Na poprawę trawienia wypróbuj owoce i zioła

Wiele problemów trawiennych można leczyć naturalnie, spożywając określone owoce i pijąc specjalne herbatki ziołowe. Jeśli uwzględnimy je w naszej diecie, możemy również zapobiec wielu problemom
Na poprawę trawienia wypróbuj owoce i zioła
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Ludzie, którzy doświadczają problemów trawiennych, takich jak gazy, ból brzucha, niestrawność lub skurcze żołądka często sięgają od razu po lekarstwa, aby poczuć ulgę. Jednak istnieją pewne owoce i zioła, które mogą zapewnić doskonałe wyniki w przypadku takich objawów.

Na przykład, herbaty oprócz oczywistych walorów smakowych, mogą łagodzić zaburzenie trawienia. Uwierz w naturalną moc jaką mają owoce i zioła!

Osoby, które regularnie piją herbatki ziołowe, często zachwalają ich wspaniałe korzyści zdrowotne. Wśród tych korzyści są te związane z układem trawiennym.

Najczęstsze przyczyny nieprawidłowego trawienia to jedzenie: zbyt dużych porcji, zbyt szybko lub za tłustego jedzenia. Ponadto spożywanie zbyt dużej ilości kofeiny i alkoholu, nerwowość, a nawet problemy emocjonalne mogą spowodować zakłócenia pasażu jelitowego.

W dzisiejszym artykule pokażemy ci, które z tych najbardziej znanych owoców i ziół w łagodzeniu powikłań trawiennych.

Owoce i zioła idealne do łagodzenia problemów trawiennych

Zapamiętaj te przykłady. Zobacz, co mają one do zaoferowania dla naszego układu trawiennego i reszty ciała.

Śliwki

Kluczem do złagodzenia problemów trawiennych jest zazwyczaj zwiększenie spożycia błonnika – zarówno włókien nierozpuszczalnych jak i rozpuszczalnych. Suszone śliwki są doskonałym lekarstwem na zaparcia, ponieważ mają zarówno wysoką zawartość błonnika (7,6 grama na filiżankę), jak i sorbitolu.

śliwki

Sorbitol jest naturalnym cukrem, który pomaga zwiększyć zawartość wody w jelitach i ułatwia pasaż jelitowy.

Papaja

Papaja ma wysoką zawartość papainy, czyli naturalnego enzymu, który pomaga organizmowi rozkładać białka. To pomaga nam przyspieszyć trawienie. Średniej wielkości papaja może zaoferować prawie 20% dziennej zalecanej ilości błonnika, co pomaga naszym jelitom jeszcze bardziej.

Len

Len, znany również jako siemię lniane, jest tradycyjnie stosowany w leczeniu problemów trawiennych. Jest tak dlatego, że ma wysoki poziom nierozpuszczalnego błonnika. Łyżka lnu zawiera 3 gramy błonnika wraz z wysokim poziomem substancji śluzotwórczych.

Oba te elementy mogą poprawić strukturę stolca i zmiękczyć go. Mąka z lnu jest dobra do pieczenia chleba i słodkich wypieków, a olej lniany może być stosowany jako suplement diety. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Anyż

Jeśli chodzi o leczenie skurczów i nadmiaru gazów żołądkowych, korzyści z anyżu są dobrze znane wśród tych, którzy cierpią z powodu takich komplikacji. Na wzdęcia polecamy herbatkę z anyżem.

anyż

Imbir

Imbir ma wiele właściwości leczniczych. Wiele z nich jest pomocne w leczeniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Ten korzeń ma również właściwości łagodzące, przeciwzapalne, które mogą złagodzić ból brzucha o różnych przyczynach.

Imbir ma również właściwości przeciwskurczowe i przeciw nudnościom, ponieważ kontroluje wydzielanie histaminy. Jego zalety sprawiają, że jest to jeden z najlepszych sposobów na problemy w trawieniu.

Rozmaryn

Rozmaryn pomaga w leczeniu zaparć poprzez aromaterapię. Zgodnie z najnowszymi badaniami, użycie olejku rozmarynowego do masażu obszaru  brzuchem pomaga w trawieniu nawet dwa tygodnie po takim zabiegu.

Jak korzystać z zalet rozmarynu? Na przykład przygotuj olej z rozmarynem i czosnkiem. Będzie idealny do kuchni włoskiej!

Owoce i zioła przydatne w leczeniu niestrawności- rozmaryn

Oregano

Oregano jest doskonałym źródłem błonnika. Dwie łyżeczki dostarczają już 4% zalecanej ilości błonnika. Regularne spożywanie oregano pomaga w złagodzeniu trawienia poprzez stymulację uwalniania żółci w żołądku.

Jego działanie przeciwskurczowe pomaga w zmniejszaniu ilości gazów, obrzęków, niestrawności i ogólnego bólu brzucha, który może wynikać z problemów trawiennych.

Rumianek

Osoby o słabym trawieniu mogą korzystać z tej rośliny, aby zrobić pyszną herbatę w celu złagodzenia problemów żołądkowo-jelitowych. Gorące napoje są szczególnie korzystne w łagodzeniu problemów z trawieniem.

Ponadto stwierdzono, że korzenie rumianku mają właściwości przeczyszczające, które również pomagają w trawieniu. Ponadto rumianek potrafi uspokoić nasze nerwy.

rumianek

Owoce i zioła to nie wszystko

Oprócz spożywania naturalnych substancji leczniczych, takich jak owoce i zioła, powinieneś regularnie ćwiczyć, aby ułatwić pasaż jelitowy i zapobiegać niedogodnościom trawiennym.

Ważne jest również, aby pamiętać, że osoby doświadczające znaczących zmian w swoim stylu życia, takich jak ciąża, czy menopauza są bardziej podatne na problemy trawienne.

W tego typu przypadkach spożywanie większej ilości błonnika może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia komplikacji pokarmowych.

Chociaż dostępne są konwencjonalne środki lecznicze poprawiające trawienie, należy zwrócić się po nie dopiero po wypróbowaniu terapii ziołowych. Zanim wypróbujesz ziołowy lek, upewnij się, że wybrany przez ciebie zabieg ziołowy nie wywoła żadnych skutków ubocznych lub reakcji z innymi lekami.

Zawsze należy czytać ulotki wszelkich lekarstw, aby upewnić się, że nie wystąpią interakcje z innymi pokarmami.

Zaufaj jednak mocy owoców i ziół!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hongratanaworakit, Tapanee. (2009). Simultaneous Aromatherapy Massage with Rosemary Oil on Humans. Sci Pharm. 77. 375-387. 10.3797/scipharm.0903-12.
  • Habtemariam, Solomon. “The Therapeutic Potential of Rosemary (Rosmarinus officinalis) Diterpenes for Alzheimer’s Disease” Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM vol. 2016 (2016): 2680409.
  • Srivastava, Janmejai K et al. “Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future” Molecular medicine reports vol. 3,6 (2010): 895-901.
  • Coccimiglio, John et al. “Antioxidant, Antibacterial, and Cytotoxic Activities of the Ethanolic Origanum vulgare Extract and Its Major Constituents” Oxidative medicine and cellular longevity vol. 2016 (2016): 1404505.
  • Stanisiere, Julien et al. “How Safe Is Ginger Rhizome for Decreasing Nausea and Vomiting in Women during Early Pregnancy?” Foods (Basel, Switzerland)vol. 7,4 50. 1 Apr. 2018, doi:10.3390/foods7040050

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.