Przebarwienia i plamy na twarzy - domowe sposoby

Aby przebarwienia przestały być Twoim koszmarem, powinnaś wypróbować działanie tych naturalnych środków. Nie posiadają konserwantów i środków chemicznych, dlatego na pierwsze rezultaty trzeba będzie poczekać dłużej.
Przebarwienia i plamy na twarzy - domowe sposoby

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chwalenie się gładką i nieskazitelną skórą twarzy jest marzeniem, a zarazem wyzwaniem dla każdej kobiety. Co jednak, gdy masz przebarwienia i plamy na twarzy?

Wraz z upływem czasu regularna ekspozycja na słońce i toksyny, które znajdują się w otaczającym środowisku, negatywnie wpływa na wygląd skóry i przyspiesza starzenie się komórek.

Przebarwienia i plamy pojawiają się najczęściej na twarzy, szyi i rękach dlatego po pewnym czasie mogą przeistoczyć się w prawdziwy koszmar. Jednak na szczęście istnieje wiele preparatów i zabiegów, które pomagają zwalczyć ten problem i przywracają naturalny kolor skóry.

Jedynym minusem jest jednak ich wysoka cena, a niestety by rezultaty były satysfakcjonujące, należy je wykonywać regularnie.

Dlatego w dzisiejszym artykule postanowiliśmy przedstawić kilka domowych alternatyw, które wykorzystują właściwości naturalnych produktów. Opcje te są znacznie tańsze, a stosowane regularnie mogą przynieść doskonałe rezultaty. Koniecznie musisz je wypróbować!

Przebarwienia i plamy już nie takie straszne!

1. Limonka

Świeżo wyciśnięty sok z limonki już od czasów starożytnych uważany był za najlepszy preparat wybielający, ściągający i rewitalizujący skórę.

Limetka wybiela przebarwienia skóry

Zawiera kwas askorbinowy, lepiej znany jako witamina C, który działa jako silny przeciwutleniacz. Hamuje on procesy uszkadzające komórki skóry spowodowane działaniem wolnych rodników.

Bezpośrednie stosowanie soku pomaga w regulacji produkcji melaniny — grupy pigmentów, które są kluczem w zmniejszaniu widoczności przebarwień i plam.

Sposób zastosowania

  • Przekroić limetkę na pół i wycisnąć z niej sok, a następnie nasączyć nim wacik
  • Pozostawić do działania na jedną godzinę, a po upływie zalecanego czasu spłukać skórę ciepłą wodą.
  • Aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty , należy stosować ten naturalny tonik przynajmniej trzy razy w tygodniu

Uwaga! Limetka powinna być stosowana tylko i wyłącznie w godzinach wieczornych. W przeciwnym razie wpływ promieni słonecznych może przynieść negatywne skutki.

2. Żel z aloesu

Miąższ, który znajduje się w środku liści aloesu, jest bogaty w wodę i antyoksydanty, a oprócz tego ważne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na kondycję skóry twarzy.

Co więcej, właściwości żelu aloesowego doskonale sprawdzają się przy usuwaniu martwych komórek i stymulują regenerację nowych. Jednocześnie redukują przedwczesne oznaki starzenia i problemy takie jak przebarwienia czy plamy.

Sposób zastosowania

  • Odciąć kawałek liścia aloesu, wydobyć z niego miąższ i następnie zaaplikować na przebarwione obszary ciała.
  • Zostawić do działania na 30-40 minut i spłukać wodą.
  • Zaleca się codzienne stosowanie, by uzyskać jak najlepsze wyniki.

3. Mleko kontra plamy na twarzy

Kwas mlekowy, który znajduje się w mleku, ma działanie złuszczające, co pomaga w usunięciu martwych komórek naskórka i odżywieniu twarzy.

Szklanka mleka

Regularne stosowanie tego produktu umożliwia również regulację pH i ułatwia usuwanie plam, sprawiając, że twarz odzyskuje swój utracony młody i świeży wygląd.

Działa także orzeźwiająco i doskonale łagodzi podrażnienia i poparzenia skóry.

Sposób zastosowania

  • Zaaplikować pół szklanki zimnego mleka na pożądane miejsca. Ważne, by produkt był dobrze schłodzony.
  • Stosować zabieg codziennie dwa razy.

4. Cebula na przebarwienia

W soku z cebuli znajdziemy związki siarki, które korzystnie wpływają na skórę twarzy. W pierwszej kolejności neutralizują działania, które uszkadzają komórki naskórka i zapobiegają przedwczesnemu tworzeniu się zmarszczek.

Produkt ten działa również jak naturalny środek czyszczący i usuwa nadmiar martwych komórek, nagromadzonego tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Regularne stosowanie cebuli pomaga w walce z trądzikiem i zapobiega powstawaniu ewentualnych plam i przebarwień.

Sposób zastosowania

  • Rozdrobnić połowę cebuli.
  • Następnie zastosować sporą ilość na pożądane miejsce i pozostawić do działania na około 20-30 minut.
  • Po upływie zalecanego czasu spłukać zimną wodą.
  • Stosować trzy razy w tygodniu.

5. Pomidory

Naturalny sok z pomidorów to doskonałe lekarstwo dla naszej skóry!

Pomidory

Świetnie nadaje się do usuwania martwego naskórka, a przy tym likopen, który zawiera, wspomaga procesy regeneracyjne skóry. Ponadto rozjaśnia przebarwienia i zmniejsza widoczność plam, blizn, a także przyspiesza gojenie się ran po oparzeniach.

Sposób zastosowania

  • Zblendować dojrzały pomidor i zaaplikować preparat przy użyciu płatka kosmetycznego.
  • Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, należy powtarzać zabieg codziennie dwa razy.

6. Skórka z papai na przebarwienia

Większość z nas wyrzuca skórki z tego owocu, nie zdając sobie sprawy z potężnych właściwości, jakie posiada. Pamiętajmy, że jest to produkt bogaty w przeciwutleniacze, witaminy, składniki mineralne, które można wykorzystać w zabiegach pielęgnacyjnych.

Sposób zastosowania

  • Użyć skórki z owocu, wcierając ją w pożądane miejsca jej wewnętrzną stroną.
  • Następnie pozostawić do działania na 30 minut, a potem spłukać wodą.
  • Zabieg należy stosować codziennie dwa razy.

Należy mieć na uwadze, że w związku z tym, że każdy z nas jest inny, również i działanie składników dla każdego z osobna może być różne, a pierwsze rezultaty widoczne będą tylko pod warunkiem regularnego ich stosowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Imery-Buiza, J. (2011). Aloe vera. In Genetic Resources, Chromosome Engineering, and Crop Improvement: Medicinal Plants (Vol. 6, pp. 847–884). CRC Press.
  • Krishna, K. L., Paridhavi, M., & Patel, J. A. (2008). Review on nutritional, medicinal and pharmacological properties of papaya (Carica papaya linn.). Indian Journal of Natural Products and Resources7(4), 364–373.
  • Vicanova, J., Bouez, C., Lacroix, S., Lindmark, L., & Damour, O. (2006). Epidermal and dermal characteristics in skin equivalent after systemic and topical application of skin care ingredients. In Annals of the New York Academy of Sciences (Vol. 1067, pp. 337–342). Blackwell Publishing Inc.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.