Rak płuc — objawy, które powinieneś znać!

Przyjrzymy się głównym objawom choroby, jako że ich odpowiednio wcześnie poznanie i identyfikacja, odgrywa kluczową role w późniejszych rokowaniach, a szybkie działanie zwiększa szanse na przeżycie.
Rak płuc — objawy, które powinieneś znać!
María Belén del Río

Przejrzane i zatwierdzone przez: biolog, lekarz María Belén del Río.

Napisany przez Valeria Sabater

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Rak płuc to najczęściej występujący nowotwór złośliwy, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet, ale i jeden z tych, który daje najgorsze rokowania.

Należy do chorób, których najbardziej się boimy, gdyż w naszym otoczeniu często znajdują się osoby, którym rak płuc zamienił życie w koszmar…

Rak płuc — dowiedz się o nim wszystkiego

Czy rak płuc stał się synonimem śmierci? Zdecydowanie tak. Czy można mu zapobiec? Oczywiście! Podczas gdy śmiertelność jest bardzo wysoka, wielu z zachorowań i późniejszych zgonów można uniknąć.

Wystarczy jedynie poprawić styl życia i codzienne nawyki, a oprócz tego prawie 70% prawdopodobieństwa zachorowania można wyeliminować poprzez uniknięcie zgubnego nałogu, jakim jest palenie papierosów.

Chorują głównie palacze, ale nie tylko. Rak płuc może wystąpić u osób, które niedawno rzuciły palenie, jak i z mniejszym prawdopodobieństwem u biernych palaczy.

Przyjrzymy się głównym objawom choroby, jako że ich odpowiednio wcześnie poznanie i identyfikacja, odgrywa kluczową role w późniejszych rokowaniach, a szybkie działanie zwiększa szanse na przeżycie.

Rak płuc i jego objawy

Głównym problemem w diagnostyce raka płuc jest tożsamość objawów swoistych dla dolegliwości takich jak np. przeziębienie. Co oznacza, że często są lekceważone, aż do momentu, gdy pojawi się kaszel z krwiopluciem.

Palacze bowiem są przyzwyczajeni do kaszlenia, uczucia ciężkości w klatce piersiowej, a nawet do częstego bycia zmęczonym.

Płuca

W praktyce oznacza to, że pierwsze oznaki tego, że komórki raka płuc właśnie zaczynają się rozwijać, są całkowicie lekceważone. Przypisuje się je paleniu papierosów. Z reguły zaczynają martwić, gdy choroba przechodzi w stadium zaawansowane.

Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nałogowi palacze regularnie poddawali się kontroli lekarskiej.

Osoby, które nie palą tytoniu, ale z wielu powodów są narażone na zanieczyszczenia środowiska, przebywają w pomieszczeniach, gdzie unosi się dym papierosowy czy też ich stanowisko pracy wymaga od nich przebywania w miejscach, gdzie narażeni są na wdychanie innych dymów i oparów palonych substancji również powinny przechodzić przez regularną kontrolę lekarską.

Jak się objawia rak płuc:

1. Charakterystyka osób z podwyższonym ryzykiem zachorowania

American Cancer Society przygotowała zestaw parametrów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby i tych, które zawsze należy brać pod uwagę:

  • wiek między 55. a 72 rokiem życia
  • palenie papierosów przez 15 lat z rzędu. Nawet jeżeli palenie po 15-latach zostało rzucone, nie ma to znaczenia
  • wypalanie od 10 do 40 papierosów dziennie podczas 15-tu lat palenia

2. Zmęczenie

Zmęczenie to objaw, który często jest lekceważony i nikt nie przywiązuje do niego specjalnej uwagi. Palacze są przyzwyczajeni do tego, że rano czy też przy wykonywaniu ćwiczeń fizycznych czują się zmęczeni.

Zmęczony mężczyzna

Ważne jest, aby przeanalizować dokładnie czy ten brak sił pojawia się regularnie, przeciąga się w czasie i czy zaczynają mu towarzyszyć inne objawy.

3. Kaszel

Który palacz nie jest przyzwyczajony do regularnego kaszlu? Wszyscy są, ponieważ to coś całkiem normalnego. Jednak niepokój powinien się wkraść w momencie, gdy przy kaszleniu odczuwalny jest ból w klatce piersiowej, a następnie pojawia się śluz czy też krew.

Po zaobserwowaniu podobnych symptomów natychmiast należy zgłosić się do lekarza.

Ból gardła

Krwioplucie (odkrztuszanie krwi)jest wynikiem rany, którą guz powoduje w drogach oddechowych. Jednak zanim zdiagnozowany zostanie rak płuc, muszą zostać wykluczone inne schorzenia, takie jak na przykład gruźlica.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy – zachorować mogą również osoby niepalące.

Dla nich identyfikacja pierwszych objawów. Najczęstsze z nich to: uporczywy kaszel bez konkretnej przyczyny czy potrzeba odpoczynku przy każdym nawet najmniejszym wysiłku, będzie łatwiejsza.

4. Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej jest jednym z charakterystycznych objawów, które daje rak płuc. Odczuwalny jest ciężar i dyskomfort podczas oddychania, a najprawdopodobniej jest on efektem problemów z opłucną i żebrami spowodowanych chorobą.

Ból w klatce piersiowej

5. Brak apetytu

Chudnięcie bez wyraźnego powodu lub brak apetytu to dwa symptomy, obok których nie należy przechodzić obojętnie, a jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Utrata apetytu może być spowodowana wieloma czynnikami, jednak nigdy nie zaszkodzi sprawdzić i upewnić się, że to nic poważnego.

Podsumowując: w tak poważnej sprawie zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy, że nawet po rzuceniu palenia istnieje ryzyko zachorowania.

Płuca już zostały wystawione na działanie szkodliwych substancji, które znajdują się w papierosach, dlatego nawet po rzuceniu palenia odczuwalne będą tego skutki.

Talerz z małą ilością jedzenia

Należy również wspomnieć, że w ostatnich latach znacznie wzrósł wskaźnik zachorowalności kobiet. Czym jest to spowodowane? To my, kobiety w ostatnich dziesięcioleciach stałyśmy się większymi amatorkami palenia papierosów niż mężczyźni.

Oprócz tego trzeba pamiętać, że osoby niepalące również poprzez przebywanie w zadymionych pomieszczeniach są narażone na zachorowanie.

Weźmy te wszystkie uwagi do serca i zadbajmy o nasze płuca, aby cieszyć się zdrowym i długim życiem! Nie pozwól, by rak płuc zniszczył Twoje marzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García Mederos, Y., Zamora Matamoros, L., & Sagaró del Campo, N. (2015). Análisis estadístico implicativo en la identificación de factores de riesgo en pacientes con cáncer de pulmón. MediSan19(08), 947-957.
  • Martínez, R. L. (2017). MANIFESTACIONES CLÍNICAS DEL CÁNCER DE PULMÓN. Rev Esp Patol Torac29, 2.
  • García Rodríguez, Miguel Emilio. (2017). La atención multidisciplinaria en el cáncer pulmonar. Revista Archivo Médico de Camagüey21(5), 567-570.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.