Sposób na szczęście? – Zacznij ćwiczyć jogę!
O tym, że joga to niezawodny sposób na szczęście, Hindusi wiedzą od kilku tysiącleci. Przekonaj się o tym i ty! Coraz więcej osób na całym świecie regularnie praktykuje jogę, a liczne badania w tym zakresie jasno dowodzą, że ten rodzaj aktywności wykracza znacznie dalej poza granice ściśle fizyczne.
Joga to coś więcej niż wyginanie ciała w najróżniejsze asany i skupienie się na prawidłowym oddychaniu. Mowa tu o ćwiczeniach mających szerokie spektrum działania zarówno na ciało, jak na umysł i duszę. Krótko mówiąc, joga to filozofia życia i bardzo dobry sposób na szczęście!
Joga to hinduski sposób na szczęście – co o tym sądzą naukowcy?
Z każdym rokiem możemy liczyć na coraz większe wsparcie naukowe w dziedzinie wpływu jogi na nasz organizm. Jedno z badań, przeprowadzone na Uniwersytecie Nauk Medycznych w Ilam w Iranie, jasno dowodzi, że kobiety ze zdiagnozowaną depresją, uzyskały znaczną poprawę zdrowia psychicznego już po 12 sesjach jogi.
Bez wątpienia regularne praktykowanie jogi pomaga zwiększyć świadomość własnego ciała, łagodzi stres, odstrasza strach i lęki, koi napięcie mięśniowe, odpręża układ nerwowy, a także poprawia koncentrację.
Wychwalając zalety jogi nie należy jednak zapominać o wpływie ćwiczeń na nasze samopoczucie i sposób postrzegania świata. Prawidłowo wykonywane asany prowadzą do uwolnienie sporej dawki endorfin, które z kolei odpowiadają za nasz humor, samopoczucie, optymizm i pozytywne nastawienie.
Wszystkie dobroczynne elementy jogi stopniowo składają się w jedną całość – a mianowicie w szczęście. Zdrowe ciało nie narzeka, nic go nie boli. Odprężony umysł jest mniej podatny na niszczycielskie działanie stresu i lęków. A uśmiechnięta dusza przekłada się na uśmiech na twarzy.
Dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne rozbudzają apetyt na życie i niewyobrażalny optymizm.
Wybrane pozycje jogi – niezawodny sposób na szczęście
Ivana Buric, dyrektor Brain, Belief and Behavior Lab z Wydziału Psychologii, Postępowania i Osiągnięć na Uniwersytecie Coventry, przeprowadziła pewne bardzo ciekawe badanie na temat wpływu praktykowania jogi na ludzki organizm. Wyciągnięte przez nią wnioski są następujące:
“Tysiące ludzi na całym świecie na co dzień czerpią korzyści płynące z praktykowania jogi, nie zdając sobie nawet sprawy z tego, jak aktywność ta wpływa na harmonię na linii ciało-umysł. A okazuje się, że ta pradawna hinduska “aktywna” filozofia prowadzi do bardzo ciekawych i zaskakujących zmian w naszym organizmie. Korzyści płynące z ćwiczeń docierają bowiem aż do najmniejszych molekuł ciała, a nawet są w stanie trwale zmienić nasz kod genetyczny.”
-Ivana Buric-
Jak to możliwe? Wynika to z kilku czynników, które uaktywniają się w ciele regularnie uprawiającym jogę.
- Joga odpręża i relaksuje całe ciało, zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym.
- Ponadto umacnia świadomość własnego ciała. Bezpośrednio łączymy się bowiem z jego potrzebami.
- Praktykując ten typ aktywności stajemy się bardziej świadomi roli codziennej diety. Zaczynamy lepiej o siebie dbać i eliminować produkt, które mogą nam szkodzić.
- Sprawia, że zwalniamy rytm codziennego życia. Pomaga uczyć się nadawania priorytetów i znajdowania czasu dla siebie.
- Pomaga zwalczyć stany zapalne w organizmie.
- Co więcej, korzystnie wpływa na pracę serca i mózgu.
- Wzmacnia ogólną odporność organizmu.
Możemy więc zaobserwować, że zmiany, jakie powodują w naszym organizmie regularne sesje jogi są bardzo korzystne. Jeśli chcesz szczególnie skupić się na aspekcie emocjonalnym, koniecznie wzbogać swoją codzienną rutynę o kilka specjalnych asan, które przybliżą cię do uczucia harmonii i szczęścia.
Przeczytaj także artykuł: Szczęśliwe osoby nigdy nie robią tych pięciu rzeczy
1. Pozycja ze złączonymi stopami
Asana ta znakomicie redukuje stres, odpręża umysł i przywraca równowagę wewnętrzną. Jej regularne praktykowanie to rzeczywiście wspaniały sposób na szczęście.
Ponadto pozycja ze złączonymi stopami pomaga uregulować ciśnienie tętnicze krwi, a także zapewnia elastyczność mięśni kręgosłupa i nóg.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Po pierwsze, rozłóż matę na podłodze i usiądź w siadzie prostym.
- Następnie zegnij nogi w kolanach i złącz podeszwy stóp.
- Powoli wykonuj skłon tułowia do przodu.
- W dłonie chwyć stopy, trzymając ręce zgięte w łokciach.
Podobnie jak wiele innych asan ze skłonem tułowia do przodu, również ta sprzyja utrzymaniu równowagi wewnętrznej, odgania niepokój i lęk, a także stanowi świetne narzędzie do walki z bezsennością.
2. Muktasana – pozycja półlotosu
Asana półlotosu jest uproszczoną wersją siadu w lotosie. Jest ona idealna do medytacji i realizacji ćwiczeń głębokiego oddychania. Znakomicie łagodzi także stres i napięcie nerwowe, pomaga odgonić czarne myśli, oczyszcza umysł, poprawia nastrój i napawa optymizmem.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Rozłóż matę na podłodze i usiądź w siadzie skrzyżnym.
- Umieść jedną stopę na udzie drugiej. Z kolei drugą stopę wsuń pod udo przeciwległej nogi. Jest to uproszczona wersja kwiatu lotosu.
- Następnie wyprostuj plecy i oprzyj dłonie na kolanach.
- W tej pozycji możesz wykonywać ćwiczenia oddechowe i rozgrzewające. Jest ona również dobra do słuchania relaksującej muzyki.
3. Kobra
Tajemniczo brzmiąca kobra to asana, która w krótką chwilę naładuje cię pozytywną energią witalną oraz poprawi apetyt seksualny. Czy nie jest to więc znakomity sposób na szczęście?
Pozycja ta oddziałuje zarówno na mięśnie głębokie, jak i powierzchniowe pleców, a także wzmacnia brzuch, dzięki czemu jest wielkim sprzymierzeńcem osób odchudzających się i dbających o linię.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Połóż się na brzuchu. Oprzyj dłonie płasko na podłodze tuż pod barkami.
- Następnie podnieś nieco głowę i zegnij szyję, opuszczając czoło do podłogi.
- Zrób wdech i powoli odginaj się do góry i w tył.
- Wykonuj ćwiczenie powoli, czując jak wszystkie kręgi wyginają się do tyłu.
- Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund, po czym powoli wróć do leżenia na brzuchu.
4. Dandasana – siad prosty
Kolejną z pozycji jogi, która wypełnia nas uczuciem szczęścia, jest dandasana, czyli siad prosty. Pomaga ona odprężyć ciało i umysł.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- po pierwsze, usiądź na ziemi. Wyprostuj plecy i wyciągnij nogi do przodu, równolegle jedna tuż obok drugiej. Palce skieruj ku górze.
- Następnie przyciśnij pośladki do podłogi. Głowę trzymaj prosto w jednej linii z kręgosłupem.
- Ułóż dłonie na podłodze obok pośladków.
- Oddychaj głęboko.
- Wytrzymaj w tej pozycji kilkadziesiąt sekund, aby pozytywnie ona na ciebie zadziałała.
Medytacja w siadzie prostym to nie tylko prosty sposób na szczęście, ale także naturalne lekarstwo na wiele dolegliwości. Pomaga ukoić między innymi dolegliwości bólowe związane z rwą kulszową oraz znakomicie wzmacnia mięśnie pleców.
5. Kwiat lotosu
O kwiecie lotosu słyszał chyba każdy z nas. Nawet osoby, które nigdy w życiu nie praktykowały jogi. To przecież klasyczna pozycja do medytacji. Niestety nie należy ona do najłatwiejszych – wymaga bowiem elastyczności stawów i kostek
Osoby o słabej elastyczności w początkowym stadium praktyki jogi będą musiały zadowolić się znacznie łatwiejszą asaną półlotosu.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Usiądź w pozycji dandasana, czyli w siadzie prostym z wysuniętymi do przodu nogami.
- Następnie zegnij prawą nogę w kolanie. Chwyć dłońmi za stopę i połóż ją na lewym udzie, które na razie powinno być wyprostowane.
- Usiądź stabilnie, po czym zegnij lewą nogę i chwyć za kostkę obiema rękami. Następnie przyciągnij nogę, kładąc stopę u nasady uda. Zrób to tak, jak zrobiłeś to z prawą nogą.
- Zbliż do siebie kolana i oprzyj je na podłodze.
- Wyprostuj kręgosłup. Połóż dłonie na kolanach, a ich wnętrze skieruj ku górze. Złącz kciuk z palcem wskazującym, by utworzyć kształt okręgu.
- Zamknij oczy i skup się na oddechu przez kilkadziesiąt sekund.
Bez wątpienia jest to uzdrawiająca i prozdrowotna pozycja. Dzięki uwolnieniu rąk i rozluźnieniu ramion asana ta pomaga osiągnąć błogi spokój, harmonię i pełną koncentrację.
Ponadto pozycja ta pozwala uaktywnić moce wszystkich 7 czakr. Dzięki czemu zwiększa energię życiową i pozytywne pobudzenie organizmu,
6. Savasana – pozycja nieboszczyka
Pozycja nieboszczyka to obowiązkowa asana na koniec każdej sesji jogi.
Jak prawidłowo ją wykonać?
- Połóż się na macie na plecach. Nogi rozstaw na szerokość bioder.
- Lekko odseparuj ręce od reszty ciała. Głowa powinna spoczywać w jednej linii z kręgosłupem. Wewnętrzną część dłoni skieruj ku górze. Palce rozluźnione.
- Następnie skoncentruj się na głębokim oddechu, aby uwolnić całe napięcie i maksymalnie rozluźnić mięśnie.
- Staraj się nie myśleć o niczym. Twój umysł powinien zamienić się w wielką, białą plamę. Dzięki temu odizolujesz się od swoich myśli, a twoje ciało w pełni się zregeneruje.
Pamiętaj, że w trakcie wykonywania tego ćwiczenia nic nie powinno rozpraszać twojej uwagi. Dla wielu to bowiem dobry moment do przemyśleń nad minionym dniem albo do planowania zadań na jutro. W takim wypadku ćwiczenie nie przynosi wiele korzyści.
Chociaż z pozoru asana ta wydaje się łatwa – w rzeczywistości jest jedną z najtrudniejszych do opanowania. Sztuka jej wykonania polega na unieruchomieniu zarówno ciała, jak i umysłu i pozostaniu w świadomym bezruchu.
Nie wahaj się codziennie praktykować tej pozycji. Jest ona uważana za jedną z podstawowych asan jogi do osiągnięcia stanu szczęścia.
7. Pozycja dziecka
Pozycja dziecka znana jest w jodze jako balasana. Podobnie jak pozycja nieboszczyka jest ona znakomitym narzędziem do codziennego relaksu i odpoczynku. Świetnie niweluje zmęczenie, rozciąga kręgosłup, łagodzi bóle pleców.
Zwykle jest praktykowana po wykonaniu trudnych asan w celu odprężenia ciała.
Jak prawidłowo wykonać tę pozycję?
- Po pierwsze, rozłóż matę i wykonaj na niej klęk podparty. Pośladki oprzyj na piętach.
- Ramiona ułóż wzdłuż tułowia lub wyciągnij jak najdalej przed siebie. Ułóż czoło na macie.
- Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej 20 sekund, przez cały czas głęboko oddychając.
- Pozwól swojemu ciału i umysłowi “odpłynąć”, odpocząć i zregenerować siły.
Joga to sposób na szczęście i zdrowie całego ciała
Jaki joga ma wpływ na nasz stan emocjonalny?
- Stymuluje produkcję dopaminy i oksytocyny – neuroprzekaźników, które generują poczucie szczęścia i zadowolenia.
- Prowadzi do korzystnych zmian w ciele migdałowatym mózgu, dzięki czemu pomaga kontrolować strach i stany lękowe.
- Pobudza pracę przywspółczulnego układu nerwowego.
- Zwiększa przepływ krwi do narządów.
- Generalnie aktywność fizyczna pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi.
- Usprawnia drenaż limfatyczny, wspomagając tym samym szybkie i skuteczne zwalczanie infekcji.
- Redukuje poziom kortyzolu – hormonu powiązanego ze stresem.
- Pomaga złagodzić bóle głowy i napięcie mięśniowe.
Wiele różnych badań dowiodło, że regularne praktykowanie jogi pomaga zachować dobre zdrowie, zarówno na poziomie fizycznym, jak i umysłowym i emocjonalnym. Dzięki częstej refleksji i medytacji jesteśmy w stanie osiągnąć wewnętrzną harmonię oraz poczucie szczęścia.
A ty chcesz żyć szczęśliwie? Znajdź swój sposób na szczęście w jodze!