Rozszerzone pory są Twoim koszmarem?
Czym są rozszerzone pory? W skórze każdego z nas znajdują się maleńkie otworki, które pozwalają jej oddychać, regulują temperaturę, umożliwiają pocenie się i ochłodzenie organizmu. Za ich pośrednictwem również usuwany jest nadmiar produkowanego łoju. Łój to substancja natłuszczająca skórę. Odgrywa on także ważną rolę w jej ochronie przed działaniem czynników zewnętrznych.
Łój wydzielany jest przez gruczoły łojowe, które znajdują się na całej powierzchni ciała człowieka z wyjątkiem podeszwy stóp i wewnętrznej części dłoni.
To, czy masz rozszerzone pory i jakich są one rozmiarów zależy od Twojej indywidualnej charakterystyki. Jednak wszyscy wolelibyśmy, by były jak najmniejsze. W ten bowiem sposób skóra jest gładsza, jędrna, a niedoskonałości są mniej widoczne.
Koniecznie przeczytaj: Nieskazitelna cera? Tak, to możliwe!
Problemem jednak jest to, że w wielu wypadkach dochodzi do ich rozszerzenia. Muszą one bowiem stoczyć walkę z przeszkodami wywołanymi poprzez nagromadzenie martwych komórek naskórka oraz inne zanieczyszczenia.
Na szczęście poprzez aplikację niektórych naturalnych środków możliwe jest zmniejszenie ich widoczności. W ten sposób będziesz mogła cieszyć się zdrową i pięknie wyglądającą skórą.
Dziś poznasz kilka wskazówek, które z powodzeniem mogą zostać włączone do codziennej toalety. Nie przegap więc dzisiejszego artykułu!
Rozszerzone pory? Mówimy im NIE!
1. Maseczka z białka kurzego jajka
Białko jajka kurzego wzmacnia i tonizuje skórę, co w efekcie pomaga w zmniejszeniu rozszerzonych porów. Posiada również właściwości, które pomagają zachować równowagę w produkcji naturalnych olejów wydzielanych przez skórę. Nie powoduje przy tym jej wysuszania czy pojawiania się zmian i przebarwień.
Składniki:
- 1 jajko
- 2 łyżki mąki owsianej (20g)
- 2 łyżki soku z cytryny (20ml)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
- ubić białko i wymieszać je z dwiema łyżkami mąki owsianej oraz sokiem z cytryny
- po uzyskaniu jednorodnej mieszanki, rozprowadzić preparat na całej twarzy i pozostawić na 30 minut, aż do momentu wyschnięcia
- po upływie zalecanego czasu spłukać zimną wodą
- zabieg należy powtarzać dwa razy w tygodniu, co pozwoli utrzymać miękką i zdrowo wyglądającą skórę twarzy
2. Maseczka z ogórka na rozszerzone pory
Sok z ogórków był używany już w starożytności jako kosmetyk do pielęgnacji skóry. Dzięki wysokiej zawartości wody, sok z ogórków pozwala na głębokie oczyszczenie, a jego przeciwutleniające właściwości zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się skóry.
Dodatkowo, ogórek działa jak naturalny tonik, który pomaga zmniejszyć rozszerzone pory i zlikwidować irytujące zaskórniki.
Składniki:
- 1/2 szklanki soku z ogórków (125ml)
- 2 łyżki mąki kukurydzianej (20g)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
- na początek – dokładnie wymieszaj sok z ogórków z podaną ilością mąki kukurydzianej, aż do momentu powstania gęstej mieszanki
- produkt zastosuj na całą twarz, pozostaw do działania na 15 minut, a następnie spłucz
- zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb
3. Balsam z soku pomidorowego
Sok pomidorowy z powodzeniem może być stosowany jako naturalny balsam na twarz oraz jako środek oczyszczający i zmniejszający rozszerzone pory .
Antyoksydanty, które w nim znajdziemy, neutralizują działanie wolnych rodników, a wysoka zawartość potasu pomoże w zmniejszeniu widoczności przebarwień i plam.
Składniki:
- 1 dojrzały pomidor
- 1 łyżeczka octu (5 ml)
- 4 łyżki wody (40ml)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
- sok z pomidora dokładnie wymieszać z octem i wodą, aż do uzyskania jednolitej konsystencji preparatu
- mieszankę nakładać równomiernie na twarz przy użyciu płatka kosmetycznego
- aby uzyskać jeszcze lepsze wyniki – zaleca się wykonywanie zabiegu przynajmniej trzy razy w tygodniu
Przeczytaj także: Żywność, która sprzyja wydajności intelektualnej – 15 przykładów
4. Maseczka z miodu pszczelego
Miód pszczeli jest powszechnie znany ze swoich leczniczych właściwości. W przypadku skóry idealnie nadaje się do zwalczania nawet poważnych problemów z trądzikiem i innych dolegliwości związanych z jej wyglądem.
Miód ma antybakteryjne właściwości, które pomagają w walce z chorobotwórczymi drobnoustrojami, które są najczęstszą przyczyną infekcji skórnych.
Oprócz tego, miód okazuje się bardzo skutecznym sposobem, gdy rozszerzone pory spędzają nam sen z powiek oraz ma właściwości regulujące produkcję sebum.
Składniki:
- 2 łyżki miodu (50g)
- 1 łyżeczka płatków owsianych (5g)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
- obydwa składniki mieszać aż do powstania jednolitej pasty
- preparat nałożyć na twarz wykonując przy tym delikatny masaż zwłaszcza w tak zwanym obszarze T
- zabieg stosować raz w tygodniu
5. Maseczka z jogurtu na problematyczne pory
Jogurt naturalny pomaga w regulowaniu naturalnego pH skóry, a to przyczynia się do zmniejszenia produkcji tłuszczów, które zatykają pory.
W połączeniu z odrobiną soli, można uzyskać naturalny peeling oczyszczający twarz. Pomoże on natomiast w usunięciu gromadzących się zanieczyszczeń i zamknięciu rozszerzonych porów.
Składniki:
- 2 łyżki jogurtu naturalnego (40g)
- 1 łyżeczka soli (5g)
Sposób przygotowania i zastosowanie:
- obydwa składniki dokładnie ze sobą wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji preparatu
- mieszankę rozprowadzić na całej twarzy wykonując przy tym delikatny masaż, pozostawić do działania na około 5 minut
- po upływie zalecanego czasu spłukać wszystko ciepłą wodą
- zabieg stosować 1-2 razy w tygodniu
Jeżeli marzysz o zdrowym wyglądzie Twojej skóry i chcesz, aby pory zostały dokładnie oczyszczone, nie wahaj się zastosować naszych maseczek. Na pewno nie pożałujesz!
Rezultaty nie będą natychmiastowe, jednak przy regularnym stosowaniu i odrobinie cierpliwości, zaobserwujesz, jak skóra zaczyna się zmieniać i odzyskiwać utraconą witalność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Chaves, M. “Preparación de mascarillas para el cabello, faciales, antiacné, para pieles secas y otras empleando productos naturales con alumnos de formación profesional”. Archivos de CSIF (2010)
- Herra, Carolina Gómez, and Farmacéutica Interna. “El acne y su tratamiento.” Centro nacional de información de medicamentos. Universidad de Costa Rica. Costa Rica (2003).
- Peyri, J., and M. Lleonart. “Clinical and therapeutic profile and quality of life of patients with seborrheic dermatitis.” Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition) 98.7 (2007): 476-482.
- Piquero-Martín, J., and Jaime Piquero-Casals. “Dermatitis Seborreica.” Rondón Lugo A, editor. Dermatología Caracas: Reinaldo Godoy Editor (1995): 821-825.