Skuteczne sposoby na bóle stawów
Bóle stawów – garść porad
Na samym początku, trzeba zaznaczyć, że metody tutaj opisane, są przeznaczone do zwalczania lekkich i sporadycznych bólów, a nie ciężkich i chronicznych schorzeń jak na przykład: zapalenie stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów.
Jeśli przez cały dzień podnosiłeś ciężary, przewróciłeś się na ulicy lub bardzo długo pisałeś i zaczęły boleć cię stawy, śmiało wypróbuj te ćwiczenia. Jeśli jednak chodzi o coś poważniejszego, skonsultuj się z lekarzem, aby leczenie było skuteczniejsze. Mimo to, z całą pewnością, przedstawione tutaj metody pomogą ci uśmierzyć ból i wspomogą “tradycyjne” leczenie. Oto niektóre z nich:
- Użyj ciepła: to jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce z bólami stawów. Użyj poduszki termicznej, torebki z ciepłą woda lub kataplazmu przykładając je do obolałego obszaru ciała. Możesz również zanurzyć ręce lub nogi w ciepłej wodzie zawierającej sole relaksacyjne.
- Użyj zimna: po tę metodę sięgniemy w przypadku zapalenia i opuchnięcia stawów, kiedy nie zaleca się stosowania wcześniej opisanego sposobu ciepła. Użyj torebek z lodem lub innych zamrożonych produktów. Nie zapomnij, by lodowate produkty okryć ściereczką kuchenną lub ręczniczkiem. Ich bezpośredni kontakt ze skórą może spowodować jej poparzenie lub zaczerwienienie.
- Jedz świeżego ananasa: to jeden z tych produktów, które mogą przynieść ulgę, kiedy bolą stawy. Dzieje się tak, gdyż owoc ten zawiera enzym zwany bromeliną, który zmniejsza zapalenie i obrzęk. Zawsze powinno się spożywać świeżego ananasa, a nie tego z puszki, gdyż wtedy traci on wszystkie swoje właściwości. Poza tym ananasa nie powinno się w żadnym wypadku gotować, ponieważ w ten sposób również pozbawiamy go jego cennych składników.
- Spożywaj siemię lniane: to kolejny niezwykle skuteczny sposób na walkę z bólem stawów. Siemię lniane zawiera bardzo dużą ilość kwasów omega 3, tak bardzo korzystnych dla naszego zdrowia.
Inne naturalne sposoby na bolące stawy
- Pij wywar z pokrzyw: roślina ta zawiera parzącą substancję, która działa jak naturalna ochrona. Dlatego właśnie pokrzywa jest bardzo skuteczna w zmniejszaniu dolegliwości stawów. Oprócz spożywania herbaty z pokrzywy (napar z kilku liści) możesz użyć jej bezpośrednio na miejsce, w którym odczuwasz ból, jako kataplazm. W ten sposób pokrzywa może uwolnić swoje soki i pomóc ci w regeneracji stawów.
- Pij sok z jeżyn: dzięki swoim wspaniałym, naturalnym właściwościom przeciwzapalnym, jeżyna doskonale pomoże ci uśmierzyć ból stawów. Ten owoc był używany już w dawnych czasach jako środek zwalczający zapalenia.
- Wypróbuj herbatę z imbirem: jeśli spożywa się ją codziennie jest naprawdę skuteczna na problemy z bólami stawów. Tak jak jeżyny – imbir jest doskonałym środkiem przeciwzapalnym. Poza tym, ma właściwości przeciwbólowe i pomaga w stabilizacji krążenia krwi. Przygotuj herbatkę z imbirem wrzucając plasterek tej rośliny do szklanki ciepłej wody. Jeśli smak wydaje Ci się zbyt intensywny, możesz dodać cytrynę lub miód.
- Pij wywar z kurkumy: wymieszana w letniej wodzie, ta żółta przyprawa była używana od wieków w indyjskiej medycynie tradycyjnej do walki z lekkimi bólami i zapaleniami. Aby przygotować to naturalne lekarstwo wymieszaj pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy w szklance letniej wody. Żeby kontrolować i zmniejszyć bóle, pij wywar trzy razy dziennie.
- Spożywaj ocet jabłkowy: ocet ten zawiera ogromne ilości bardzo przydatnych minerałów (potas, wapń, fosfor, magnez), które pozwolą ci zachować twoje stawy w jak najlepszym stanie. Aby wykorzystać jego cudowne właściwości, spożywaj dziennie, przed każdym posiłkiem, trzy łyżeczki octu jabłkowego wymieszanego w szklance wody. Ponadto, ocet ten pomaga również w lepszym wchłanianiu się składników odżywczych znajdujących się w innych pokarmach.
- Używaj octu jabłkowego: ocet jabłkowy możesz również stosować miejscowo. Zagotuj szklankę tego octu, a następnie przetrzyj nim miejsca występowania bólu. Możesz również zagotować 6 szklanek wody i dodać do nich szklankę octu jabłkowego, by potem zamoczyć w tej mieszance obolałe stawy.
Ból stawów – owoce, które pomogą go zmniejszyć
Oprócz opisanych wcześniej sposobów, należy wiedzieć, że owoce są świetnym sprzymierzeńcem w walce z bólami stawów, przede wszystkim przy ich zapaleniu. Jednym z najbardziej skutecznych sojuszników jest pomidor, dzięki dużej zawartości przeciwutleniaczy – przede wszystkim likopenu. Zaleca się włączenie go do naszego jadłospisu, zwłaszcza gdy nękają nas bóle stawów.
Na liście najlepszych pokarmów na bóle stawów znajdują się również czereśnie, śliwki, maliny, brzoskwinie i jabłka. Zauważyłeś, że wszystkie wymienione owoce są koloru czerwonego lub fioletowego? Co jeszcze je łączy? Otóż, wszystkie one zawierają podobne związki, które pomagają w zmniejszaniu działania substancji zapalnych powodujących ból.
Sprawdź także: Kurkuma – 3 pyszne koktajle bogate w przeciwutleniacze
Pamiętając o naturalnych i zdrowych produktach, polecanych przy bólach stawów, powinniśmy również sięgać po pewne warzywa, które mogą okazać się niezwykle pomocne. Te posiadające największe ilości przeciwutleniaczy, to: cebula, por, kapusta, szpinak, szparagi, burak, papryka i dynia.
Unikaj tych produktów, które mogą pogorszyć sytuację. Są to na przykład: makarony, białe pieczywo, mąki oczyszczone, soja, nabiał, gluten oraz produkty przetworzone lub z dużą ilością dodatków chemicznych.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- H.J. Gutiérrez Espinoza; I.P Lavado Bustamante; S.J. Méndez Pérez (2010). Revisión sistemática sobre el efecto analgésico de la crioterapia en el manejo del dolor de origen mússculo esquelético (Chile). http://scielo.isciii.es/pdf/dolor/v17n5/revision.pdf
- Apolo, M. D.; López, E.; Caballero, T (2006). Utilización de la termoterapia en el ámbito deportivo (España). https://www.researchgate.net/publication/43166438_Utilizacion_de_la_termoterapia_en_el_ambito_deportivo_Use_of_the_termotherapy_in_the_sport_environment
- Elena Pérez-Urria Carril (2014). Cúrcuma I (Curcuma longa L.) (España). https://eprints.ucm.es/27836/1/C%C3%9ARCUMA%20%20Paula%20Saiz.pdf
- Raúl Avila-Sosa, Addí Rhode Navarro-Cruz, Obdulia Vera-López, Rosa María Dávila-Márquez, Nohemí Melgoza-Palma y Ramón Meza-Pluma (S/F). Romero (Rosmarinus officinalis L.): una revisión de sus usos no culinarios (Méjico). https://www.researchgate.net/profile/Addi_Navarro/publication/273319161_Romero_una_revision_de_sus_usos_no_culinarios/links/54fe05b80cf2672e223e9db4/Romero-una-revision-de-sus-usos-no-culinarios.pdf