Niskokaloryczne produkty spożywcze, które należy uwzględnić w diecie

Powinieneś zdecydowanie uwzględnić opisane przez nas w tym artykule zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze w swojej diecie, jeśli Twoim celem jest utrata wagi.
Niskokaloryczne produkty spożywcze, które należy uwzględnić w diecie
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrata wagi zależy prawie wyłącznie od tego, co każdego dnia spożywasz. Oczywiście możesz też zmniejszyć swoje codzienne porcje i ćwiczyć intensywnie przez kilka godzin dziennie. Jeśli jednak nie będziesz się zdrowo odżywiać, wszystkie Twoje wysiłki okażą się być zupełnie bezowocne. Ale czy wiesz bez cienia wątpliwości, jakie zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze powinieneś jeść, jeśli zamierzasz schudnąć?

W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze, które powinieneś koniecznie uwzględnić w swojej codziennej diecie.

Jeśli nie lubisz niektórych z nich, staraj się natomiast jeść także inne składniki. A to dlatego, że uzyskane dzięki nim wyniki na pewno będą tego warte.

Powinieneś zdecydowanie uwzględnić opisane przez nas w tym artykule zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze w swojej diecie, jeśli Twoim celem jest utrata wagi.

1. Zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze: rukola Twoim przyjacielem

To zielone warzywo charakteryzuje się lekko pikantnym i bardzo specyficznym smakiem. Ponadto występują w niej spore ilości błonnika, potasu i witamin A, C oraz K. Co więcej, rukola zawiera tylko cztery kalorie na szklankę liści, co czyni ją doskonałą bazą dla wszelkiego rodzaju koktajli i sałatek.

Dzięki zawartym w tym warzywie składnikom odżywczym jest ono doskonałym wyborem, który pomoże Ci zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie i skutecznie kontrolować poziom cholesterolu we krwi.

A z racji tego, że rukola jest bogata w przeciwutleniacze, pomaga także zachować zdrową skórę i zwalczyć szkody wyrządzone przez środowisko. Możesz spożywać ją tak często, jak tylko chcesz.

Aby uczynić jej smak nieco bardziej znośnym, możesz dodać do niej trochę soku z cytryny. Warto rozważyć także możliwość łączenia jej z innymi produktami spożywczymi. W ten sposób skutecznie uda Ci się zneutralizować jej dość charakterystyczny smak, który nie każdemu odpowiada.

2. Szparagi – wybierz niskokaloryczne produkty spożywcze z głową

Kolejne zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze, które powinieneś jeść jak najczęściej, to szparagi. Jak często jednak jesz to warzywo? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „bardzo rzadko”, powinieneś zdecydowanie częstsze dodawanie szparagów do swoich codziennych potraw.

Szparagi z szynką

Szparagi zawierają bowiem jedynie około 27 kalorii na szklankę. Ponadto warzywo to jest naturalnym środkiem o właściwościach moczopędnych. A to oznacza, że ich regularne spożywanie pomaga zlikwidować niekorzystne zjawisko zatrzymywania płynów w organizmie.

Jeśli masz zwyczaj wypijać duże ilości alkoholu lub niezdrowo się odżywiać, to powinieneś wiedzieć także o tym, że szparagi są świetnym rozwiązaniem na potrzeby usuwania nagromadzonego w organizmie alkoholu i toksyn.

To warzywo cechuje się również wysoką zawartością żelaza, witamin A i E, kwasu foliowego i białka.

3. Brokuły

Brokuły to naprawdę zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze. Są one również łatwe w przyrządzaniu. Co więcej, zawierają także spore ilości białka. I co najważniejsze, brokuły mają tylko 31 kalorii na jedną szklankę tego produktu.

W rzeczywistości brokuły są uważane za niezwykle wartościowe produkty spożywcze. Z uwagi na ich naprawdę cenne właściwości należy je spożywać co najmniej kilka razy w tygodniu.

Zawierają między innymi liczne witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze. Ponadto ich regularne spożywanie może Ci pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Jeśli chcesz dodać nieco smaku dla tego produktu, połącz go na przykład z serem, jogurtem i garścią innych warzyw. W ten sposób będziesz w stanie zrobić pyszne i bardzo odżywcze sałatki z brokułami.

Aby uniknąć zwiększania kaloryczności tak przyrządzonego posiłku, zalecamy nie dodawać do niego sztucznie przetworzonych sosów sałatkowych. Zamiast tego wybieraj na przykład naturalne jogurty lub oleje roślinne. Unikaj także gotowych majonezów i dressingów dostępnych w sklepach.

4. Niektóre z owoców

Specjaliści z dziedziny żywienia uważają, że morwy, jeżyny i truskawki to trzy dobre przykłady owoców, które powinieneś jeść tak często, jak możesz. Wynika to z tego, że są to naprawdę zdrowe i niskokaloryczne produkty spożywcze.

Maliny

Te owoce cechują się wysoką zawartością różnego rodzaju przeciwutleniaczy. Z tego też powodu mogą one pomóc Ci między innymi w zwalczaniu stanów zapalnych. Są też w stanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i wystąpienia problemów z sercem. Owoce te wzmacniają także Twój układ odpornościowy.

Pamiętaj o tym, że pół szklanki dowolnego rodzaju z wymienionych powyżej owoców zawiera tylko około 30 kalorii.

5. Herbata

Niewątpliwie jednym z ulubionych obecnie zdrowych produktów spożywczych (a właściwie to napojów) jest herbata. Wiele kultur, takich jak chińska i japońska, wie naprawdę mnóstwo o zapewnianych przez nią korzyściach i wykorzystuje je już od czasów starożytnych.

Zielona herbata, biała herbata, czarna herbata i herbata ulung to jedne z najbardziej korzystnych gatunków i odmian tego napoju. Najlepsze w nich jest jednak to, że same w sobie nie zawierają dosłownie ani jednej kalorii. Oczywiście pod warunkiem, że nie dodasz do nich sztucznych substancji słodzących, nie mówiąc już nawet o cukrze.

Herbaty z dowolnej odmiany zawierają spore ilości polifenoli. Jest to rodzaj substancji chemicznej o właściwościach przeciwutleniających, które zapewniają zdrowie i dobrą kondycję komórek naszego organizmu.

Które z opisanych przez nas niskokalorycznych produktów spożywczych zjadasz najczęściej, a które z nich rzadko goszczą na Twoim stole? Podziel się z nami swoimi najlepszymi przepisami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vanduchova A., Anzenbacher P., Anzanbacherova E., Isothiocyanate from broccoli, sulforaphane, and its properties. J Med Food, 2019. 22 (2): 121-126.
  • Burton Freeman BM., Sandhu AK., Edirisinghe I., Red Raspberries and their bioactive polyphenols: cardiometabolic and neuronal health links. Adv Nutr, 2016. 7 (1): 44-65.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.