Pyszna sałatka z buraków - poznaj nasz przepis!

Sałatki przygotowane na bazie buraków należą do tych najbardziej oryginalnych. Są one bardzo zdrowe a przy tym czarują swoim kolorem. Przepis na sałatkę, który podamy Ci dzisiaj jest pyszny, prosty i szybki w wykonaniu.
Pyszna sałatka z buraków - poznaj nasz przepis!

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Burak to warzywo o jadalnym korzeniu i liściach. Ma bardzo charakterystyczny kolor i smak. Jego barwa przypomina głęboką czerwień wina, jest nieco słodki i kwaśny jednocześnie. Buraki w kuchni stosuje się w najrozmaitszy sposób. Nasza propozycja na dziś to pyszna sałatka z buraków.

Jeśli chcesz zwiększyć swoje spożycie tego zdrowego produktu, pyszna sałatka z buraków to doskonały sposób na “przemycenie” go do organizmu. Uwydatni ona wyjątkową konsystencję, smak i właściwości buraka – wszystko z korzyścią dla Twojego zdrowia!

Właściwości odżywcze buraków i korzyści z ich spożywania

Buraki są dla nas cennym źródłem składników odżywczych i warto jak najczęściej po nie sięgać. Powody?

  • Są niskokaloryczne. Choć mają bardzo słodki smak, porcja 100 g buraków zawiera zaledwie 43 kcal. Dlatego też jest to produkt idealny aby zapobiegać otyłości.
  • Nie zawierają tłuszczu i cholesterolu. Dlatego też nie stwarzają żadnego ryzyka dla naszego układu sercowo – naczyniowego. Są idealnym uzupełnieniem diet odchudzających.
  • Buraki zawierają aminokwas znany jako betaina. Doskonale chroni on nasz organizm przed nowotworem jelita grubego i żołądka.
  • Ze względu na wysoką zawartość dietetycznego błonnika, buraki doskonale dbają o zdrowie naszego układu pokarmowego.
  • Dostarczają nam manganu, który wzmacnia układ kostny, naczynia krwionośne, mięśnie i układ odpornościowy. Co więcej, składnik ten reguluje poziom glukozy we krwi.
  • Innym minerałem zawartym w burakach jest potas. Przyczynia się on do formowania mięśni i optymalizuje aktywność elektryczną serca.
  • Ponadto, buraki są źródłem witaminy C, B9 i magnezu. Te składniki odżywcze przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pomagają nam uniknąć anemii.

Wszystkie te składniki buraków razem wzięte sprawiają, że jest to produkt o działaniu silnie przeciwutleniającym. Zdaniem ekspertów w dziedzinie dietetyki, regularne sięganie po buraki uzupełnia liczne niedobory żywieniowe w naszym organizmie.

Pyszna sałatka z buraków dostarcza nam składników pomagających zwalczać komórki nowotworowe, choroby serca i infekcje. Co więcej, sięganie po nią doskonale wpływa na zdrowie naszych oczu.

Świeży sok z buraków

O czym należy pamiętać podczas kupowania buraków

Aby zagwarantować sobie świeżość produktu i upewnić się, że na pewno zawiera wszystkie wymienione wcześniej składniki odżywcze i mikroelementy, warto zwrócić uwagę na pewne szczegóły w momencie dokonywania zakupu.

Buraki powinny mieć poniższe cechy charakterystyczne:

  • Powinny być twarde w dotyku. Jeżeli czujesz, że są miękkie, nie są już świeże. Możliwe, że nie były należycie przechowywane.
  • Najlepiej wybieraj buraki o lekko błyszczącej skórce. Nie należy kupować matowych warzyw, wskazuje na to, że są już stare.
  • Jeżeli buraki nadal mają liście, zwróć uwagę na ich kolor – powinien być intensywnie zielony. Blaknie on w miarę upływu czasu od zbiorów buraka.

Pyszna sałatka z buraków, jabłka i pomarańczy

Pyszna sałatka z buraków przygotowana według naszej receptury doskonale się sprawdza jako dodatek do dań głównych. Zawiera pyszne składniki. Łączy w sobie słodko – kwaśne smaki i doskonale się sprawdza na wigilijnym stole, podczas eleganckich kolacji i posiłków z przyjaciółmi i rodziną.

Proporcje przygotowane są na mniej więcej osiem osób:

Składniki:

  • 1 rzepa (40 g)
  • goździki
  • 3 jabłka (60 g)
  • 2 poarańcze (50 g)
  • Sól i pieprz do smaku.
  • 1 średniej wielkości sałata (40 g)
  • 50 g brązowego cukru
  • 1/2 szklanki orzechów (100 g)
  • 3 łyżki  oliwy z oliwek (30 ml)
  • Trzy pokrojone w kostkę buraki (80 g)
  • 3 łyżki octu jabłkowego (30 ml)
Buraki

Pyszna sałatka z buraków – jak ją przygotować?

  1. Najpierw ugotuj buraki w wodzie przez około 40 minut. Nie obieraj ich. Do wody dodaj cukier i goździki. Gdy już warzywa będą ugotowane, wyjmij je z wody i po ostudzeniu obierz. Następnie potnij na 1 cm kostki. Zachowaj wodę, w której buraki były gotowane.
  2. Następnie dokładnie wypłucz, osusz i potnij sałatę.
  3. Obierz pomarańcze ze skórki. Usuń z nich białą skórkę i pestki. Kawałki pokrój na połówki.
  4. Obierz i potnij kapustę pekińską w drobną kostkę.
  5. W taki sam sposób obierz i potnij jabłko. Kawałki jabłka należy użyć od razu po obraniu, ponieważ w przeciwnym razie zmienią kolor i się utlenią.
  6. Następnie przygotuj sos do sałatki na bazie oliwy z oliwek, octu, soli i pieprzu.
  7. Gdy już wszystko będzie gotowe, połącz ze sobą wszystkie składniki dodając do nich sos i kilka łyżek wody z buraka.

Buraki można przygotowywać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest proponowana przez nas dzisiaj pyszna sałatka z buraków. To jednak nie wszystko, te warzywa o niezwykłym kolorze doskonale sprawdzają się też w zupach i sokach. Dlatego jedz zdrowo i kolorowo!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Clifford, T., Howatson, G., West, D. J., & Stevenson, E. J. (2015). The potential benefits of red beetroot supplementation in health and disease. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu7042801
  • Domínguez, R., Cuenca, E., Maté-Muñoz, J. L., García-Fernández, P., Serra-Paya, N., Estevan, M. C. L., … Garnacho-Castaño, M. V. (2017). Effects of beetroot juice supplementation on cardiorespiratory endurance in athletes. A systematic review. Nutrients. https://doi.org/10.3390/nu9010043
  • Hobbs, D. A., Kaffa, N., George, T. W., Methven, L., & Lovegrove, J. A. (2012). Blood pressure-lowering effects of beetroot juice and novel beetroot-enriched bread products in normotensive male subjects. British Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1017/S0007114512000190
  • Wylie, L. J., Kelly, J., Bailey, S. J., Blackwell, J. R., Skiba, P. F., Winyard, P. G., … Jones, A. M. (2013). Beetroot juice and exercise: pharmacodynamic and dose-response relationships. Journal of Applied Physiology. https://doi.org/10.1152/japplphysiol.00372.2013

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.