Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry

Czy chcesz jak najdłużej utrzymać młodą, zdrową i promienną skórę? 
Codzienne nawyki, które przyspieszają starzenie skóry

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie wszyscy wiedzą, że nasze codzienne nawyki mogą negatywnie wpływać na stan ciała i skóry. Zwróć uwagę na czynności wykonywane każdego dnia, które mogą sprawić, że Twoja skóra będzie wyglądała na o wiele starszą.

Warto jest być świadomym tego jaki wpływ na nasz stan skóry mają codzienne nawyki i kształtować je tak, aby działały na naszą korzyść.

Czytaj dalej i zachowaj młodą skórę na dlużej


Ergonomiczna pozycja do spania

Jeśli śpisz na brzuchu, twoja głowa w naturalny sposób obraca się na jeden z policzków. Tak utrzymywana pozycja obciąża mięśnie karku i ramion.

Spanie w tej pozycji również pogarsza przepływ krwi do mózgu. Brak prawidłowego krążenia krwi i limfy może sprzyjać powstawaniu worków pod oczami, jak również obrzękom. Dlatego najlepiej jest spać na plecach lub na boku.

spanie na brzuchu

Innym aspektem, który może mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia naszej skóry, jest wybór odpowiedniej poduszki. Jeśli wybierzesz taką, która jest zbyt wysoka, spowoduje to zmniejszenie normalnego przepływu krwi, a w konsekwencji pogłębienie zmarszczek na twarzy.

Idealna poduszka gwarantuje, że szyja pozostaje w nocy wyprostowana, a podbródek nie znajduje się zbyt blisko klatki piersiowej.

Dobre codzienne nawyki – noszenie okularów przeciwsłonecznych

Tylko codzienna ochrona przeciwsłoneczna gwarantuje zdrową i młodą skórę. Należy pamiętać, że skóra wokół oczu jest bardzo cienka, a zmarszczki mogą łatwo się pojawić przy częstym mrużeniu oczu.

Aby tego uniknąć, należy nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne w słoneczne dni, bez względu na porę roku.

Zweryfikuj swoje codzienne nawyki żywieniowe

Nawyki żywieniowe mogą poważnie wpłynąć na stan Twojej skóry. Na przykład, jeśli zazwyczaj przeżuwasz jedzenie tylko po jednej stronie, Twoja twarz może mieć problem z asymetrią.

Oznacza to, że mięśnie z jednej strony będą słabsze, a te zlokalizowane po drugiej stronie będą lepiej napięte.

Nawyki żywieniowe.

Korzystanie z telefonu komórkowego

Jeśli codziennie prowadzisz długie rozmowy telefoniczne, bądź ostrożny. Kiedy przytrzymujesz telefon między uchem a szyją- następuje nadmierne rozciąganie skóry i nadwyrężanie mięśni. Najlepiej jest włączyć funkcję głośnomówiącą lub używać zestawu słuchawkowego.

Niewłaściwe użycie tabletów i smartfonów

Kiedy dużo czasu spędzamy trzymając urządzenia takie jak tablety lub telefony komórkowe, robimy to w taki sposób, że patrzymy na urządzenie z góry, z napiętą szyją. Może to spowodować obrzęk, zwiotczenie skóry i pojawienie się przedwczesnych zmarszczek.

Aby temu zapobiec, należy  unikać długotrwałego opuszczania głowy podczas pisania wiadomości lub oglądania filmów na swoich urządzeniach.

Opieranie brody na dłoni

Ten prosty ruch powtarzany codziennie, może powodować zmarszczki na twarzy i osłabienie napięcia mięśni szyi. Unikaj go!

Marszczenie brwi i czoła

Często wykonujemy pewne szkodliwe dla nas grymasy, takie jak marszczenie brwi, zaciskanie ust lub napinanie mięśni twarzy. Jeśli zdałeś sobie sprawę, że marszczysz brwi mimowolnie, staraj się tego unikać. Powoli pozbędziesz się tego złego nawyku i oszczędzisz sobie zmarszczek.

Codzienne nawyki- marszczenie czoła

Pożegnaj się z gorącymi prysznicami

Szybki, niezbyt gorący prysznic jest najkorzystniejszy dla naszej skóry. Długie kąpiele w gorącej wodzie mogą nadmiernie wysuszyć cerę i wpłynąć negatywnie na ochronną warstwę lipidową i pH. Jeśli będzie to element Twojego codziennego rytuału- ciało stanie się suche i łuszczące się.

Dlatego nie należy spędzać zbyt wiele czasu biorąc gorący prysznic czy w kąpiel.

Korzystanie z klimatyzacji

Klimatyzacja pochłania wilgoć z powietrza i może powodować wysuszenie skóry. Dlatego ważne jest, aby codziennie ją nawilżać, pić dużo płynów i przede wszystkim nie nadużywać klimatyzacji.

Wybierz mądrze poszewkę na poduszkę

Sen zajmuje nam około jedną trzecią naszego życia. W związku z tym musimy dbać o warunki w jakich się on odbywa. Zwróć uwagę na materiał z jakiego jest wykonana twoja pościel, a w szczególności poszewki na poduszki. Najlepsze są jedwabne lub satynowe – delikatne w dotyku. Będą one najłagodniejsze dla delikatnej cery.

Codzienne nawyki związane ze snem.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fisher, G. J., Kang, S., Varani, J., Bata-Csorgo, Z., Wan, Y., Datta, S., & Voorhees, J. J. (2002). Mechanisms of photoaging and chronological skin aging. Archives of Dermatology. https://doi.org/10.1001/archderm.138.11.1462
  • Howard, D. (2008). What Causes Skin Aging? International Dermal Institute.
  • Sarifakioǧlu, N., Terzioǧlu, A., Ateş, L., & Aslan, G. (2004). A new phenomenon: “Sleep lines” on the face. Scandinavian Journal of Plastic and Reconstructive Surgery and Hand Surgery. https://doi.org/10.1080/02844310410027257


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.