Rozstanie - 5 pytań, które należy sobie wcześniej zadać
Zakończenie związku, rozstanie – to niejednokrotnie jedna z najtrudniejszych decyzji w życiu. Często również bywa ona tą najwłaściwszą. Zanim jednak powiesz ostatnie słowo, zadaj sobie kilka ważnych pytań – to dobry moment na zagłębienie się we własne uczucia i uświadomienie sobie popełnionych błędów.
Głośno zadane niektóre pytania pomogą nam otworzyć oczy na wiele dotychczas pomijanych kwestii w związku. Dodatkowo pomogą nam w refleksji nad tym, czy rozstanie to rzeczywiście najlepsza decyzja, jaką możemy podjąć.
Być może wcale nie jesteś przekonana do zerwania i chcesz to zrobić tylko dlatego, że najbliższe otoczenie wywiera na tobie presję w tej kwestii.
Poniżej znajdziesz pięć pytań, które powinny ułatwić ci podjęcie decyzji o przyszłości twojego związku oraz w wyciągnięciu konstruktywnych wniosków odnośnie błędów, które nieświadomie popełniliście. Chodzi o to, by uczyć się na nich i w przyszłości tworzyć lepsze, zdrowsze i bardziej wyrozumiałe miłosne relacje.
1. Rozstanie a rozczarowanie partnerem. Czy szukałaś ideału?
Powyższe pytanie jest bardzo istotne. Każdy z nas, wchodząc w związek uczuciowy, kreuje swoje własne wyobrażenie o partnerze idealnym. Pamiętajmy jednak, że doskonała druga połówka – i tym bardziej idealny związek – nie istnieją.
Jeśli będziemy więc pokładać w drugiej osobie zbyt wysokie oczekiwania i nadzieje, jest wielce prawdopodobne, że już po krótkim czasie głęboko się rozczarujemy. Często zapominamy, że nasz partner to istota ludzka, a nie prototyp ideału.
Stąd też, kiedy kończy się faza najsilniejszego zauroczenia, obraz naszego wymarzonego ideału zaczyna się rozmazywać.
Jeśli uparcie będziesz dążyła do tego, by twój partner zachowywał się tak, jak tego sobie życzysz, początkowe rozczarowanie przemieni się w frustrację, która będzie pożerała cię każdego dnia coraz bardziej.
A im bardziej jesteśmy niezadowoleni, tym większe mamy pretensje nie tylko do partnera, ale i do całego świata za nasze nieszczęście.
Bardzo często myśl o rozstaniu jest jedną z pierwszych reakcji wobec rozczarowania partnerem, gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że nie ma on nic z naszego wymarzonego ideału. Jeśli tak jest i w twoim przypadku, powinnaś zacząć nad sobą pracować i zrozumieć, że „miłość nie jest ślepa” ani że ideały nie istnieją.
Przeczytaj koniecznie: Partner idealny – jakim powinien być człowiekiem?
2. Czy twój związek jest toksyczny?
Jeśli rozstanie jest konsekwencją złego samopoczucia w związku, które stale narastało przez długi okres czasu, koniecznie powinnaś oddać się refleksji nad tym, do jakiego stopnia twój związek jest toksyczny. Aby to sobie uświadomić powinniśmy się na jakiś czas oddalić i spojrzeć na nasze życie z zupełnie innej perspektywy.
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz związek jest toksyczny. Uczucia, emocje i ból skutecznie potrafią przysłonić prawdziwe oblicze naszej miłosnej relacji z partnerem. Nierzadko nie zauważamy sygnałów nadużyć, braku zaufania, manipulacji czy maltretowania (zwłaszcza tego, gdy chodzi o emocjonalną stronę naszej osobowości).
Kiedy uświadomimy sobie, że tkwimy w toksycznym związku, jedyną zdrową dla obu stron decyzją powinno być rozstanie, i to jak najszybsze. Jak sama nazwa tego typu relacji wskazuje, toksyczny związek zatruwa nasze życie jadem, będącym przyczyną bólu, niezadowolenia, frustracji i nieszczęścia na wszystkich jego płaszczyznach.
3. Czy na co dzień zachowujesz spokój, czy jesteś zestresowana?
Chociaż stwierdzenie to może wydać się banalne, okresy intensywnej pracy i silnego napięcia sprawiają, że jesteśmy mniej elastyczni, mniej tolerancyjni oraz mamy w zwyczaju podejmowanie pochopnych i niewłaściwych decyzji.
Pod wpływem silnego stresu, czy nawet zaburzeń lękowych, widzimy świat w czarnych barwach i możemy wówczas postawić wiele nurtujących nas spraw na przysłowiowym ostrzu noża. Nadmiar obowiązków i wymagań wobec naszej osoby sprawia, że nie potrafimy trzeźwo spojrzeć na własne sprawy i na to, co dzieje się w naszym najbliższym otoczeniu.
W takim przypadku rozstanie to nie jest najlepsze rozwiązanie.
Jeśli w okresie silnego stresu przechodzi ci przez głowę słowo „rozstanie”, postaraj się wyciszyć i racjonalnie przemyśleć sytuację. Być może wcale nie chcesz zakończenia związku, a twoje uczucia są tylko reakcją na codzienny stres i twoje wewnętrzne lęki.
Przeczytaj koniecznie: Przetestuj swój poziom lęku
4. Czy na twój związek mają wpływ osoby trzecie?
Znaczenie osób trzecich w naszych relacjach uczuciowych bardzo często jest większe niż nam się wydaje. Stąd też powyższe pytanie jest niezwykle istotne, gdy myślisz o zakończeniu związku.
To, że nasi rodzice nie akceptują naszego związku, nie jest żadnym odizolowanym przypadkiem. Takich sytuacji na całym świecie jest cały ogrom. Rodzice i teściowie mają w zwyczaju wtykać nos do związków swoich dzieci, co niejednokrotnie jest przyczyną poważnych konfliktów, kłótni, niezgody, a nawet może spowodować rozstanie partnerów.
Żaden związek, w którym zdanie mają osoby trzecie, nie może być zdrowy ani nie ma szansy na długą i szczęśliwą przyszłość. Z drugiej strony, gdy nasi rodzice nie akceptują naszego partnera, czujemy się odrzuceni i mamy wrażenie, że nie potrafimy sprostać oczekiwaniom naszej rodziny.
Rozstanie nie jest jednak najlepszym wyjściem z tej trudnej sytuacji. Najsmutniejszy w tym wszystkim jest fakt, że prędzej czy później zaczniemy wyładowywać naszą frustrację na partnerze. Życie od kłótni do kłótni nie ma jednak najmniejszego sensu.
W takiej sytuacji powinnaś zakończyć związek albo jasno rozmówić się ze swoją rodziną i uświadomić jej, że jesteś w tym związku szczęśliwa i jeśli tego nie zaakceptują, wasze wspólne relacje ulegną rozluźnieniu.
5. Jesteś pewna swojej decyzji czy masz wątpliwości?
Model wychowania naszego społeczeństwa zakłada przejmowanie się opinią innych osób na temat naszego życia. Dlatego też tak bardzo zależy nam, by inni nas doceniali i akceptowali nasze życiowe wybory.
Jeśli bliska nam osoba stwierdza, że wyglądamy źle, powinniśmy postarać się o lepiej płatną pracę, czy nasz partner nie jest dla nas odpowiedni, zaczynamy się nad tym poważnie zastanawiać. Należy sobie jednak uświadomić, że opinie osób trzecich w żadnym wypadku nie powinny stanowić fundamentów naszych decyzji.
Bez oglądania się na innych powinnaś uświadomić sobie, czego tak naprawdę chcesz w życiu.
Zanurz się we własnej duszy i poszukaj odpowiedzi na nurtujące cię od dawna pytania. Nikt poza tobą nie zna na nie odpowiedzi. Pamiętaj, że twoje szczęście leży w twoich rękach i tylko ty jesteś odpowiedzialna za swoje życie.
Przeczytaj koniecznie: Decyzja. Jak odejść, by odzyskać kontrolę nad życiem?
Na zakończenie
Jeśli zastanawiasz się, czy rozstanie będzie najsłuszniejszą decyzją, zadaj sobie tych pięć powyższych pytań. Jednocześnie odkryjesz w swoim wnętrzu uczucia i kwestie, o których dotychczas nie miałaś pojęcia. Naucz się kochać siebie i – przede wszystkim – ufać, że podejmowane przez ciebie decyzje są słuszne i stanowią najlepsze rozwiązanie twoich problemów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Whisman, M. A., & Beach, S. R. H. (2012). Couple Therapy for Depression. Journal of Clinical Psychology. https://doi.org/10.1002/jclp.21857
- Lebow, J. L., Chambers, A. L., Christensen, A., & Johnson, S. M. (2012). Research on the Treatment of Couple Distress. Journal of Marital and Family Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1752-0606.2011.00249.x
- Halford, W. K., & Sweeper, S. (2013). Trajectories of adjustment to couple relationship separation. Family Process. https://doi.org/10.1111/famp.12006
- Atkins, D. C., Dimidjian, S., Bedics, J. D., & Christensen, A. (2009). Couple Discord and Depression in Couples During Couple Therapy and in Depressed Individuals During Depression Treatment. Journal of Consulting and Clinical Psychology. https://doi.org/10.1037/a0017119