Purée ziemniaczane — jak je udoskonalić?
Purée ziemniaczane jest jedną z popularniejszych form przygotowania ziemniaków. Wielu z nas bardzo chętnie przyrządza je zarówno do niedzielnego rodzinnego obiad, jak i na kolację z przyjaciółmi.
Tak jak wiele jest stron, tradycji i krajów, istnieje wiele receptur, przepisów i sposobów na przygotowanie purée. Niewątpliwym atutem tego dania jest jego uniwersalność i możliwość podawania z wieloma innymi dodatkami, zarówno mięsnymi, jak i warzywami.
Choć wielu uznaje purée ziemniaczane za jeden z łatwiejszych sposobów w jaki można podać ziemniaki, prawdą jest, że wymaga znajomości kilku kluczowych sekretów i tricków, które sprawią, że będzie ono pyszne i miało idealną konsystencję.
Twoje purée ziemniaczane odbiega od ideału? Jeżeli mimo wielu prób nie udaje Ci się uzyskać pożądanego smaku i kremowej, gładkiej konsystencji, dziś przedstawimy 10 wskazówek, które pomogą Ci je udoskonalić i doprowadzić do perfekcji.
Idealne purée ziemniaczane — odkryj jego sekrety
1. Wybierz odpowiednie ziemniaki na purée ziemniaczane
Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że są one identyczne i niczym się nie różnią, należy wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje ziemniaków.
Ze względu na zawartość skrobi ziemniaczanej dzieli się je na ziemniaki sałatkowe — twarde, to w nich znajduje się jej najmniej, ogólnoużytkowe — bardziej wilgotne i mączyste, w których jest jej najwięcej.
Jeżeli chcesz, by Twoje purée ziemniaczane było aksamitnie gładkie, wybierz te mączyste. Rozsypują się i po ugotowaniu i są suche, co sprawi, że danie będzie kremowej konsystencji. Gdy nie masz możliwości wykorzystania tego rodzaju ziemniaków, zdecyduj się na te do ogólnego użytku.
2. Krój ziemniaki w jednakowe kawałki
Ziemniaki o różnej wielkości lub pokrojone na nierówne kawałki będą się gotować w różnym tempie. W rezultacie konsystencja naszego purée nie będzie tak dobra, jak w przypadku ugotowania warzyw o jednakowej wielkości. Zadbaj zatem by pokrojone były na jednakowe kawałki. Dzięki temu uzyskasz pożądaną gładkość dania.
3. Odsącz nadmiar wody by zrobić pyszne purée ziemniaczane
Istnieje kilka sposobów na to, by purée ziemniaczane było doskonałe i gładkie. Jednym z sekretów jest usunięcie wody po ugotowaniu i pozostawienie ziemniaków jeszcze przez kilka minut w garnku, pod przykryciem na gorącej płycie.
Nadmiar wilgoci należy dokładnie usuwać, ponieważ bez tego danie będzie mokre i wodniste.
Sprawdź także: Chrupiące frytki – poznaj 4 sposoby, jak je zrobić
4. Użyj tłuczka do ziemniaków
Staraj się nie używać blenderów, robotów kuchennych lub ręcznego ugniatania ziemniaków. Skrobia ziemniaczana ulega rozerwaniom, jeżeli poddaje się ją zbyt intensywnej obróbce mechanicznej.
Dlatego w tym przypadku najlepiej zdecydować się na zwykły tłuczek do ziemniaków. Może wymaga odrobinę więcej pracy, ale pyszny efekt jest gwarantowany, a purée ziemniaczane aksamitnie gładkie!
5. Nie mieszaj zbyt intensywnie
Choć ugniatanie jest ręczne przy użyciu narzędzia, wciąż należy unikać zbyt intensywnego mieszania zwłaszcza po dodaniu śmietany, mleka czy masła. Może to negatywnie wpłynąć na jakość Twojego purée ziemniaczanego. Zdecyduj się zatem na delikatniejsze ruchy!
6. Dodawana śmietana czy mleko nie mogą być zimne
W momencie dodawania mleka czy śmietany do ziemniaków lub na odwrót, pamiętaj o tym, że powinny być one ciepłe. Ułatwi to połączenie i wchłonięcie substancji przez ziemniaki, pomoże więc w uniknięciu zbędnego mieszania.
Zobacz też: Mleko ryżowe i jego korzyści dla zdrowia
7. Nie dodawaj zbyt dużo płynów
Choć można dodać, a nawet wskazane jest dodanie śmietany, mleka czy też majonezu, pamiętaj o tym, by zbytnio nie rozwodnić mieszanki. Jeżeli już do tego dojdzie, najlepszym rozwiązaniem jest dodanie większej ilości ziemniaków.
8. Dodaj odrobinę masła by uzyskać gładkie purée ziemniaczane
Profesjonalni kucharze zalecają użycie pół funta masła (200g) na jeden funt ziemniaków (0,45kg), by osiągnąć równowagę między tymi dwoma składnikami.
Dzięki zachowaniu proporcji i wymieszaniu produktów purée ziemniaczane będzie gładkie i delikatne w smaku.
9. Nie zapomnij o soli
W momencie gotowania ziemniaków nie zapomnij o osoleniu wody, podobnie jak robimy to w wypadku gotowania makaronu.
Pamiętaj o tym, że dodatek żadnego innego składnika czy przyprawy nie nada tak niepowtarzalnego i pysznego smaku Twojemu purée, jak sól dodana do ziemniaków przy rozpoczęciu ich gotowania.
10. Nie czekaj z jedzeniem do ostatniej chwili
Podobnie jak większość dań, purée ziemniaczane najlepiej smakuje na świeżo. Smak nie jest już ten sam, gdy musimy je odgrzewać. Dobrym i sprawdzonym pomysłem jest przygotowanie składników dzień wcześniej, by przed podaniem jedynie doprowadzić je do wrzenia, ugnieść i wymieszać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://www.bedca.net/bdpub/index.php
- Food and Agriculture Organization of the United Nations. [Internet]. Las papas, la nutrición y la alimentación. 2008. Disponible en: http://www.fao.org/potato-2008/es/lapapa/hojas.html
- Camire, M. E., Kubow, S., & Donnelly, D. J. (2009). Potatoes and human health. Critical reviews in food science and nutrition, 49(10), 823-840. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19960391
- Navarre, R., & Pavek, M. J. (Eds.). (2014). The potato: botany, production and uses. CABI. https://www.cabi.org/cabebooks/ebook/20143417132