedzialność, tym bardziej jesteśmy podatne na stany lękowe.
Oczywiście, tego typu problem, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, powinien być kontrolowany przez lekarza specjalistę. Istnieją jednak naturalne sposoby, które na pewno okażą się pomocne. Dzisiaj podzielimy się z Wami przepisami na najlepsze soki pomagające złagodzić stany lękowe.
Sok z papai i jabłka na stany lękowe
Ten sok jest doskonałym sprzymierzeńcem w sytuacjach, kiedy stany lękowe sprawiają, że nie jesteśmy w stanie kontrolować łaknienia.
Nie tylko działa uspokajająco, ale również przynosi uczucie sytości i stymuluje przemianę materii.
Składniki
- 1 papaja pokrojona w małe kawałki.
- 1 czerwone jabłko bez pestek.
Sposób przygotowania
Owoce wkładamy do sokowirówki. Następnie dodajemy odrobinę wody. Polecamy wypijać ten sok 2 – 3 godziny przed snem oraz na pół godziny przed każdym posiłkiem.
Zobacz także: Papaja na dobre i na złe – 7 zastosowań i korzyści
Sok z kapusty i marchewki
Sok z kapusty i marchewki jest kolejną alternatywą. Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów i witaminy C nie tylko zwalcza stany lękowe, ale też wzmacnia nasz system odpornościowy.
Składniki
- ¼ średniej kapusty.
- 3 duże marchewki.
- koper włoski.
Sposób przygotowania
Pokrojone na mniejsze kawałki składniki wrzucamy do sokowirówki. Pijemy od razu.
Papryka, pietruszka i dużo więcej
Ten potężny koktajl łączy lecznicze właściwości czosnku, cebuli, papryki i pietruszki. Ponadto świetnie działa na system immunologiczny.
Składniki
- Natka pietruszki.
- Dwie papryki.
- 2 cebule.
- 2 ząbki czosnku.
Sposób przygotowania
Wkładamy wszystkie składniki do sokowirówki i dolewamy odrobinę wody. Pij go na zimno, co drugi dzień.
Przeczytaj również: Pietruszka i jej korzystne właściwości dla zdrowia nerek
Sok z banana, truskawek i gruszki
Wszystkie zawarte w tym przepisie owoce doskonale wpływają na stany lękowe, dodają nam energii i poprawiają samopoczucie.
Składniki
- 1 banan.
- 250 g truskawek.
- 1 gruszka.
Sposób przygotowania
Umieszczamy wszystkie składniki w sokowirówce. Następnie dodajemy pół szklanki wody. Pijemy szklankę soku codziennie.
Sok z gruszki i płatków owsianych
Płatki owsiane i gruszki skutecznie łagodzą stany lękowe i wszystkie objawy z nimi związane. Ponadto owies jest niezwykle sycący i pomaga kontrolować nadmierne łaknienie.
Składniki
- 1 dojrzała gruszka.
- 2 łyżki stołowe zmielonych płatków owsianych.
- Miód pszczeli.
- 1 szklanka (200 ml) herbaty miętowej.
Sposób przygotowania
Najpierw wyciskamy sok z gruszki. Potem dodajemy owies i herbatę miętową i – przy pomocy blendera – łączymy wszystkie składniki. Wystarczą dwie minuty; do otrzymania jednolitego soku. Następnie słodzimy odrobiną miodu i gotowe.
Sok z jabłka i orzechów
Jeżeli Twoje samopoczucie się nie poprawia i stany lękowe nie pozwalają Ci wykonywać codziennych czynności, ten sok jest właśnie dla Ciebie.
Składniki
- 1 umyte jabłko.
- Mleko migdałowe.
- 4 orzechy (świetnie wpływają na układ nerwowy).
- Odrobina miodu (działa relaksacyjnie).
Sposób przygotowania
Wyciśnięty sok z gruszki łączymy z mlekiem migdałowym i orzechami. Następnie dodajemy odrobinę miodu i pijamy schłodzony. Pychota!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Zwyrtek, E., & Rymaszewska, J. (2015). Zaburzenia depresyjne a zaburzenia lękowe u osób w podeszłym wieku, różnicowanie, diagnostyka i leczenie. Geriatria.
- Frąckowiak-Sochańska, M. (2011). Zdrowie psychiczne kobiet i mężczyzn. Płeć społeczno-kulturowa a kategorie “zdrowia psychicznego” i “chorób psychicznych.” Nowiny Lekarskie.
- Kozieł, P., Lomper, K., Uchmanowicz, B., & Polański, J. (2016). Zwiazek akceptacji choroby oraz lȩku i depresji z ocena jakości życia pacjentek z choroba nowotworowa gruczołu piersiowego. Medycyna Paliatywna w Praktyce.