Jak rozpoznać raka? 11 objawów

Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w walce z rakiem. Istnieją objawy, które wszyscy znamy i potrafimy rozpoznać. Niektóre symptomy możemy jednak przegapić – zachowajmy więc czujność.
Jak rozpoznać raka? 11 objawów

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2019

Mimo tego, że istnieje wiele odmian raka i każdy z nich objawia się w inny sposób, istnieją pewne oznaki, które mogą wskazywać na chorobę.

Należy wziąć pod uwagę, że w niektórych przypadkach osoby chore na cukrzycę i inne dolegliwości, mogą mylić symptomy raka z własnymi przypadłościami.

Dwie rzeczy są tutaj najważniejsze: profilaktyka ratuje życie i nigdy nie należy rezygnować z regularnych wizyt u lekarza. Z drugiej strony, my sami najlepiej znamy nasz organizm i doskonale zdajemy sobie sprawę gdy “coś jest nie tak jak trzeba”.

Jak tylko zauważysz, że miewasz bóle lub oznaki choroby, od razu zgłoś się do lekarza. Poniżej znajdziesz 11 możliwych objawów.

Objawy raka

Lekarz

Poniższe symptomy mogą być objawami innych chorób, niekoniecznie muszą oznaczać rakaPamiętaj jednak, że jakiekolwiek problemy ze zdrowiem – jeżeli są przewlekłe – należy odpowiednio leczyć.

Musimy być świadomi pewnych oznak. Jeżeli więc gwałtownie tracimy na wadze, to musi być ku temu jakiś powód. Podobnie jest z pieprzykami lub z ciągłym kaszlem – trzeba poddać się kontroli lekarskiej.

Większość wymienionych tutaj dolegliwości wiąże się z typowymi chorobami. Miejmy się jednak na baczności!

1. Ciągłe bóle

Są osoby, które nieustannie skarżą się na bóle: pleców, brzucha, kości… Czy można w ten sposób rozpoznać raka? Nie można.

Należy więc wziąć pod uwagę poniższe aspekty:

  • Ciągły, nieprzerwany ból w konkretnej części ciała: w dole brzucha, w skroni, w piersi…
  • Bólowi towarzyszy ogólne zmęczenie organizmu.
  • Tracimy na wadze.

Pamiętaj, żeby skonsultować się z lekarzem.

2. Gwałtowny spadek wagi

Już o tym wspomnieliśmy: nie powinno się chudnąć z dnia na dzień bez konkretnej przyczyny. Dlatego koniecznie przyjrzyj się swojemu organizmowi:

  • Straciłaś apetyt?
  • Masz wolniejszy układ trawienny?
  • Miewasz zaparcia lub biegunki?
  • Czujesz się wyczerpana?

Nie ma powodu do strachu. Po prostu porozmawiaj z lekarzem.

3. Gorączka

Gorączka

Gorączka nie pojawia się bez przyczyny. Jest to mechanizm obronny naszego organizmu uruchamiany podczas infekcji i stanów zapalnych.

Jeżeli więc miewasz gorączkę wieczorami i cierpisz na nadmierną potliwość, możemy mieć do czynienia z chłoniakiem lub z dysfunkcją tarczycy.

4. Wyczerpanie organizmu

Uczucie zmęczenia może być związane z anemią lub menopauzą. Nie martw się na zapas.

Dlatego jeżeli widzisz, że z każdym dniem jest Ci trudniej wykonywać podstawowe obowiązki, zgłoś się do lekarza. Możliwe, że zwyczajnie brakuje Ci witamin i minerałów, ale lepiej jest to sprawdzić.

5. Uwaga na zmiany skórne

Zmiany skórne

Na naszej stronie powtarzamy to niezwykle często: nie lekceważ zmian skórnych. Pamiętaj jednak o czterech podstawowych zasadach:

  • Pieprzyki powinny być symetryczne. Przyjrzyj się, czy obie połowy są jednakowe. Jeżeli nie, zgłoś się do dermatologa.
  • Obramowanie powinno być jednolite i w miarę regularne.
  • Zwracaj uwagę na kolor.
  • Średnica pieprzyka nie powinna przekraczać 6 mm.

Istotne jest też, czy wywołują uczucie swędzenia, czy też nie oraz czy wyrastają z nich włosy. Dla pewności zgłoś się do specjalisty.

6. Rany, które się nie goją

W niektórych przypadkach raka skóry, rany nie są w stanie się zagoić. Swędzą i krwawią. Tworzy się także strup, który odpada i ponownie występuje krwawienie. Zwróć na to szczególną uwagę.

7. Białe plamy w jamie ustnej

Białe plamy w jamie ustnej mogą występować u osób palących fajkę. W innych przypadkach, koniecznie zgłoś się do lekarza.

8. Nagłe krwawienia

To bardzo często spotykany objaw raka. Krwawienie poza miesiączką lub podczas kaszlu powinno więc jak najszybciej zwrócić naszą uwagę.

Jeżeli widzisz, że krew występuje również w moczu, możesz cierpieć na problemy z nerkami.

9. Pojawianie się guzków

Guzek w piersi może oznaczać raka. Ale małe guzki w innych częściach ciała również należy kontrolować.

  • Zgrubienia w okolicy obojczyka mogą wskazywać na chłoniaki.
  • Przyjrzyj się też pachom i pachwinom.
  • Zwróć uwagę na nogi i ramiona. Zwłaszcza, jeżeli nie doznałaś żadnych urazów.

10. Problemy z łykaniem

Możemy mówić o raku przełyku lub krtani.

Ale uwaga! Najczęściej chodzi o zwykły stan zapalny. Lekarz na pewno rozwieje Twoje wątpliwości.

11. Przewlekły kaszel

Kaszel

Przewlekły kaszel może być związany z alergią, przeziębieniem lub zanieczyszczonym powietrzem. Jeżeli jednak nie przechodzi z czasem, zauważyłaś, że zmienia się Twój głos i masz problemy z łykaniem, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Zwłaszcza, jeśli jesteś osobą palącą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.