Rozstępy - 6 trików, by zmniejszyć ich widoczność
Rozstępy z całą pewnością nie są estetyczne. Jako, że chcemy cieszyć się pięknym wyglądem, z całą pewnością nie cieszymy się, gdy się pojawiają. Okazuje się, jednak, że nie jesteśmy bezbronni. Istnieją metody, żeby usunąć rozstępy albo przynajmniej zmniejszyć ich widoczność.
Rozstępy pojawiają się, gdy powstaje uszkodzenie elastycznych włókien skóry. Skóra się naciąga, włókna się przerywają i powstają ślady na skórze.
Jest to bardzo często skutek uboczny szybkiego przytycia bądź utraty wagi. Siłą rzeczy więc, towarzyszą one kobietom ciężarnym i po porodzie. Na początku przybierają kolor czerwony, różowawy lub fioletowy, z czasem stają się biało – perłowe. Stanowią obraz tego, jak rozciąga się skóra.
Nie towarzyszy im ból ani żadne objawy, choć bywa, że pojawia się lekkie pieczenie oraz uczucie naciągania.
Aby im zapobiegać zaleca się odpowiednie nawilżanie skóry. W taki sposób uda nam się cieszyć elastyczną skórą i – w obliczu jakichkolwiek zmian – będzie ona w stanie naciągać się nie zrywając swoich delikatnych włókien.
Rozstępy i ich rodzaje
Zanim zaczniemy leczyć rozstępy i niwelować ich widoczność, należy wspomnieć, że istnieją rozmaite ich rodzaje.
- Istnieją rozstępy, które powstają na skutek rozciągania się skóry. Jest to bardzo często efekt szybkiego przybrania na wadze bądź jej utraty.
- Kolejnym ich rodzajem są rozstępy formujące się w okresie dojrzewania. Jest to delikatny etap w życiu człowieka, kiedy to ciało doświadcza gwałtownych zmian.
- W okresie dojrzewania przyczyną tego zjawiska mogą być również zaburzenia równowagi hormonalnej. Tego rodzaju zmiany s praktycznie nieodwracalne.
- Na trzecim miejscu mamy rozstępy wynikające ze zmian w naszym ciele: pojawiające się na piersiach, biodrach, pośladkach i brzuchu. Są one rezultatem ciąży. Zazwyczaj zaczynają one być widoczne około szóstego miesiąca ciąży, kiedy to skóra zaczyna mocno się naciągać.
- Mogą się one pojawić również na skutek leczenia kortykoidami.
- To jednak nie wszystko. Jak się okazuje, mogą się one pojawić również jako efekt agresywnego, intensywnego treningu, który zmienia strukturę naszego układu mięśniowego oraz skóry. Pojawia się to u lekkoatletów, tancerzy oraz innych sportowców.
Co zrobić, gdy masz rozstępy?
1. Sięgaj po kremy
Kremy i produkty do pielęgnacji bogate w witaminę A, jak na przykład róża mosqueta, są idealne aby zmniejszyć widoczność rozstępów.
Zwykle wykazują one właściwości regenerujące i codzienne ich stosowanie – niezależnie od tego, czy w formie kremu czy też olejku – sprawi, że rozstępy wyblakną i staną się mniej widoczne.
Chcesz dowiedzieć się nieco więcej? Przeczytaj artykuł: Demakijaż – wykonuj go codziennie tymi 6 olejkami
2. Bierz witaminę A i B
Zarówno witamina A jak i B sprawiają, że tkanki ciała regenerują się. Odbudowuje się też tkanka łączna w naszym organizmie i pobudza produkcja kolagenu – on z kolei ma wpływ na kondycję naszej skóry.
Aby dostarczyć swojemu organizmowi tych cennych witamin sięgaj po produkty takie jak:
- Kiwi
- Marchew
- Jagody
- Gruszki
- Figi
- Arbuz
3. Regularnie złuszczaj naskórek
Złuszczanie naskórka pomaga usunąć zanieczyszczenia skórne i warstwy martwego naskórka, dzięki czemu może się przyczynić również do walki z rozstępami.
Kwas migdałowy obecny w gorzkich migdałach oraz kwas glikolowy (uzyskiwany między innymi z trzciny cukrowej) mogą nam pomóc w skutecznym złuszczaniu martwego naskórka. Jeżeli chcesz sięgnąć po głębsze kuracje, możesz zdecydować się na dermabrazję przy użyciu urządzeń z diamentową końcówką.
Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Peeling przy użyciu domowych produktów
4. Kuracje z użyciem lasera
Kuracja z użyciem lasera może być kolejną alternatywą, która pomoże Ci zwalczyć nieestetyczne rozstępy. Z racji kosztów, jakie generuje, niewiele osób może sobie jednak na to pozwolić.
Choć nie jest to naturalna metoda, może dać naprawdę zachwycające rezultaty, dlatego też nie można jej pominąć wymieniając sposoby walki z rozstępami.
5. Mezoterapia
Jest to niechirurgiczny zabieg idealny aby uporać się z rozstępami, które dopiero co się pojawiły – czyli tych o zabarwieniu fioletowawym.
Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu w określone obszary ciała składników takich jak kwas hialurynowy, przeciwutleniacze, witaminy, minerały oraz aminokwasy. Pobudza to procesy regeneracji komórkowej i odbudowę skóry.
Zanim jednak zdecydujemy się na mezoterapię, powinniśmy porozmawiać z naszym lekarzem w celu konsultacji, czy zabieg ten będzie skuteczny w naszym przypadku i czy nie ma żadnych przeciwwskazań.
6. Skrzyp polny
Skrzyp polny to roślina o wielorakim zastosowaniu. Nie tylko doskonale zwalcza retencję płynów w organizmie. Okazuje się, że może nam również pomóc zwalczyć rozstępy – dzieje się tak dzięki bogatej zawartości krzemu, jakiego dostarcza.
Składniki
- 4 szklanki 40% alkoholu (1 litr)
- 1/2 szklanki skrzypu polnego (100 g)
- 8 lub 10 kropli soku z cytryny
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
- W ciemnym słoiku lub pojemniku połącz 40% alkohol ze skrzypem polnym i z kroplami soku z cytryny.
- Pozostaw do maceracji na około miesiąc. Po upływie tego czasu, rozpuść dwiema szklankami wody.
- Używaj tak uzyskane remedium do wykonywania masażu obszarów ciała, na których pojawiły się rozstępy, dwa razy dziennie.
Bardzo szybko zauważysz różnicę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Ud-Din, S., McGeorge, D., & Bayat, A. (2016). Topical management of striae distensae (stretch marks): Prevention and therapy of striae rubrae and albae. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. http://doi.org/10.1111/jdv.13223
-
Al-Himdani, S., Ud-Din, S., Gilmore, S., & Bayat, A. (2014). Striae distensae: a comprehensive review and evidence-based evaluation of prophylaxis and treatment. The British Journal of Dermathology. http://doi.org/10.1111/bjd.12681
-
Buchanan, K., Fletcher, H. M., & Reid, M. (2010). Prevention of striae gravidarum with cocoa butter cream. International Journal of Gynecology and Obstetrics. http://doi.org/10.1016/j.ijgo.2009.08.008
-
Soltanipour, F., Delaram, M., Taavoni, S., & Haghani, H. (2014). The effect of olive oil and the Saj® cream in prevention of striae gravidarum: A randomized controlled clinical trial. Complementary Therapies in Medicine. http://doi.org/10.1016/j.ctim.2013.11.011