Skóra twarzy - 8 nawyków, które ją niszczą
Skóra twarzy jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnej ochrony i troski. Niestety oddziałuje na nią wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych, które niszczą ją i odbierają jej młody i zdrowy wygląd. Do podstawowych zasad dbania o skórę twarzy możemy zaliczyć dokładny demakijaż czy rzucenie nałogów.
Skóra jest naszą wizytówką; odbija się na niej wszystko to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Jeśli chcesz poznać 8 szkodliwych nawyków, które dzień po dniu niszczą Twoją skórę, koniecznie czytaj dalej i zmień swoje życie jeszcze dziś.
Niemal każda decyzja, którą podejmujesz w ciągu dnia, w mniejszym lub większym stopniu może wpłynąć na kondycję Twojej skóry i całego Twojego organizmu. Jeśli chodzi o młody i zdrowy wygląd, samo stosowanie drogich kosmetyków, kremów, balsamów czy toników, nie wystarczy.
Wszystko zaczyna się dużo wcześniej, gdy cała seria naszych codziennych nawyków krok po kroku niszczy nas od środka, co prędzej czy później odbija się także na naszej skórze. Poniżej znajdziesz listę aż 8 takich nawyków, których jak najszybciej warto się pozbyć.
8 nawyków, które niszczą Twoją skórę
1. Nieużywanie kremu z filtrem
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, dla własnego zdrowia i urody kremu z filtrem należy używać nawet na co dzień, a nie tylko, gdy w środku lata wybierasz się na plażę. Udowodniono, że kremy przeciwsłoneczne doskonale chronią skórę przed zniszczeniami i oparzeniami wywoływanymi przez promienie UV.
Wychodząc na słońce bez żadnej ochrony narażasz się na poważne zniszczenia na poziomie komórek skóry, których nie da się odwrócić. Przyspiesza to proces starzenia się skóry, wzrasta również ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.
Zobacz także: Plamy od słońca – 8 wskazówek, jak ich uniknąć
2. Palenie papierosów a Twoja skóra
Kobiety uzależnione od nikotyny zdecydowanie częściej obserwują u siebie przebarwienia, nowe piegi i pieprzyki, cienie pod oczami i inne nieestetyczne zmiany na skórze twarzy.
Podczas palenia papierosów kurczą się naczynia krwionośne w górnej warstwie skóry, przez co ograniczona jest możliwość transportu tlenu i substancji odżywczych do komórek.
3. Nadużywanie napojów alkoholowych
Gdy alkohol trafia do krwiobiegu, dochodzi do jej zatrucia oraz do odwodnienia organizmu. Jako jedna z pierwszych, przy nadużywaniu alkoholu, traci na tym skóra.
U osób nie kontrolujących swojego spożycia napojów alkoholowych pojawiają się przebarwienia i zmarszczki. Często pękają także naczynia krwionośne, tworząc tzw. pajączki.
Przeczytaj również: Picie alkoholu – czy jesteś uzależniony?
4. Nieumiejętna walka z trądzikiem
Zmiany hormonalne, które kobiety odczuwają przez niemal całe swoje życie, sprawiają, że są one bardziej podatne na różne niedoskonałości skóry, w tym trądzik nawet w późniejszym wieku. Jednym z podstawowych błędów jest wyciskanie pryszczy i zaskórników oraz stosowanie wielu silnych środków i kosmetyków jednocześnie.
Wyciskanie krostek może uszkodzić skórę i nawet pozostawiać blizny. Gdy na Twoim czole pojawią się nagle pryszcze, najlepiej jest użyć peelingu do twarzy lub toniku. Wybieraj produkty przeznaczone do skóry z niedoskonałościami.
5. Spanie w makijażu
To jedna z najważniejszych zasad: nigdy przenigdy nie kładź się spać bez uprzedniego dokładnego demakijażu! Gdy śpimy, do komórek naszego ciała dociera więcej tlenu, który pobudza proces ich regeneracji po trudach całego dnia.
Gdy kładziesz się spać w pełnym makijażu, Twoje pory zostają zablokowane, a skóra nie ma szansy się zregenerować.
Cały proces regeneracji komórek nie może odbywać się tak, jak powinien. Nawet gdy wracasz do domu po ciężkim dniu w pracy, nieludzko zmęczona, poświęć kilka minut na dokładny demakijaż, a Twoja skóra na pewno będzie Ci za to wdzięczna.
6. Gorące kąpiele
Kąpiel, a zwłaszcza mycie twarzy gorącą wodą nie jest najlepszą opcją, jeśli chcesz, by Twoja skóra była przez lata piękna i zdrowa. Zbyt ciepła woda usuwa naturalne olejki chroniące skórę, przez co traci ona swoją jędrność i nawilżenie.
7. Brak snu
Z pewnością wiesz już, jak ważny dla kondycji skóry jest odpowiedni wypoczynek. Gdy śpimy, poziom hormonu stresu wraca do normy, dzięki czemu komórki skóry mogą się zregenerować.
Osoby, które śpią 6 lub mniej godzin na dobę, częściej cierpią z powodu przedwczesnego starzenia się skóry; występują u nich także cienie pod oczami, a cera staje się ziemista.
8. Nadmierne użycie kosmetyków
Na rynku pełno jest kosmetyków do skóry twarzy, każdy przeznaczony do zupełnie innego celu. Nie jest najlepszym pomysłem używanie ich wszystkich na raz, a zwłaszcza nakładanie jednego na drugi, zanim pierwszy zdąży się wchłonąć.
W bardziej wrażliwych rejonach twarzy, związki obecne w każdym z produktów mogą wchodzić w interakcję i podrażniać skórę. Pojawia się wtedy zaczerwienienie, opuchlizna czy inne objawy uczulenia. Miej to na uwadze!