Przebarwienia i plamy - 5 naturalnych sposobów
Przebarwienia i plamy na twarzy pojawiają się pod wpływem oddziaływania takich czynników jak zanieczyszczenie powietrza, nadmierna ekspozycja na słońce, niezdrowa dieta, wpływ środków chemicznych, ciąża, starzenie się skóry czy uwarunkowania genetyczne.
Odpowiednie dbanie o skórę powinno być Twoim codziennym nawykiem, gdyż z upływem lat ciężej jest usunąć lub zamaskować jej niedoskonałości. Na szczęście istnieje wiele sposobów na pozbycie się plam i przebarwień ze skóry twarzy.
Oczywiście wiele dostępnych na rynku kosmetyków skutecznie radzi sobie z plamami i przebarwieniami, musisz jednak wiedzieć, że możesz zastąpić je o wiele tańszymi i równie efektywnymi naturalnymi produktami, niezawierającymi substancji chemicznych. Przeczytaj dzisiejszy artykuł i poznaj 5 sposobów na przebarwienia.
5 naturalnych sposobów na przebarwienia
Aloes
Aloes to roślina znana ze swoich zastosowań zdrowotnych i kosmetycznych. Żel uzyskiwany z aloesu ma właściwości nawilżające, przeciwbakteryjne i odmładzające, co sprawia, że jest idealnym zamiennikiem kremów do twarzy.
Jak wykorzystać żel aloesowy?
Wyskrob z liści aloesu sporą ilość żelu i następnie zaaplikuj go bezpośrednio na skórę twarzy. Delikatnie masuj. Pozostaw żel na twarzy przez co najmniej pół godziny, aby efekty były lepiej widoczne.
Przeczytaj również: Krem z aloesu – domowy, prosty i regenerujący
Banany i cytryny
Połączenie tych dwóch owoców to idealny sposób, by poprawić kondycję skóry, przywrócić jej naturalny koloryt i zredukować plamy i przebarwienia.
Co należy zrobić?
Rozgnieć dojrzały banan i dodaj do papki odrobinę soku z cytryny. Wymieszaj, aż otrzymasz jednolitą pastę. Zaaplikuj ją bezpośrednio na plamy i pozostaw na 30 minut. Aby efekty były szybciej widoczne, stosuj ten sposób codziennie.
Sok z cytryny
Bez wątpienia jednym z najlepszych domowych sposobów na oczyszczenie i rozjaśnienie skóry twarzy jest sok z cytryny. Cytryny mają bowiem działanie ściągające i wzmacniające, dzięki czemu pomogą Ci usunąć martwe komórki naskórka i rozjaśnić plamy oraz przebarwienia.
Pamiętaj jednak, że sok z cytryny powinien być aplikowany na noc, gdyż kontakt ze światłem słonecznym może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
Jak wykorzystać sok z cytryny?
Wyciśnij sok z jednej cytryny i zamocz w nim wacik. Intensywnie wcieraj sok bezpośrednio w miejsce przebarwienia przez około 5 minut. Zawarty w cytrynie kwas cytrynowy pomoże Ci złuszczyć naskórek. Dla widocznego efektu zalecamy codzienne stosowanie tego sposobu.
Cebula
Cebula – jeden z najważniejszych produktów w niemal każdej kuchni to także potężne źródło przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, które pozwolą Ci usunąć plamy i przebarwienia. Powinna być wykorzystywana zwłaszcza do walki z przebarwieniami wywoływanymi przez procesy starzenia się skóry.
Jak użyć cebuli?
Odkrój kawałek cebuli i nacieraj nią obszar przebarwienia, wykonując przy tym delikatne, koliste ruchy. Pozostaw sok z cebuli na skórze przez pół godziny, a następnie spłucz ciepłą wodą.
Warzywo to może pozostawiać nieprzyjemny zapach, polecamy więc umyć twarz aromatycznym mydełkiem lub żelem, a następnie zaaplikować krem nawilżający.
Przeczytaj również: Cebula – naturalnym lekiem na blizny
Papaja
Papaja to nie tylko przepyszny owoc o wielu korzyściach dla Twojego zdrowia, ale również skuteczny naturalny kosmetyk. Dzięki zawartości papainy, owoc ten ma właściwości regenerujące i oczyszczające skórę.
Jak wykorzystać papaję?
- Natrzyj przebarwione miejsce skórką papai i pozostaw sok na skórze na około 20 minut. Następnie spłucz zimną wodą. Powtarzaj zabieg co najmniej 4 razy w tygodniu.
- Rozgnieć kawałek świeżej papai i wykorzystaj ją jako maseczkę na plamy i przebarwienia. Pozostaw na 20 minut, następnie spłucz wodą i nałóż krem nawilżający.
- Pij codziennie sok z papai, aby osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Napój ten ma dodatkowo działanie przeczyszczające, co przyspieszy proces oczyszczania organizmu z toksyn.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hamman, J. H. (2008). Composition and applications of Aloe vera leaf gel. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules13081599
- Starr, J. M., & Starr, R. J. (2014). Skin Aging and Oxidative Stress. In Aging: Oxidative Stress and Dietary Antioxidants. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-405933-7.00002-0
- Gayosso-García Sancho, L. E., Yahia, E. M., & González-Aguilar, G. A. (2011). Identification and quantification of phenols, carotenoids, and vitamin C from papaya (Carica papaya L., cv. Maradol) fruit determined by HPLC-DAD-MS/MS-ESI. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2010.12.001