Rak jajnika - 8 remediów wspomagających leczenie
Rak jajnika to poważny problem zdrowotny, który nie powinien być obojętny żadnej kobiecie. Obecnie zajmuje siódme miejsce na liście chorób najczęściej atakujących kobiety.
Jedna z najczęstszych form, w jakich rak jajnika pojawia się u kobiety to atakowanie, gdy owulacja pojawia się już od lat. Stąd też ten rodzaj nowotworu atakuje zwłaszcza kobiety w dojrzałym wieku, które nigdy nie miały dzieci bądź takie, u których menopauza pojawiła się późno.
Istnieją liczne metody leczenia tego schorzenia, w tym chemioterapia, immunoterapia, terapia hormonalna, radioterapia oraz leczenie operacyjne. Jak zapewne wiesz, taki rodzaj leczenia powoduje ciężkie w znoszeniu skutki uboczne.
Dlatego też w dalszej części artykułu przedstawimy Ci kilka naturalnych remediów, które mogą zostać użyte w zwalczaniu i profilaktyce raka jajnika.
1. Grzyby shiitake (twardnik japoński) a rak jajnika
Istnieje wiele różnych grzybów na całym świecie, a wiele z nich stosuje się w leczeniu różnych schorzeń organizmu.
Grzyby shiitake są najbardziej znaną odmianą. Substancję czynną obecną w tych grzybach (beta-glukan) uznaje się za środek chemiczny będący w stanie zahamować wzrost pewnych rodzajów nowotworów.
W Japonii ekstrakt z tego grzyba stosowano od wieków jako alternatywny środek leczniczy. Jest on spożywany jako herbata w walce z rakiem jajnika i innymi dolegliwościami.
Zobacz także: Rak szyjki macicy – 6 symptomów, które warto znać
2. Herbata miętowa
Radzenie sobie z objawami, które powoduje rak jajnika jest skomplikowane. Po zabiegach to jest normalne, że organizm potrzebuje dodatkowej pomocy do stoczenia trudnej walki.
Herbata z mięty pieprzowej jest dobra z racji swoich kojących właściwości – zwłaszcza, jeśli chodzi o dolegliwości żołądkowe, które są jednym z pierwszych objawów i skutków ubocznych leczenia.
Dzieje się tak dlatego, że herbata miętowa zawiera silne przeciwutleniacze oraz związki organiczne, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy i szybciej wyzdrowieć.
Bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie dużej ilości herbaty miętowej, zwłaszcza, gdy leczenie jest bardziej agresywne.
3. Produkty sojowe a rak jajnika
Regularne jedzenie produktów sojowych może mieć duży wpływ na rozwój niektórych typów nowotworów.
Kiedy mówimy o walce z rakiem jajnika, izoflawony zawarte w tych produktach hamują przenoszenie komórek nowotworowych po organizmie, zapobiegając przerzutom.
Oznacza to, że zmniejsza się prawdopodobieństwo przerzutów oraz rozrostu komórek nowotworowych.
W tym samym czasie, produkty sojowe pomagają uchronić Cię przed skutkami ubocznymi chemioterapii i innych zabiegów stosowanych do walki z rakiem.
4. Czerwona cebula
Być może uważamy ją za jedno z najprostszych i najbardziej niepozornych warzyw. Jednakże okazuje się, że cebula jest pełna substancji chemicznych, które pomagają w walce z rakiem jajnika. Substancje te to:
- Kwercetyna
- Apigenina
- Antocyjany
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rodzaje cebuli są korzystne dla naszego zdrowia. Jednakże czerwone cebule wykazują znacznie silniejsze właściwości i dostarczają nam dużą dawkę przeciwutleniaczy.
Powoduje to, że rozwój raka jest znacznie wolniejszy, co daje nam czas na zabiegi medyczne i lepszą terapię.
5. Opalanie
Oto najprostszy ze wszystkich środek do zwalczania raka jajnika. Opalanie dostarcza naszemu organizmowi porcję witaminy D.
Być może jeszcze o tym nie wiesz, witamina ta bardzo skutecznie pomaga zwalczać guzy i nowotwory, a poza tym zmniejsza ryzyko zapadnięcia na raka jajnika.
W rzeczywistości kobiety mieszkające w chłodniejszych regionach, lub gdzie światło słoneczne jest słabsze, wydają się być bardziej narażone na rozwój tego rodzaju raka.
6. Rak jajnika – walcz z nim dzięki imbirowi
Imbir pomaga w zapobieganiu i leczeniu wielu poważnych chorób, dzięki swoim właściwościom, ale jest również przydatny w walce z rakiem jajnika.
Dzięki zawartości aktywnych związków (gingerol, zingerona i szogaol) imbir jest silnym środkiem przeciwnowotworowym i skutecznie hamuje wzrost szkodliwych komórek.
7. Ryby
Ryby morskie są bez wątpienia najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Są one zatem bardzo korzystne dla zdrowia Twojego serca.
Pomagają również chronić się przed rozwojem raka dzięki swoim właściwościom przeciwnowotworowym. Powoduje to, że komórki rakowe niejako “głodują”, gdyż odcina się im dopływ krwi pełnej składników odżywczych.
W ten sposób zapobiega się rozwojowi nowotworu.
8. Zielona herbata
Przeciwutleniacze, jakie zawiera herbata zielona sprawiają, że jest to jeden z najlepszych środków zapobiegawczych w walce z chorobami nowotworowymi.
W rzeczywistości, środki chemiczne zawarte w zielonej herbacie, katechiny, są znane ze swojej automatycznej zdolności do wywoływania śmierci komórek nowotworowych, zapobiegając ich namnażaniu się i rozprzestrzenianiu w naszym organizmie.
Jeśli czujesz, że jesteś w grupie narażonej na ryzyko zachorowania na raka jajnika z powodów genetycznych i środowiskowych, uwzględnij dobrą filiżanką zielonej herbaty w swojej codziennej rutynie.
Odwiedź ten artykuł: Zielona herbata – kiedy najlepiej ją pić?
Połącz te naturalne środki na raka jajnika z obranym przez siebie leczeniem.
Należy mieć na uwadze, że żaden z tych środków nie jest cudownym lekarstwem, które z dnia na dzień przyniesie poprawę. Z tego powodu bardzo ważne jest, żeby stosować je jako uzupełnienie leczenia przepisanego przez lekarza.
Ważne jest również, żebyś porozmawiała ze swoim dietetykiem, aby upewnić się, że Twój sposób odżywiania się jest dobry i odpowiednio zbilansowany.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tan, W., Lu, J., Huang, M., Li, Y., Chen, M., Wu, G., … Wang, Y. (2011). Anti-cancer natural products isolated from chinese medicinal herbs. Chinese Medicine. https://doi.org/10.1186/1749-8546-6-27
- Agarwal, N., Majee, C., & Chakraborthy, G. S. (2012). Natural herbs as anticancer drugs. International Journal of PharmTech Research.
- Craig, W. J. (1999). Health-promoting properties of common herbs. In American Journal of Clinical Nutrition.
- Madhuri, S., & Pandey, G. (2009). Some anticancer medicinal plants of foreign origin. Current Science.