Popcorn - poznaj jego zdrowotne właściwości!
Na pewno większość z nas przynajmniej raz w życiu jadła popcorn. Jest to jedna z najpopularniejszych przekąsek sprzedawanych między innymi w kinach. Jeśli jednak chcemy ciszyć się wartościowymi substancjami zawartymi w ziarnach kukurydzy, powinniśmy samodzielnie je prażyć.
W związku z tym, że popcorn jest smaczny i nieskomplikowany do przygotowania, wielu nie przypisuje mu specjalnych właściwości zdrowotnych ani wartości odżywczych. Owszem ten z mikrofalówki i kin może być naprawdę niezdrowy i należy jeść go sporadycznie.
Jeśli jednak nauczysz się go prawidłowo przygotowywać, jest on autentyczną skarbnicą cennych substancji odżywczych! Ta pyszna przekąska ma właściwości odżywcze, które bez wątpienia warto poznać!
Popcorn i jego wpływ na zdrowie
Okazuje się, że popcorn jest źródłem związków fenolowych, przeciwutleniaczy, błonnika i minerałów, które wspomagają poprawne funkcjonowanie całego organizmu.
Wielu jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że regularne spożywanie tego produktu może przynieść naprawdę wiele korzyści naszemu ciału.
Korzystnie wpływa na procesy trawienne
Kukurydza, z której wytwarzany jest popcorn, jeżeli jest w 100% naturalna i ekologiczna, jest źródłem cennych substancji odżywczych. Obfituje między innymi w błonnik, witaminy i minerały, które odgrywają ważną rolę w układzie pokarmowym.
Błonnik jest szczególnie niezbędny do prawidłowego wypróżniania się i zapobiegania zaburzeniom takim jak zaparcia. Oprócz tego produkt ten zmniejsza stany zapalne powstałe w jamie brzusznej.
Przeczytaj także artykuł: Jedzenie powodujące zaparcia – 11 produktów
Reguluje poziom cholesterolu we krwi
To, że popcorn ma tak niepowtarzalny, pyszny smak i jest łatwy w przygotowaniu, nie oznacza, że od razu musi być ubogi w składniki odżywcze i niezdrowy.
Choć może być to zaskoczeniem, prażona kukurydza wspomaga regulację prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. To z kolei ma pozytywny wpływ na cały układ sercowo-naczyniowy. Co więcej, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca i naczyń krwionośnych, miażdżycy tętnic, udaru mózgu czy zawału serca.
Popcorn jest bogaty w antyoksydanty
To prawda, że przekąska ta jest źródłem przeciwutleniaczy, które jak wiadomo, są narzędziem neutralizującym działanie wolnych rodników w komórkach naszego organizmu.
Popcorn zawiera wysokie stężenie polifenoli, które zapobiegają powstawaniu chorób zwyrodnieniowych oraz opóźnia procesy starzenia.
Pomaga w kontroli cukru we krwi
Popcorn, przyrządzany bez niezdrowych dodatków, jest wskazany dla dla osób cierpiących na cukrzycę lub dla tych, którym zdarzają się epizody podwyższonego poziomu cukru we krwi.
W rzeczywistości działa zapobiegawczo na tego typu incydenty, a włókna, które się w nim znajdują, wspierają procesy metaboliczne, które są odpowiedzialne za regulację poziomu glukozy i insuliny.
Pomocna dłoń przy odchudzaniu
Kubek popcornu zawiera tylko 30 kcal, dlatego można go konsumować bez obawy nagłego przybrania na wadze.
Choć nie należy do produktów powodujących cudowną utratę zbędnych kilogramów, może okazać się ratunkiem przy epizodach niekontrolowanego ataku głodu i chęci podjadania.
Działa moczopędnie
Zgadza się! Dzięki błonnikowi, popcorn ma zdolność do obniżania ciśnienia krwi i redukcji retencji płynów w organizmie. Jego regularne spożywanie zwiększa produkcję moczu. Co więcej, nawet może być doskonałym sposobem na zapobieganie zakażeń układu moczowego.
Opóźnia procesy starzenia
Dzięki swojemu bogactwu w antyoksydanty i witaminę E popcorn jest równie korzystny dla wyglądu skóry. Związki te bowiem hamują oksydacyjne uszkodzenia spowodowane działaniami wolnych rodników w zdrowych komórkach organizmu.
Są one główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry oraz zapadania na niektóre przewlekłe choroby.
Przeczytaj także artykuł: Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry
Może zapobiegać rozwojowi komórek rakowych
Skład odżywczy popcornu zadziwił już kilka lat temu i dlatego też stał się obiektem wnikliwych badań.
Substancje fenolowe, które się w nim znajdują, należą do jednych z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Nasze ciało potrzebuje ich do zneutralizowania działania wolnych rodników, co może zapobiec powstawaniu komórek rakowych i małych guzków.
Miej to na uwadze!
- Ze wszystkich tych właściwości popcornu można korzystać tylko i wyłącznie wtedy, gdy kukurydza jest pochodzenia ekologicznego i 100% naturalnego.
- Jeżeli jest to możliwe, popcorn powinien być przygotowywany na oleju słonecznikowym lub oliwie z oliwek, jako że właśnie te są łatwe do strawienia i dostarczają cennych kwasów tłuszczowych.
- Jak ognia natomiast należy unikać prażonej kukurydzy z dodatkami. Mowa tu o karmelu, serze cheddar lub pikantnych przyprawach, a także wystrzegać się tej, która przygotowywana jest w mikrofalówce.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Strate LL, Liu YL, Syngal S, Aldoori WH, Giovannucci EL. Nut, corn, and popcorn consumption and the incidence of diverticular disease. JAMA. 2008;300(8):907–914. doi:10.1001/jama.300.8.907
- Nguyen V, Cooper L, Lowndes J, et al. Popcorn is more satiating than potato chips in normal-weight adults. Nutr J. 2012;11:71. Published 2012 Sep 14. doi:10.1186/1475-2891-11-71
- Höfer, C., Petit, J., Schmidt, R., & Kargl, F. (2013). POPCORN. In Proceedings of the 2013 ACM workshop on Security, privacy & dependability for cyber vehicles – CyCAR ’13 (pp. 37–48). New York, New York, USA: ACM Press. https://doi.org/10.1145/2517968.2517971
- Holscher HD., Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut Microbes, 2017. 8 (2): 172-184.
- Sima P., Vannucci L., Vetvicka V., B glucans and colesterol (review). Int J Mol Med, 2018. 41 (4): 1799-1808.
- Neha K., Haider MR., Pathak A., Yar MS., Medicinal prospects of antioxidants: a review. Eur J Med Chem, 2019. 178: 687-704.