Nasiona papai – pestki pełne zdrowia

Chociaż smak nasion papai jest ostry i nie wszystkim przypada do gustu, warto się przełamać i spróbować wprowadzić je do codziennej diety, gdyż dostarczają one naszemu organizmowi wiele cennych korzyści, które znakomicie poprawiają ogólny stan zdrowia.
Nasiona papai – pestki pełne zdrowia
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Papaja – owoc pochodzący z gorącego Meksyku – dziś jest uprawiana w wielu krajach na całym świecie. W ostatnich latach ten tropikalny owoc znajduje coraz szersze grono zwolenników nie tylko ze względu na cenne walory smakowe, ale także na wartościowe korzyści, jakich zarówno miąższ, jaki i nasiona papai dostarczają naszemu organizmowi.

Papaja to jeden z tych owoców, które można wykorzystać do maksimum, zjadając nie tylko pyszny i pełen witamin pomarańczowy miąższ, ale także czarne nasiona. Niewielu z nas nie wie, że ciemne kulki zgromadzone w sercu papai są jadalne i – co więcej – fantastycznie wpływają na pracę witalnych narządów naszego ciała.

Specjaliści zapewniają, że korzyści, jakich dostarczają nam nasiona papai są ogromne, w związku z czym warto włączyć je na stałe do codziennego jadłospisu. Jeśli chodzi o spożywanie tych nasion, panuje tu absolutna dowolność – można jeść je na surowo, ususzyć na pieprz, stosować specjalne suplementy w postaci wyciągu z suszonych ziarenek itp.

Pamiętaj więc – następnym razem, gdy sięgniesz po papaję, nie wyrzucaj zawartych w niej pestek. Stanowią one bowiem bardzo silny naturalny lek na wiele różnych dolegliwości. Poznaj dziś z nami siedem najważniejszych korzyści, jakich nasiona papai dostarczają naszemu organizmowi.

Po lekturze niniejszego artykułu już nigdy więcej nie wyrzucisz pełnych zdrowia pestek!

Nasiona papai i ich wpływ na nasze zdrowie

1. Wspomagają procesy trawienne

Nasiona papai charakteryzują się wysoką zawartością enzymów trawiennych, które znakomicie wspomagają pracę całego układu pokarmowego.

Co więcej, te niewielkie nasiona wykazują silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które w naturalny sposób pomagają kontrolować wszelkiego rodzaju infekcje oraz namnażanie się szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów.

Plaster papai z pestkami

Regularne spożywanie nasion papai wspomaga również regulowanie poziomu kwasowości w żołądku. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tego cennego lekarstwa. W celu kontroli pracy układu pokarmowego i leczenia powiązanych z nim dolegliwości zaleca się spożywanie siedmiu nasionek papai na dzień.

Można je jeść na surowo lub zmiksować z wodą.

2. Usuwają pasożyty z organizmu

Oprócz tego, że znakomicie wspomagają trawienie, nasiona papai również wykazują działanie przeciwpasożytnicze. Zawierają bowiem enzymy oraz alkaloid o nazwie karpaina, która szybko i skutecznie eliminuje pasożyty z naszych jelit.

Jak należy spożywać nasiona papai w celu pozbycia się pasożytów?
 • Wysusz nasiona na słońcu, a następnie zmiel je w młynku (tak samo jak pieprz). Zaopatrz się w większą ilość proszku, aby wystarczyło na całą kurację przeciwpasożytniczą.
 • Uzyskany proszek możesz rozpuszczać w wodzie, jeść z dodatkiem miodu lub dodawać niczym przyprawę do sałatek. Spożywaj tę oryginalną i nieco pikantną w smaku przyprawę dwa lub trzy razy dziennie.

Należy zachować ostrożność podczas podawania nasion papai dzieciom. Niektórzy specjaliści ds. żywienia zalecają spożycie jednego nasionka papai na każde pięć lat życia. Stąd też dzieci nie powinny zjadać więcej niż jednego czy dwóch nasion na do każdego posiłku.

3. Chronią nerki

Pikantne nasionka papai w całkowicie naturalny sposób zapobiegają chorobom nerek oraz ich niewydolności. W przypadku osób, które już cierpią na schorzenia tego parzystego narządu stanowią znakomite uzupełnienie kuracji leczniczej.

Świeże owoce papai
Jak należy spożywać nasiona papai w celu usprawnienia funkcji nerek?

Aby w pełni wykorzystać cenne właściwości lecznicze nasion papai należy żuć po jednym nasionku siedem razy dziennie. Dla osób, które nie przepadają za ich ostrym smakiem, doskonałym rozwiązaniem okaże się koktajl z dodatkiem zmiksowanego ziarenka tego owocu.

Przeczytaj koniecznie artykuł: Zdrowe nerki dzięki pysznym koktajlom!

4. Oczyszczają wątrobę oraz poprawiają jej funkcje

Wątroba to jeden z najważniejszych organów ludzkiego ciała, swoiste laboratorium, w którym następuje filtrowanie krwi oraz oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji. Dzięki tej funkcji wątroby nasz organizm jest w stanie uniknąć wielu rozmaitych chorób oraz stanu zapalnego wątroby.

Nasza wątroba kocha papaję! Spożywaj jej miąższ razem z nasionami, a szybko i skutecznie oczyścisz ten witalny organ z zalegających w nim toksyn. Jeśli te nie zostaną one na czas wydalone z organizmu, może dojść do rozwoju różnych chorób, w tym nowotworów.

Jak należy spożywać nasiona papai w celu oczyszczenia wątroby?
 • Zmiel pięć wysuszonych nasion papai i dodaj je do owocowego koktajlu, szklanki wody lub łyżki świeżego soku z cytryny. Spożywaj tę dawkę nasion dwa razy dziennie przez okres jednego miesiąca.
 • Taka kuracja lecznicza nie tylko odtruje twoją wątrobę, ale także przyniesie szereg korzyści twojej skórze, na której odbijają się między innymi wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu tego witalnego organu.

5. Wspomagają spalanie tłuszczu

Kolejną zaletą nasion papai jest ich korzystny wpływ na sylwetkę. W naturalny sposób przyspieszają one spalanie zbędnego tłuszczu oraz usprawniają rozkład cukrów, dzięki czemu zapobiegają odkładaniu się zbędnych kilogramów.

Nasiona papai są więc wielkim sprzymierzeńcem osób będących na diecie odchudzającej lub tych, które pragną utrzymać prawidłową masę ciała.

Połówka papai

Przeczytaj koniecznie artykuł: Owoce, które przyspieszają spalanie tłuszczu

6. Zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory

Nasiona papai stymulują produkcję specjalnych soków, które charakteryzują się wysoką zawartością substancji o nazwie acetogenina. Liczne badania naukowe dowodzą, że hamuje ona rozwój komórek rakowych w naszym organizmie.

Jest to kolejny powód do włączenia nasion papai do codziennej diety. Rozmaite kuracje przeciwnowotworowe bazują między innymi na tym cennym naturalnym składniku, który znakomicie chroni nasze ciało przed atakiem nowotworów.

7. Pomagają zwalczyć trądzik

Jeśli zmagasz się z trądzikiem, koniecznie powinieneś wypróbować okłady z nasion papai. Ich przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu czasu, a rezultaty – spektakularne.

Papaja naturalnym kosmetykiem
 • Zaopatrz się w kilka listków papai oraz nasiona. Dokładnie zmiażdż je w moździerzu, stopniowo dodając niewielką ilość wody.
 • Kiedy mikstura przybierze konsystencję pasty, nanieś ją w formie maseczki na obszary skóry objęte trądzikiem. Pozostaw na skórze przez około dziesięć minut.
 • Następnie usuń maseczkę obfitym strumieniem zimnej wody.

Dzięki silnym właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym nasion papai pozbędziesz się uciążliwego trądziku szybko i skutecznie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Zhou K, Wang H, Mei W, Li X, Luo Y, Dai H., “Antioxidant activity of papaya seed extracts”, Molecules. 2011 Jul 25;16(8):6179-92.
 • Onkar Singh y M. Ali, “Phytochemical and Antifungal Profiles of the Seeds of Carica Papaya L.”, Indian J Pharm Sci. 2011 Jul-Aug; 73(4): 447–451.
 • Puangsri, T., Abdulkarim, S. M., & Ghazali, H. M. (2005). Properties of carica papaya L. (papaya) seed oil following extraction using solvent and aqueous enzymatic methods. Journal of Food Lipids12(1), 62–76. https://doi.org/10.1111/j.1745-4522.2005.00006.x
 • Devi P S, Sreeja & Kumar, Neethu. (2017). The surprising health benefits of papaya seeds: A review. 6. 424-429.
 • Yogiraj, V., Goyal, P. K., Chauhan, C. S., Goyal, A., & Vyas, B. (2014). Carica papaya Linn: an overview. International Journal of Herbal Medicine2(5 Part A), 1–8.
 • Singh O, Ali M. Phytochemical and antifungal profiles of the seeds of carica papaya L. Indian J Pharm Sci. 2011;73(4):447–451. doi:10.4103/0250-474X.95648
 • Yang J, Wang HP, Zhou L, Xu CF. Effect of dietary fiber on constipation: a meta analysis. World J Gastroenterol. 2012;18(48):7378–7383. doi:10.3748/wjg.v18.i48.7378
 • Kugo M, Keter L, Maiyo A, et al. Fortification of Carica papaya fruit seeds to school meal snacks may aid Africa mass deworming programs: a preliminary survey. BMC Complement Altern Med. 2018;18(1):327. Published 2018 Dec 7. doi:10.1186/s12906-018-2379-2
 • Naggayi M, Mukiibi N, Iliya E. The protective effects of aqueous extract of Carica papaya seeds in paracetamol induced nephrotoxicity in male wistar rats. Afr Health Sci. 2015;15(2):598–605. doi:10.4314/ahs.v15i2.37
 • Campuzano-Bublitz, M., Rolón, L., Vera, L., Kennedy, M. (2018). Efecto del consumo de pulpa de Carica papaya sobre la glicemia y peso de ratones normo e hiperglicémicos por aloxano. Archivos Latinoamericanos de Nutrición, 68(2): 132-140.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.