Nawilżona skóra – 5 prostych sposobów

Tak samo ważne, jak zadbanie o wewnętrzne nawodnienie naszego organizmu jest upewnienie się, że używamy odpowiedniego kremu w kontekście typu naszej cery.
Nawilżona skóra – 5 prostych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

W tym artykule podpowiemy Wam, jak dbać o prawidłowe nawilżenie skóry, ze szczególnym uwzględnieniem twarzy. Dobrze nawilżona skóra jest bardzo istotna i potrzebuje specjalnej troski w związku z tym, że jest bardziej delikatna i narażona na ciągłą ekspozycję czynników zewnętrznych.

Regularne stosowanie się do naszych wskazówek jest kluczem do osiągnięcia odpowiednio nawilżonej skóry. Jednym słowem, prawdopodobnie nie osiągniesz zamierzonych rezultatów w przypadku niewystarczająco częstego stosowania się do wymienionych porad.

Dobrze nawilżona skóra – Kilka sposobów

Poniżej przedstawiamy proste sposoby na nawilżanie Waszej skóry. Jesteśmy przekonani, że o części z nich już słyszeliście. Pomimo tego bardzo wskazane jest posiadanie tej wiedzy i stosowanie się do niej. Dobrze nawilżona skóra wymaga wprowadzenia kilku zdrowych nawyków:

1. Pij wodę w ilościach, których potrzebuje Twoje ciało

Prawdopodobnie byłaś wielokrotnie informowana o tym, jak ważne jest wypijanie co najmniej dwóch litrów wody w ciągu doby. Jednakże odpowiednia ilość wody dla organizmu zawsze będzie zależeć od Twojego stylu życia i aktywności fizycznej.

  • Jeżeli dużo trenujesz to dwa litry wody mogą okazać się liczbą wystarczającą.
  • Dla kogoś, kto wykonuje bardziej intensywne ćwiczenia na siłowni, liczba 3 do 4 litrów wody wydaje się bardziej odpowiednia.
kobieta pije wodę na plaży

Trzymanie szklanki z wodą zawsze w zasięgu ręki przypomina nam o tym, by pić wodę regularnie. W przypadku, gdy nie lubisz pić samej wody, możesz wybrać opcje alternatywne, takie jak herbaty ziołowe, woda z cytryną, woda smakowa itp.

W chwili, gdy zaczniesz dostarczać do organizmu odpowiednią ilość płynów, wygląd Twojej skóry zacznie się poprawiać. Będzie ona bardziej nawilżona i promienna. Naprawdę warto się troszkę wysilić!

2. Stosuj krem odpowiedni do rodzaju skóry

Wiedza na temat tego, jaki rodzaj cery posiadamy, jest istotna w kontekście utrzymywania jej dobrego nawilżenia. Przykładowo możesz posiadać cerę suchą, średnio suchą, normalną lub atopową. Bardzo często ludzie źle interpretują, jaki rodzaj skóry posiadają i niewłaściwie dobierają kosmetyki.

Może to prowadzić do występowania różnego rodzaju podrażnień, a także powodować stosowanie kremów w sposób nieregularny. Dodatkowo sam krem nie będzie działać w sposób, jaki tego oczekujemy.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami zidentyfikować rodzaju naszej cery, to możemy zawsze się udać do salonu kosmetycznego lub skonsultować się z dermatologiem. Oni z pewnością będą to w stanie zrobić za Ciebie.

3. Stosowanie kremu z filtrem UV

Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest wybór dobrej jakości kremu przeciwsłonecznego, który będzie chronił Twoją skórę (w szczególności twarzy). Zawsze powinno się stosować krem z filtrem. Zadbaj o jego bezpośrednia aplikacji, tuż po zastosowaniu kremu nawilżającego na co dzień, niezależnie od panującej pory roku.

nawilżona tawrz kobiety

Większość kremów przeciwsłonecznych posiada filtr, ale bardzo rzadko przekracza granicę 30 SPF. Idealny krem do skóry twarzy powinien posiadać co najmniej 50 SPF.  Zawsze zaleca się stosować produkty ochronne w okresie letnim, nawet jeśli wychodzisz na zewnątrz jedynie na szybki spacer.

Temperatura i promieniowanie słoneczne powodują wydzielanie się potu, sprawiając, że skóra traci swoje nawilżenie.

4. Usuwanie makijażu w dokładny sposób

Na rynku jest dostępnych wiele produktów do demakijażu, które mogą podrażniać skórę. Nigdy nie powinno się używać w tym celu alkoholu.

Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie delikatnych olejków, które ułatwiają usuwanie makijażu ze skóry Twojej twarzy. Dodatkowo spanie z makijażem na twarzy również nie jest dobrym pomysłem. Na dłuższy czas będzie to prowadzić do wysuszania się skóry i powodować różne dolegliwości chorobowe.

5. Nawilżona skóra – stosuj maseczki nawilżające

Ta ostatnia wskazówka do nawilżania skóry wygładzi Twoją cerę. Maseczkę powinno się stosować co najmniej raz na dwa tygodnie. Można ją zakupić w gotowej wersji lub skorzystać z produktu przygotowanego własnoręcznie w domu.

maseczki i nawilżona twarz

Czym bardziej jej skład będzie naturalny, tym bardziej korzystnie wpłynie na naszą skórę. Ważne jest również dostosowanie rodzaju maseczek do typu cery.

Jeżeli posiadasz skórę delikatną lub suchą, to stosowanie maseczek glinkowych może okazać się bardziej szkodliwe aniżeli korzystne.

Nawilżona skóra – regularność w pielęgnacji

Zazwyczaj ludzie popełniają podstawowe błędy w codziennej pielęgnacji spowodowane brakiem czasu lub niedbałość. Dla przykładu: niezmywanie makijażu, niewystarczająca ilość wypijanej wody i niestosowanie kremów nawilżających i przeciwsłonecznych.

Taka beztroska powoduje pogorszenie stanu nawilżenia skóry; efekty nie są widoczne od razu, gdy jesteśmy jeszcze młodzi, ale zaczynają zbierać swoje żniwo z biegiem upływających lat.

Właśnie z tych względów niesamowicie ważne jest, aby regularnie utrzymywać skórę dobrze nawilżoną tak często, jak to tylko jest możliwe. Czy stosujesz kremy nawilżające w sposób regularny? Pielęgnacja skóry jest dla Ciebie czymś problematycznym? Czy stosowana przez Ciebie pielęgnacja odpowiada potrzebom Twojej cery?

Pamiętaj o tym, że skóra twarzy jest niezwykle delikatna i wystawiona na ciągłe działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Prawidłowa dbałość o cerę utrzyma ją w zdrowiu, będzie zapobiegać powstawaniu niedoskonałości, jak również przedwczesnych zmarszczek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Llagostera Pagès, M. (2006). Cuidados de la piel. Atencion Primaria. https://doi.org/10.1157/13094777
  • Merino, J., & Noriega, M. (2011). La piel: Estructura y Funciones. Universidad de Cantabria.
  • Nacionales, I., & Nacional, B. (2016). Cambios en la piel por el envejecimiento.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.