Skrzepy krwi podczas okresu - Poznaj 5 faktów
Chociaż skrzepy krwi podczas okresu są u wielu kobiet czymś normalnym, to i tak należy zwracać uwagę na to, czy oprócz nich nie mamy innych objawów. Nigdy nie zaszkodzi skonsultować się ze swoim ginekologiem.
Jak twierdzą eksperci, każdy organizm jest inny i dlatego każda kobieta inaczej przechodzi swój cykl menstruacyjny. Z tego powodu skrzepy krwi podczas okresu wcale nie muszą oznaczać czegoś złego.
Poniżej podamy wszystkie szczegóły na ten temat.
Skrzepy krwi podczas okresu – dlaczego się pojawiają?
Aby lepiej zrozumieć co oznaczają skrzepy krwi, które możesz czasami zobaczyć w czasie miesiączki, zapoznaj się z następującymi faktami:
- Ściany twojej macicy zmieniają się stopniowo, tak aby przygotować organizm do ewentualnej ciąży. Stają się one grubsze, wypełnione nową tkanką, tak aby jeśli zajdziesz w ciążę, mogły chronić płód.
- W przypadku braku ciąży, dodatkowe warstwy, które powstały wzdłuż błony śluzowej macicy są stopniowo uwalniane, powodując samą miesiączkę.
- Jeśli zraniłeś się, twoja krew zaczyna krzepnąć. Jest to naturalny system obronny twojego organizmu chroniący przed zbyt dużą utratą krwi. Podczas miesiączki krew musi przepływać swobodniej, by mogła być wydalona.
- Dlatego Twoja macica produkuje antykoagulant. Jeśli twój okres jest bardzo obfity, naturalny koagulant się zużyje i wtedy zwykle zaobserwujesz pojawienie się skrzepów.
- Zazwyczaj skrzepy mają wielkość od 5 mm do 5 cm i występują one częściej u kobiet z obfitą miesiączką. Natomiast u tych kobiet, które mają znacznie mniej obfite miesiączki, skrzepy mogą nie pojawić się nigdy.
- Należy pamiętać, że skrzepy najczęściej tworzą się podczas snu, mogą wtedy być grubsze i większe.
Skrzepy krwi podczas miesiączki – o czym warto pamiętać
1. Niedobór żelaza
Niedobór żelaza może być czasem prawdziwym kłopotem dla kobiety.
- Często podczas obfitej miesiączki znacznie spada poziom żelaza. Jego niska zawartość w organizmie utrudnia macicy produkcje antykoagulantu, przez co zwiększa się ilość skrzepów.
- Dlatego powinnaś okresowo badać poziom żelaza i jeśli jest taka konieczność zażywać suplementy przepisane przez lekarza.
2. Mała nierównowaga hormonalna
Powszechne jest występowanie skrzepów u dorastających dziewcząt i kobiet po porodzie. Dzieje się tak z powodu niewielkiej nierównowagi estrogenów i progesteronu, który może także występować tuż przed menopauzą.
3. Poronienie
Bardzo ważne! Jeśli próbujesz zajść w ciążę i zaobserwujesz pojawianie się żółtych lub zielonkawych skrzepów, może to oznaczać poronienie. Nie wahaj się skontaktować ze swoim lekarzem lub ginekologiem.
4. Endometrioza
Endometrioza to choroba z powodu której cierpią miliony kobiet. Jeśli Twoje miesiączki są bardzo bolesne i wykluczają aktywność życia codziennego, to bardzo możliwe, że cierpisz właśnie z jej powodu.
- Endometrioza dotyka żeńskiego układu rozrodczego i charakteryzuje się tworzeniem bardzo gęstych zmian wokół macicy i innych pobliskich narządów. Wszystko to powoduje ból, który pojawia w czasie miesiączki, oraz występowanie licznych zakrzepów.
5. Choroby ginekologiczne
Jak mówiliśmy wcześniej, pojawianie się skrzepów jest powszechne u wielu kobiet. Jednak gdy Twoje miesiączki są bolesne, zawsze należy udać się na konsultację do swojego ginekologa.
- Zapaleniu jajowodów na przykład bardzo często towarzyszy ból brzucha w okolicy miednicy, oraz pojawianie się skrzepów krwi podczas miesiączki.
- Chorobę tą wywołują bakterie powodujące zakażenie, które rozwija się w szyjce macicy i rozprzestrzenia się na macicę, jajowody i jajniki.
- Jest to bardzo bolesna i jedna z częściej występujących chorób ginekologicznych. Więc jeśli odczuwasz ból lub dyskomfort, nie zwlekaj tylko udaj się do ginekologa.
Wiadomo także, że krzepnięcie krwi podczas okresu może być związane z obecnościom włókniaka lub torbieli. Wspomnij o tym podczas wizyty u lekarza.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sleep Foundation. https://www.sleepfoundation.org/articles/las-mujeres-y-el-sueno
- Moreira, V.F., López San Román, A. (2009). Anemia ferropénica. Tratamiento. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1130-01082009000100010
- VV.AA. (2012).Obesidad y niveles séricos de estrógenos; importancia en el desarrollo precoz del cáncer de mama.http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0212-161120120004000
- Bouquet de Durán, Romina Izzedin. (2012). Aborto espontáneo. http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1729-48272012000100007
- Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. https://medlineplus.gov/spanish/ency/article/000888.htm