Rak piersi – poznaj jego przyczyny

Chociaż rak piersi występuje częściej u osób powyżej 50 roku życia, z ogromną przewagą zachorowań pośród kobiet, warto wiedzieć, że po menopauzie jest znacznie mniej agresywny.
Rak piersi – poznaj jego przyczyny

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2019

Rak piersi należy do złośliwych nowotworów i rozwija się w tkankach piersi. Choroba ta dotyka głównie kobiety, co jednak nie oznacza, że mężczyźni nie mogą zachorować na ten rodzaj nowotworu.

Każdego roku tysiące kobiet umiera na tę chorobę zupełnie niepotrzebnie. Warto sobie uświadomić, że rak piersi wykryty na czas jest w większości przypadków wyleczalny.

Rak piersi – profilaktyka

Dzięki niesamowitemu postępowi w rozwoju medycyny i technologii, rak piersi jest obecnie wyleczalny, znacznie wydłużając tym samym długość życia wielu kobiet.

Eksperci biją jednak na alarm, ponieważ mimo ogromnego postępu, miliony kobiet na całym świecie ignorują tę chorobę. Wynika to chociażby z braku wiedzy na jej temat, czy też niechęci do regularnych kontroli własnego ciała.

Kluczem do wczesnego wykrycia i szansy na wyleczenie nowotworu piersi jest profilaktyka. Poznanie czynników ryzyka oraz odpowiednia działania zapobiegawcze pozwalają na wczesne wykrycie nowotworu i możliwość jego całkowitego wyleczenia.

Poniżej przedstawiamy główne czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi. Poznaj je koniecznie i zweryfikuj swój styl życia!

Wiek i płeć

Jak już wspomnieliśmy, ten typ raka dotyczy głównie kobiet. Co może zaskakiwać, atakuje on również mężczyzn, chociaż ryzyko jest 100 razy mniejsze u kobiet. W większości przypadków choroba ta rozwija się u dojrzałych kobiet po 50. roku życia.

Historia choroby w rodzinie

Profilaktyczne badanie piersi

Liczne badania potwierdzają, że ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wzrasta u kobiet, u których w najbliższej rodzinie pojawił się wcześniej rak piersi, rak szyjki macicy, jajników lub jelita grubego.

Rak piersi i podłoże genetyczne

Rak piersi może być również konsekwencją wadliwego genu przekazanego przez jednego z rodziców. Często tego typu wady pojawiają się w przypadku genów BRCA1 i BRCA2. Są one odpowiedzialne za produkcję chroniących nas przed rakiem białek.

Defekt genów może zwiększać nawet do 80% ryzyko zachorowania na raka piersi w ciągu naszego życia.

Cykl miesiączkowy

Ból brzucha

Ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększa się u kobiet, u których pierwsza miesiączka pojawiła się przed ukończeniem 12. roku życia oraz u kobiet, u których menopauza nastąpiła po ukończeniu 55 lat.

Wcześniejsze wyleczenie choroby

Kobiety, u których wcześniej, w jednej z piersi rozwinął się rak i został wyleczony, są bardziej narażone na to, że nastąpi nawrót lub choroba rozwinie się w drugiej piersi.

Nadmierne spożywanie alkoholu

Liczne badania potwierdzają, że spożywanie 1-2 szklanek alkoholu dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Poród

Ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe u kobiet, które nie rodziły lub miały pierwsze dziecko po ukończeniu 30. roku życia. Rodzenie dzieci w młodym wieku znacznie obniża ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu.

Terapia hormonalna

Chemioterapia

Istnieje również większe ryzyko, że rak piersi rozwinie się u kobiet, które przez długi okres stosowały hormonalną terapię estrogenową.

Nadwaga a rak piersi

Chociaż dotychczas nie zdołano potwierdzić tego badaniami, naukowcy uważają, że u kobiet z nadwagą następuje większe wydzielanie estrogenu, co sprzyja rozwojowi raka piersi. Ryzyko zachorowania jest jeszcze większe u kobiet z nadwagą po 55 roku życia.

Promieniowanie

Innym czynnikiem, znacznie zwiększającym ryzyko zachorowania jest poddawanie się promieniowaniu rentgenowskiemu i tomografii komputerowej (znanej powszechnie jako TK).

Być może w dzieciństwie lub w dorosłym wieku zastosowano u ciebie radioterapię w obszarze klatki piersiowej. W takim przypadku, ryzyko że rozwinie się u ciebie rak piersi jest dużo wyższe.

Ryzyko to wzrasta wraz z wiekiem i wielkością otrzymanej dawki promieniowania.

Komórki rakowe

Sposób odżywiania się

Chociaż wyniki niektórych badań zaprzeczają opinii, jakoby rak piersi był powiązany z codzienną dietą, wiele innych badań potwierdza tezę, że nieodpowiedni sposób odżywiania może być jednym z czynników ryzyka zachorowania na nowotwór piersi.

Nadmierne spożywanie przetworzonej żywności, wędlin, tłuszczów nasyconych, cukrów itp. zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi.

Rak piersi – dotychczas niepotwierdzone przyczyny

Od wielu lat eksperci podnoszą alarm wobec stosowania antyperspirantów i nieodpowiednich biustonoszy, które mogą prowadzić do rozwoju nowotworu piersi. Do tej pory jednak nie zdołano naukowo potwierdzić tych przypuszczeń.

Implanty piersi i pestycydy również mogą stanowić czynnik ryzyka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.