Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone metody

Jeśli Twój typ skóry produkuje zbyt dużą ilość sebum, a sama nie poświęcasz wystarczająco dużo uwagi codziennemu oczyszczaniu skóry, możesz być pewna, że już niedługo zaskórniki wystawią swoje brzydkie "łebki".
Jak pozbyć się zaskórników? Sprawdzone metody

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Zaskórniki mogą być prawdziwym koszmarem, gdyż zazwyczaj bardzo trudno się ich pozbyć. Wyglądają tak, jakby “zagnieździły” się na Twoim nosie (najczęściej właśnie w tym miejscu) i nie miały zamiaru tak łatwo go opuścić. Problem zaskórników dotyka nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn.

Zapobieganie powstawaniu zaskórników lub pozbycie się ich nie jest wcale takie proste. Jeśli pragniesz zwalczyć je raz na zawsze, musisz wykazać się cierpliwością i zadbać, by po ich usunięciu nie pozostały nieestetyczne ślady na Twojej skórze.

Cechy charakterystyczne zaskórników

Zaskórniki to często spotykane, brzydkie, małe kropki, które powstają na twarzy w najmniej spodziewanych miejscach takich, jak nos, broda, policzki, obszar wokół ust. Tworzą je martwe komórki połączone z sebum. W momencie, gdy taka mieszanina wypłynie na powierzchnie i połączy się z tlenem, przybiera kolor czarny.

Powstają na skutek nadmiernej produkcji oleju w skórze, najczęściej w czasie lata. Występowanie zaskórników nie zawsze należy łączyć z trądzikiem (choć większość ludzi twierdzi inaczej).

Cera porowata

Zaskórniki nie są problemem nękającym wyłącznie nastolatków w okresie dojrzewania. Jeśli Twój typ skóry produkuje zbyt dużą ilość sebum, a sama nie poświęcasz wystarczająco dużo uwagi codziennemu oczyszczaniu skóry, możesz być pewna, że już niedługo zaskórniki wystawią swoje brzydkie “łebki”. Pozbycie się ich wymaga sporo czasu, poświęcenia, a przede wszystkim cierpliwości.

Jedną z najważniejszych rzeczy w drodze do ich pokonania jest przestrzeganie codziennego planu oczyszczania skóry (rano i wieczorem). Jeśli masz tendencję do wzmożonego pocenia się, zapominasz o zmyciu makijażu przed pójściem spać lub nie myjesz twarzy wystarczająco dokładnie po przyjściu do domu, jesteś w większym stopniu narażona na wystąpienie zaskórników.

To, ile razy powinnaś myć twarz w ciągu dnia, zależy od Twojego rodzaju skóry. Nie zapominaj także o nawilżeniu twarzy! Pamiętaj, że gdy raz pozbędziesz się zaskórników, nie oznacza to, że nigdy nie powrócą. By do tego nie dopuścić kontynuuj codzienną pielęgnację swojej skóry. Zadbaj o to, by Twoje pory były czyste i zamknięte. Aby tak się stało, musisz codziennie przemywać twarz zimną wodą.

Mężczyzna w czarnej czapce

Od czasu do czasu, dobrze jest zastosować domowej receptury kremy do twarzy z dodatkiem naturalnych środków złuszczających takich jak: płatki owsiane, jogurt lub cukier.

W jaki sposób wyeliminować zaskórniki?

Istnieje kilka sposobów na usunięcie zaskórników z twarzy i przywrócenie jej dawnego wyglądu. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze i najbardziej popularne triki pozwalające pokonać ten problem:

  • kup klej (może to być taki, jakiego dzieci używają w szkole, ważne, by nie był toksyczny). Pokrop twarz ciepłą wodą lub zwilż mokrym, ciepłym ręcznikiem. Następnie, zastosuj klej na obszary występowania zaskórników. Pozostaw go do całkowitego zaschnięcia. Kiedy utworzy już twardą skorupkę na Twojej twarzy, zdrap go. Na dolnej warstwie zaschniętego kleju możesz zaobserwować przyklejone czarne zaskórniki.
  • Inną metodą jest wyciskanie każdego z nich podczas codziennego oczyszczania twarzy. Zwilż twarz strumieniem prysznica, by w ten sposób rozszerzyć pory. Następnie, powoli i ostrożnie naciskaj na miejsca występowania zaskórników. Jeśli nie są one umieszczone zbyt głęboko, wyjdą z łatwością. Aby dokładnie wyciągnąć zaskórniki, możesz posłużyć się pęsetą. Dzięki niej unikniesz podrażnienia skóry, a zabieg nie pozostawi na niej żadnych śladów.
Mężczyzna rozmawia przez telefon
  • Do następnego zabiegu będzie Ci potrzebna szczoteczka do zębów, której już nie potrzebujesz i odrobina pasty do zębów. Wyciśnij odrobinę pasty na szczoteczkę do zębów tak, jakbyś miała zaraz umyć zęby. Zwilż szczoteczkę ciepłą wodą. To samo zrób z twarzą. Codziennie przed pójściem spać, delikatnie czyść szczoteczką obszar występowania zaskórników. Po wykonaniu czynności, za każdym razem sparz szczoteczkę wrzącą wodą, by pozbyć się z niej zanieczyszczeń. Na koniec, umyj twarz i zastosuj krem nawilżający.

Jak pozbyć się zaskórników – c.d.

  • Sporządź balsam do twarzy z następujących składników (zmieszanych w równych proporcjach): sok z limonki, olejek migdałowy i gliceryna. Każdego wieczoru przed pójściem spać, nakładaj balsam na twarz i pozostaw na 15 minut. Następnie, przemyj twarz ciepłą wodą. Taki zabieg pomoże ci pozbyć się nie tylko zaskórników, ale także wszelkich kropek i plamek z twojej twarzy.
Cera porowata z obecnością zaskórników
  • Ubij żółtko jaja i rozprowadź je po całej powierzchni twarzy, szczególnie koncentrując się na miejscach występowania zaskórników. Przykryj twarz papierem toaletowym lub serwetką i pozostaw na jakieś pół godziny do całkowitego wchłonięcia i stwardnienia. Po upływie określonego czasu, delikatnie zetrzyj pozostałości żółtka z twarzy i umyj ją ciepłą wodą. Osusz.
  • Zwilż twarz ciepłą lub gorącą wodą, by otworzyć pory. Następnie, zanurz krawędź ręcznika w oliwie z oliwek lub w olejku migdałowym. Dodaj pastę do zębów. Delikatnie, lecz stanowczo nałóż ją na nos i inne problematyczne obszary twarzy. Pocieraj kolistymi ruchami. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz zastosować większą ilość mieszaniny. Poczekaj pięć minut, a następnie umyj twarz ciepłą wodą.
  • Połóż ręcznik na grzejnik i poczekaj, aż się nagrzeje lub umieść go we wrzącej wodzie. Nałóż ręcznik na twarz, uważając, by się nie poparzyć. Pozostaw na dziesięć minut do momentu wystygnięcia. Następnie, umyj twarz gorącą wodą z dodatkiem naturalnego mydła. Przemyj twarz zimną wodą, by zamknąć pory i nałóż krem nawilżający (nietłusty). Na koniec, delikatnie masującymi ruchami wetrzyj w skórę alkohol (masuj około pięć minut) i ponownie przemyj twarz wodą.

Zdjęcia zostały zamieszczone dzięki uprzejmości takich osób, jak: Bradley Gordon, Orin Zebest, Juan Pablo Olmo, Michael Coghlan, Javier Cohen i Eleazar.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.