Seks a nietypowe dolegliwości – Czy to powód do obaw?

Gdy rozpoczynamy aktywne życie seksualne, niektóre reakcje naszego organizmu mogą nas zaskoczyć. Większość z nich jest jednak zupełnie normalna i nie stanowi powodu do niepokoju.
Seks a nietypowe dolegliwości – Czy to powód do obaw?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Seks to niezwykle ważny aspekt życia każdego człowieka, a szczególnie pierwszym razom towarzyszy dreszczyk niepewności i ekscytacji. Przed rozpoczęciem aktywnego życia seksualnego, pytamy więc swoich przyjaciół o ich wrażenia lub też szukamy różnych informacji w Internecie.

Jednak, kiedy przychodzi, co do czego, bardzo często okazuje się, że seks wcale nie wygląda tak jak na romantycznych filmach.

Nie ma fajerwerków, gwiazd, a sufit nie wali się na głowę; w dodatku organizm każdego z nas jest inny i ciało różnie reaguje na stosunek płciowy. Chcesz poznać najpowszechniejsze dolegliwości, które mogą pojawić się po stosunku? Czytaj dalej i dowiedz się, czy jest to powód do niepokoju.

Pieczenie i swędzenie podczas oddawania moczu

Dolegliwości intymne

Po stosunku duża grupa kobiet odczuwa pieczenie czy swędzenie przy oddawaniu moczu. Pytanie o tę dolegliwość jest więc jednym z najpowszechniejszych, jakie padają w gabinetach ginekologów na całym świecie, zwłaszcza z ust młodych kobiet, obawiających się chorób przenoszonych drogą płciową.

Warto pamiętać o tym, że kobieca anatomia różni się od męskiej i tym samym w wielu przypadkach jest bardziej narażona na podrażnienia czy infekcje.

Szyjka macicy jest umiejscowiona zaledwie kilka centymetrów powyżej wejścia pochwy, a miejsce to jest narażone na otarcia czy podrażnienia wywołane przez prezerwatywę, członek czy nawet same płyny ustrojowe.

Zdarza się wówczas, że pieczenie i swędzenie będzie towarzyszyło nam nawet kilka dni po stosunku. Jeśli dolegliwość nie ustępuje, warto wykonać test z moczu, aby wykluczyć infekcję.

Seks a parcie na pęcherz

Wiele kobiet wstydzi się o tym mówić, a ta ,,zmowa milczenia” sprawia, że kolejne dziewczęta są zaskoczone taką właśnie dolegliwością po stosunku lub nawet w trakcie. Mowa tu o parciu na pęcherz i potrzebie odwiedzenia toalety jak najszybciej.

To, co musisz wiedzieć to fakt, że bardzo często uczucie bardzo zbliżone do parcia na pęcherz to tak naprawdę efekt zbliżającego się orgazmu. Podczas penetracji pochwy, penis może stymulować tak zwany punkt G. To właśnie ta stymulacja wywołuje uczucie parcia na pęcherz.

Oczywiście wszystko zależy nie tylko od naszych indywidualnych cech anatomicznych, ale także od wybranej pozycji – odpowiednio dobrana pozwala na lepszą stymulację tego tajemniczego punktu i intensywny orgazm.

Warto rozmawiać otwarcie o swoich odczuciach ze swoim partnerem i uwrażliwić go na różne ewentualności.

Krwawienie po stosunku

Szacuje się, że nawet co dziesiąta kobieta ma problem z plamieniem po stosunku. Najczęściej krwawienie ustępuje po kilku dniach. Oczywiście wszyscy wiemy, że krwawienie to na przykład efekt przerwania błony dziewiczej, podczas tak zwanego pierwszego razu, jednak równie często dochodzi do niego też w późniejszym życiu.

Nieodpowiednie nawilżenie pochwy, nadmierne tarcie lub zbyt namiętny stosunek to najpowszechniejsze przyczyny krwawienia.

Seks a dolegliwości

Plamienia tego rodzaju nie są powodem do niepokoju i nie wymagają leczenia. Warto jednak zwracać uwagę a tego rodzaju sygnały wysyłane nam przez nasz organizm, gdyż za krwawieniem mogą stać także inne przyczyny.

Takie krwawienie pochodzi najczęściej z szyjki macicy, która zostaje lekko podrażniona podczas penetracji. Jest to dolegliwość o wiele częstsza u kobiet w wieku rozrodczym. Najlepiej jest wówczas zrezygnować na kilka dni ze współżycia lub zdecydować się na delikatniejsze formy pieszczot.

Jeśli krwawienie nie ustąpi po 1-2 dniach, dopiero wówczas warto udać się do lekarza.

Ból w podbrzuszu

Ból w dolnej części brzucha jest kolejną dolegliwością, która czasami dotyka kobiet tuż po stosunku. Taki rodzaj dyskomfortu może mieć różne przyczyny, jeśli jednak ból jest przewlekły, należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty.

Chwilowy ból bezpośrednio po stosunku nie jest objawem choroby. Wibracje, tarcie i nacisk są normalne podczas współżycia i to one wywołują taki objaw tuż po stosunku.

Taka intensywna aktywność fizyczna może też prowadzić do napięcia mięśni, co także wywołuje dyskomfort. Inną przyczyną bólu są mikro-urazy wnętrza pochwy, do których może dojść jeśli nie była ona odpowiednio nawilżona.

Seks to przede wszystkim przyjemność!

Przytulanie

Seks to bardzo ważna część życia człowieka, ale jak każda nowa rzecz może nas czasami zaskakiwać. Na szczęście do wszystkiego można się przyzwyczaić, także do różnych drobnych dolegliwości, które przydarzają nam się w trakcie lub stosunku.

Niektóre kobiety mają większą tendencję do odczuwania takich symptomów; u innych zdarzają się one naprawdę sporadycznie. Warto więc zapobiegać ich wystąpieniu, na przykład dbając o odpowiednie nawilżenie pochwy i grę wstępną, która przygotuje ją na penetrację.

Pamiętaj, że seks ma być przede wszystkim przyjemnością, dlatego jeśli coś Cię niepokoi, udaj się do lekarza i nie pozwól, by drobne dolegliwości odbierały Ci radość ze współżycia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.