Imbir i kurkuma, napój leczniczy dla Twoich stawów

Czy wiedziałaś, że wykorzystując właściwości imbiru i kurkumy możesz przygotować naturalny środek, aby zadbać o swoje stawy bez stosowania chemicznych środków przeciwzapalnych?
Imbir i kurkuma, napój leczniczy dla Twoich stawów
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Bóle stawów stają się coraz powszechniejsze. Ponadto coraz częściej występują wśród młodych ludzi, więc te dolegliwości nie wiążą się jedynie z procesem starzenia. Chociaż istnieje wiele metod leczenia farmakologicznego, aby złagodzić ból, naturalne środki zaradcze są równie dobrą alternatywą. Wśród nich znajduje się środek, do którego potrzebny jest imbir i kurkuma.

Imbir i kurkuma mają doskonałe właściwości, które mogą pomóc Twoim stawom. W tym artykule nauczymy Cię wszystkiego o tych produktach i ich zastosowaniu w napojach leczniczych.

Czym jest imbir?

Imbir to korzeń dobrze znany w świecie sztuki kulinarnej ze względu na swój wyrazisty zapach i mocny smak. Ta roślina osiąga wysokość ponad 90 centymetrów, ale cześć, którą się spożywa, znajduje się pod ziemią, podobnie jak bulwy ziemniaków.

Imbir.

Chociaż jego kulinarne zastosowania są powszechnie znane ze względu na pikantny smak, który przenika każde danie, imbir ma również wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Jedną z najważniejszych jest to, że pomaga poprawić krążenie krwi.

Oprócz tego, przyczynia się także do bardziej unormowanego procesu trawienia. I wreszcie, imbir ma również niezwykle korzystne działanie na nasze stawy.

Co to jest kurkuma?

Podobnie jak imbir, kurkuma to kolejny bardzo chętnie używany produkt w wielu kuchniach świata. Ta zielna roślina pochodzi z Indii, a jej bulwy rosną podobnie jak w przypadku imbiru, pod ziemią. Najczęściej używa się jej w postaci sproszkowanej, uzyskanej po starciu wysuszonych bulw. Kurkuma intensywnie impregnuje każdy pokarm swoim pomarańczowym kolorem.

Kurkuma.

Również jeśli chodzi o korzyści dla zdrowia, kurkuma ma wspaniałe właściwości. Większość z nich wykorzystuje się dla polepszenia trawienia, ponieważ kurkuma zapobiega wzdęciom i jest wiatropędna. Ponadto korzystnie działa na różne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i żołądka.

Jednak główna właściwość kurkumy to silne działanie przeciwzapalne. Z tego powodu staje się wielkim sprzymierzeńcem dla wszystkich tych, którzy niezależnie od wieku i okoliczności cierpią na zapalenie stawów różnego pochodzenia.

Dlaczego w stawach pojawia się ból?

Ból stawów jest objawem stanu zapalnego występującego w stawach, takich jak kolana, łokcie, ramiona, nadgarstki, kostki i inne części. Ten ból może być łagodny, pojawiający się po wysiłku fizycznym i ostry, o charakterze długotrwałym.

Ogólnie ból stawów jest ściśle związany z zapaleniem stawów. Kiedy ból jest ostry, stan zapalny jest jedną z jego głównych przyczyn. Również inne choroby, takie jak zapalenie kaletki maziowej, artretyzm, czyli dna moczanowa, lub nawet zapalenie ścięgien, często objawiają się bólem stawów.

Imbir i kurkuma leczą ból.

Niezależnie od tego, czy jego przyczyną jest nadmierny wysiłek fizyczny, czy jakaś inna dolegliwość, ból stawów można skutecznie kontrolować stosując naturalne środki zaradcze. Kurkuma i imbir spożywane w postaci napoju to jedna z najlepszych opcji, jakie możemy znaleźć.

Imbir i kurkuma w napoju leczniczym

Powinnaś wiedzieć, że jest to lekarstwo, które może być skuteczne dla stawów, ale musi być często przyjmowane. Najlepszym sposobem na skorzystanie z zalet obu składników jest przygotowanie naparu.

Imbir i kurkuma stanowią mieszankę o bardzo silnym działaniu. Jeśli dodasz również cynamon i odrobinę cytryny, działanie napoju na stawy będzie jeszcze bardziej skuteczne. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo wzmocnić jego efekty, dodając trochę miodu.

Imbir i kurkuma w napoju.

Ten napój jest specjalnie zalecany na stanu zapalne stawów. Powinno się go spożywać codziennie przez kilka tygodni, szczególnie w godzinach porannych, przed rozpoczęciem dnia. Ból będzie stopniowo łagodniał, aż do całkowitego ustąpienia.

Składniki

 • 1 łyżka kurkumy (15 g)
 • 1 łyżka posiekanego korzenia imbiru (15 g)
 • 3 szklanki wody (750 ml)
 • 1 łyżeczka startego lub sproszkowanego cynamonu (5 g)
 • Sok z połowy cytryny

Co należy zrobić?

 • Zagotuj wodę i po doprowadzeniu do wrzenia dodaj kurkumę, imbir i cynamon.
 • Aby napój nabrał silnych właściwości przeciwzapalnych, musimy pozwolić na parzenie go przez co najmniej 30 minut.
 • Po upływie wskazanego czasu, zdejmij garnek ze źródła ciepła i odstaw na kilka minut.
 • Na koniec dodaj sok z połowy cytryny i odcedź. Napar jest gotowy do picia.

Kurkuma i imbir mają niezastąpione możliwości, jeśli chodzi o zwalczanie bólów stawów. Tak więc ten napój może być doskonałym naturalnym rozwiązaniem, jeśli często cierpisz z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów lub innych schorzeń.

Medycyna naturalna ma odpowiedzi na wiele problemów, które pojawiają się w naszym ciele. Bóle stawów można zwalczać kurkumą i imbirem. W razie wątpliwości zaleca się jednak wizytę u lekarza, jeśli ból nie ustępuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Mashhadi, Nafiseh Shokri et al. “Anti-oxidative and anti-inflammatory effects of ginger in health and physical activity: review of current evidence” International journal of preventive medicine vol. 4,Suppl 1 (2013): S36-42.
 • Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory Properties of Curcumin, a Major Constituent of. Alternative Medicine Review, 14(2).
 • Maheshwari, R. K., Singh, A. K., Gaddipati, J., & Srimal, R. C. (2006). Multiple biological activities of curcumin: A short review. In Life Sciences. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2005.12.007

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.