Sos chimichurri: zdrowy i smaczny dodatek
Sos chimichurri to klasyka argentyńskiej kuchni, a dzisiaj podbił już praktycznie cały świat. Znany jest głównie jako sos towarzyszący wszystkim rodzinnym grillom, które mają bogatą tradycję w Argentynie i Urugwaju. Podawany jest również z popularnymi chorizo, czyli kiełbaskami.
Sos chimichurri należy do bardzo pikantnych dodatków. Jest to płynny sos, przygotowywany głównie z pietruszki, czosnku, oregano i oliwy. Istnieje wiele odmian tego przepisu, ale wszystkie mają te podstawowe składniki.
Niezależnie od wersji jest to aromatyczny i zdrowy sos, bardzo prosty i szybki w przygotowaniu. Jest doskonałym dodatkiem do wykwintnych i urozmaiconych posiłków.
Ten rodzaj sosu zawiera składniki, które są powszechne i które są zwykle dostępne w każdym domu. Jedną z korzyści jest to, że dodatek oleju i octu sprawia, że może być długo przechowywany w lodówce, bez ryzyka zepsucia się.
Sos chimichurri to pikantny dodatek, ale przede wszystkim pełen wykwintnego smaku.
Przeczytaj także artykuł: Sos sałatkowy – proste i pyszne przepisy!
Dania, do których wyśmienicie pasuje z sos chimichurri
Sos chimichurri idealnie pasuje do pieczonych mięs, do kawałków mięsa przygotowanych na grillu lub smażonych na patelni itp.
Może również towarzyszyć warzywom, zarówno grillowanym, jak i gotowanym na parze. Dodatkowo chimichurri jest doskonałym składnikiem do marynowania ryb i robienia dressingu do sałatek.
W codziennej kuchni chimichurri to wyśmienity sos i doskonały wybór do urozmaicenia posiłków. Dostosowuje się do różnych potraw, zapewniając pikantny akcent i niezrównany smak. Dlatego na świecie istnieje dziś wiele form i odmian tej oryginalnej receptury.
W zależności od kraju i każdego regionu, dodaje się do niego niektóre nowe lub inne składniki, takie jak wawrzyn lub bazylia, między innymi. Jednak klasyczny przepis na sos chimichurri jest taki, jak przedstawiamy poniżej.
Przepis na sos chimichurri
Składniki na sos
- 2 do 4 ząbków czosnku zmiażdżonego i drobno posiekanego (do smaku)
- ¼ szklanki drobno posiekanej natki pietruszki (50 g)
- 2 łyżki oregano (30 g)
- Czerwona ostra papryka lub mała ostra papryka, również drobno posiekana
- ½ szklanki posiekanej zielonej cebulki (75 g)
- 1 łyżeczka tymianku (5 g)
- 1 łyżeczka kminku (5 g)
- ½ szklanki oleju (100 ml)
- ¼ szklanki octu (50 ml)
- 1 łyżka słodkiej papryki (15 g)
- Sól i pieprz do smaku
- 1 łyżka świeżego soku z cytryny (15 ml)
Przygotowanie
- Przygotuj patelnię, podgrzewając ją z niewielką ilością oleju.
- Wrzuć na patelnię ostre papryczki lub mieloną paprykę, dwie łyżki oregano, łyżeczkę tymianku i kminek.
- Delikatnie podduś i zeszklij na patelni, ale nie smaż ich.
- Podczas gdy przyprawy duszą się w oleju, umyj natkę pietruszki i pozostaw same liście.
- Następnie usuń skórkę z czosnku i cebuli i posiekaj razem z pietruszką. Posiekaj je bardzo drobno.
- Gdy wszystkie przyprawy odpowiednio się podgrzeją i uwolnią aromat, dodaj na patelnię czosnek, cebulę i posiekaną pietruszkę.
- Następnie dodaj słodką paprykę i pół szklanki octu.
- Dobrze wymieszaj sos, a następnie przełóż go do miski.
- Dodaj pół szklanki oleju i łyżkę soku z cytryny.
- Teraz dobrze wymieszaj składniki w misce i dopraw solą i pieprzem do smaku.
- Po zakończeniu przelej sos do szklanych pojemników.
- Przechowuj sos chimichurri w lodówce. Wskazane jest skonsumowanie go w ciągu 24 do 48 godzin po przygotowaniu. W ten sposób nabierze smaku i właściwości wszystkich składników.
Przeczytaj także artykuł; Pietruszka – 5 niewiarygodnych korzyści, jakie oferuje
Wskazówki dotyczące przygotowywania sosu chimichurri
Chociaż nie jest to trudny przepis, warto mieć na względzie kilka wskazówek:
- Zaleca się przygotowywać sos w odpowiedniej porze roku, aby wykorzystać świeże składniki do chimichurri. Zapewni to jeszcze bardziej wyrazisty smak. Można jednak także stosować suche przyprawy, zwłaszcza gdy świeże nie są dostępne w danej porze roku.
- Ilość octu, którą dodajemy, może się różnić w zależności od upodobań każdej osoby. To samo dotyczy soli i pieprzu, które będą dodawane według osobistego wyczucia i smaku.
- Chociaż można podawać sos w dniu przygotowania, wskazane jest odstawienie mikstury co najmniej na kilka godzin. W ten sposób sos zyska więcej smaku i lepszą konsystencję.
- Sos chimichurri można spokojnie przechowywać w lodówce. Ciekawe, że im więcej dni upływa od jego przygotowania, uzyskuje nawet bogatszy smak. W każdym razie nie zaleca się trzymania go dłużej niż trzy miesiące, ponieważ czosnek staje się gorzki.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tsai, C. W., Chen, H. W., Sheen, L. Y., & Lii, C. K. (2012). Garlic: Health benefits and actions. BioMedicine (Netherlands). https://doi.org/10.1016/j.biomed.2011.12.002
- Kulisic, T., Radonic, A., Katalinic, V., & Milos, M. (2004). Use of different methods for testing antioxidative activity of oregano essential oil. Food Chemistry. https://doi.org/10.1016/j.foodchem.2003.07.024