Pusty żołądek czy pełny: jak najlepiej spać?

Nie popełnij błędu kładąc się z pustym żołądkiem spać.. Zjedz coś lekkiego i pamiętaj, aby odczekać 1,5 godziny przed pójściem spać.
Pusty żołądek czy pełny: jak najlepiej spać?

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Zdania na ten temat są podzielone. Czy lepiej jest chodzić spać z pełnym brzuchem czy raczej będąc głodnym? Prawda jest jednak taka, że żadna z odpowiedzi nie jest w stu procentach poprawna. Jeśli nie wiesz, co jest lepsze: pusty żołądek czy najedzony, przeczytaj ten artykuł.

Pusty żołądek? Co się dzieje, gdy nie zjesz kolacji przed pójściem spać?

Wielu osobom wydaje się, że chodząc spać z pustym żołądkiem, szybciej pozbędą się zbędnych kilogramów, jednak nie jest to prawdą. Jedzenie jest bowiem konieczne, aby spać dobrze. Jeśli ze snu wyrywa Cię burczenie w brzuchu, to znak, że musisz zastanowić się nad polepszeniem swoich nawyków.

Ludzie myślą, że pusty żołądek jest ich sprzymierzeńcem, gdyż wciąż pokutuje przekonanie, że czegokolwiek byś nie zjadł popołudniem czy wieczorem, sprawi to, że przybędzie Ci dodatkowych kilogramów. Należy jednak pamiętać, że gdy głodny kładziesz się spać, możesz obudzić się w środku nocy i zawędrować do kuchni po jakąś przekąskę. Niestety prawdopodobnie zamiast owocu ,wybierzesz coś smażonego. Z kolei jeśli uda Ci się przespać spokojnie noc, rano Twój apetyt będzie jeszcze większy.

2#:żołądek.jpg

Jeśli chcesz prowadzić zdrowy tryb życia, musisz słuchać swojego organizmu i obserwować, jakie daje Ci sygnały. Na przykład, gdy śpisz z pustym brzuchem, a przez całą noc nie możesz zmrużyć oka, to wyraźny znak, że nie wpływa to dobrze na Twój organizm. Weź też pod uwagę konsekwencje, takie jak złe samopoczucie następnego dnia, zwłaszcza, gdy robisz tak codziennie.

Jak pewnie wiesz, skrajności nigdy nie są dobre, warto więc zachowywać umiar i zdrowy rozsądek. Właśnie dlatego najlepiej jest jeść regularnie i odpocząć po posiłku kilka godzin, zanim położysz się spać. Nawet jeśli jest zbyt późno na obiad, nie popełnij błędu i nie rezygnuj całkowicie z posiłku. Wybierz lekką potrawę czy przekąskę, na przykład zupę, jogurt z płatkami zbożowymi albo tosta i herbatę. W żadnym wypadku Twój żołądek nie powinien być całkiem pusty, gdy kładziesz się spać.

Badania wykazują, że optymalnym czasem, który należy odczekać po jedzeniu zanim pójdziesz spać to półtorej godziny. Możesz wykorzystać ten czas na zmycie naczyń, czytanie, naukę, obejrzenie czegoś w telewizji (choć nie za długo), rozmowę z najbliższymi, sprzątanie czy przygotowanie się na następny dzień. Najlepszy obiad to taki, który jest bogaty w węglowodany, za to uboższy w białka. Unikaj tłuszczów nasyconych, ponieważ spowalniają one trawienie, a także wywołują wzdęcia i dyskomfort, który uniemożliwi zaśnięcie.

3żołądek.jpg

Nawet jeśli późno wracasz do domu i zastanawiasz się, czy warto jeść obiad czy lepiej od razu kłaść się do łóżka, pamiętaj, że najgorsza decyzja jaką możesz podjąć to pozostawić swój żołądek pusty. Zjedz coś lekkostrawnego, ale nie idź spać głodny. Badania udowodniły, że spanie z pustym brzuchem wywołuje bezsenność i uniemożliwia wypoczynek. Gdy jesteś głodny, Twój mózg pozostaje ciągle w stanie czuwania, przez co nie może się zregenerować. Kiedy przez dłuższy czas nie śpisz wystarczająco dobrze, Twój metabolizm zwalnia, a poziom greliny, hormonu odpowiedzialnego za łaknienie, wrasta. Grelina wzmaga apetyt, więc gdy się obudzisz będziesz jeszcze bardziej głodny i zjesz więcej.

Pusty żołądek w ciągu nocy sprawi też, że utrudniony będzie przyrost masy mięśniowej. Organizm pozbawiony substancji odżywczych, w pierwszej kolejności pobiera energię z mięśni, przez co dochodzi do ich degeneracji. Jeśli chcesz więc osiągnąć wymarzoną sylwetkę, bardzo ważne są regularne posiłki, nie powinieneś więc chodzić spać głodny.

4#:żołądek.jpg

Dlaczego nie warto przejadać się na noc?

Wiesz już, dlaczego pusty żołądek nie jest Twoim sprzymierzeńcem, ale istnieje również druga strona medalu. Bardzo wiele osób ma bowiem w zwyczaju jeść bardzo syte posiłki bezpośrednio przed pójściem spać, przez co kładą się czując się źle i ociężale, tak jakby nagle przybyło im kilka kilogramów Gdy jesz posiłek, jedzenie odkłada się w żołądku, gdzie do pracy przystępują kwasy i enzymy trawienne. Po jedzeniu, krew musi więc odpłynąć właśnie do tego organu, co wywołuje senność. W rzeczywistości należy jednak odczekać trochę czasu, zanim położysz się spać.

Najadanie się na noc prowadzi nie tylko do otyłości, ale również do zakwaszenia, czyli uczucia pieczenia w żołądku, problemów z zasypianiem czy koszmarów sennych. Pamiętaj jednak, że to nie posiłek sam w sobie wywołuje takie dolegliwości, ale raczej jego ilość i składniki w nim zawarte. Dietetycy twierdzą, że ostatni posiłek bogaty w węglowodany powinien zostać zjedzony co najmniej 4 godziny przed pójściem spać, z kolei po ostatnim posiłku w ciągu dnia należy odczekać 2 godziny, zanim położymy się do łóżka.

Musisz wiedzieć, że w nocy Twój metabolizm jest wolniejszy, tak samo jak i procesy trawienne. Możliwe są również wzdęcia i gazy, ponieważ we wnętrznościach dochodzi do rozkładu treści żołądkowej. Oczywiście odpoczynek po posiłku jest wskazany, jednak nie musi on od razu oznaczać drzemki. Jakkolwiek to nie brzmi, zrelaksuj się trochę, zanim wybierzesz się do łóżka.

5#:żołądek.jpg

Nie ma żadnych przeciwwskazań jeśli chodzi o kąpiel po jedzeniu, oczywiście jeżeli woda nie jest zbyt gorąca, a kąpiel nie potrwa za długo. Zabronione jest za to pływanie, ponieważ krew odpływa do układu trawienia, co wywołuje jej deficyt w innych organach i kończynach, co prowadzi do skurczów.

Dodatkowo, całkowicie pełny żołądek może się zbuntować, gdy postanowisz położyć się spać. Tym samym wzrasta ryzyko wystąpienia refluksu, czyli cofania się treści żołądkowej. To z kolei powoduje problemy z zasypianiem lub bezsenność. Właśnie dlatego, aby zadbać o swój żołądek i o samego siebie, najlepiej jest wzbogacić wieczorne posiłki w owoce i warzywa, zrezygnować za to z cukru, smażonych potraw i mąki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.