Podstawowe błędy przed treningiem

Wszyscy mamy swoje przyzwyczajenia przed treningiem. Są jednak czynności, których lepiej unikać!
Podstawowe błędy przed treningiem
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Czy na pewno wiesz, co należy robić przed treningiem, aby korzystnie wpłynął on na Twoje ciało? Zanim przejdziemy do ćwiczenia, warto zastanowić się nad tym, że niektóre czynności, które mogą wydawać się prawidłowe, uniemożliwią osiągnięcie wymarzonych celów.

Przed udaniem się na siłownie lub przed treningiem w domu, weź pod uwagę poniższe środki ostrożności, aby nie pogorszyć swojego stanu i maksymalnie wykorzystać swój potencjał.

Czego nie robić przed treningiem?

W dzisiejszym artykule znajdziesz 5 rzeczy, których nie należy robić przed aktywnością fizyczną. Dowiesz się również, jak można je zastąpić.

1. Spanie przed ćwiczeniem

Drzemka trwająca dłużej niż 30 minut sprawia, że Twoje ciało przechodzi w stan głębokiego snu, dokładnie tak samo, jak kładziesz spać w nocy. Spanie dłuższe niż pół godziny spowoduje, że poczujesz się bardziej oszołomiony i jeszcze bardziej wyczerpany niż przed położeniem.

Jeżeli uważasz, że do tego, zanim przystąpisz do ćwiczenia, konieczna jest Ci drzemka, pamiętaj o tym, by nie trwała ona dłużej niż 15-20 minut. W ten sposób Twoje ciało i oczy odpoczną, a Ty nie oszukasz swojego umysłu, wprowadzając go w błąd, że jest to czas na dłuższy odpoczynek.

2. Ćwiczenia, a rozciąganie

Z pewnością wszyscy z lat szkolnych pamiętają, jak nauczyciele wychowania fizycznego ostrzegali, by przed rozpoczęciem ćwiczenia dobrze się rozciągnąć i przygotować mięśnie do wysiłku. Dziś eksperci twierdzą, że wykonywanie rozciągnięć przed treningiem może wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Rozciąganie po treningu

Statyczne rozciąganie mięśni przed ćwiczeniem nie tylko zmniejsza ich siłę, ale i naraża je na ryzyko niepotrzebnego wysiłku. Zwiększa to zagrożenie zerwania lub naciągnięcia.

Zamiast używać statycznych metod rozciągania mięśni przed treningiem, lepiej zdecydować się na rozgrzewanie ich pozostając w ruchu. Można wypróbować bieganie, skakanie, jeżdżenie na  rowerku stacjonarnym. Dzięki temu temperatura mięśni będzie stopniowo podnoszona.

3. Interwałowe ćwiczenia o wysokiej intensywności

Intensywność ćwiczeń interwałowych uzależniona jest od typu aktywności. Ten rodzaj ćwiczenia zaburza naturalny oddech organizmu poprzez zmiany intensywności pomiędzy interwałami, a czasem na odpoczynek pomiędzy nimi.

To jednak nie wszystko również w ten sposób szybko zmniejsza się wytrzymałość i siłę (co nie jest celem) i może dojść do tego już na początku treningu.

Zamiast tego to, co powinniśmy robić to rodzaje ćwiczeń sercowo-naczyniowych przed rozpoczęciem sesji treningowej. Jednak nie jest konieczne bieganie od zera do stu, ponieważ to również nie wpływa korzystnie na organizm.

W miejsce tego, by wykonywać ćwiczenia o wysokiej intensywności, należy urozmaicać początek aktywnością, które pobudzą układ krwionośny jednak, w których zużywanie energii nie będzie się drastycznie zmieniać.

4. Picie i jedzenie zbyt dużych ilości przed treningiem

Po jedzeniu w organizmie uruchamiane są procesy trawienne. To, o czym często zapominamy, to ilość energii, jakiej ciało potrzebuje do przeprowadzenia tych procesów. Patrząc na to z tej strony, wszystkie mamy miały rację, mówiąc, by po jedzeniu odpocząć, zanim wybierzemy się na przykład popływać.

Wykonując ćwiczenia, podczas gdy Twój organizm jest w trakcie trawienia, może wywierać na niego zbyt duży nacisk. Najprawdopodobniej doprowadzi to do skurczów żołądka i mdłości.

Jedzenie przed treningiem

Również spożywanie napoi o wysokie zawartości cukrów, może doprowadzić do tego, że organizm osiągnie limit jeszcze przed ukończeniem treningu. Uniemożliwi to jego zakończenie.

Dlatego warto rozważyć zachowanie zdrowej, zrównoważonej diety, zwłaszcza przed aktywnością fizyczną, aby ciało mogło zachować odpowiednią ilość energii.

Pamiętaj o tym, że wiele napojów energetyczny zawiera duże ilości cukru. Zwróć uwagę na etykiety i zastanów się, czy Twój ulubiony napój pomaga, czy wręcz przeciwnie.

5. Spożywanie zbyt dużej ilości suplementów

Jeżeli Twoje posiłki przed ćwiczeniami są pełnowartościowe – do organizmu zostaną dostarczone wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje. Nie będzie konieczne stosowanie suplementów diety.

Jednak jeśli się na nie decydujesz, pamiętaj o umiarze. Przyjmowanie zbyt wielu produktów może prowadzić do rozregulowania rytmu serca, nudności, stanów lękowych oraz innych chorób.

Suplementy

W dłuższej perspektywie konsumowanie suplementów ma więcej wad niż zalet. To dlatego, że ciało się do nich przyzwyczaja i stają się jedynym sposobem na dodanie siły podczas treningu. Gdy zamierzasz stosować dodatkowe środki, pamiętaj o dokładnym przeczytaniu etykiety. Trzeba dokładnie poznać to, co później zostaje wprowadzone do ciała.

Zapoznawszy się z wpływem preparatu na organizm i możliwych skutkach ubocznych łatwiej będzie Ci podjąć decyzję czy warto je stosować. Możesz stosować je umiarkowanie, aby uzyskać pewną przewagę przy poprawianiu siły i ogólnego stanu ciała, ale staraj się do nich nie przyzwyczajać.

Zdjęcia umieszczone dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jamtvedt G, Herbert RD, Flottorp S, et al. 2010. A pragmatic randomised trial of stretching before and after physical activity to prevent injury and soreness. British Journal of Sports Medicine. https://bjsm.bmj.com/content/44/14/1002.citation-tools
  • Christian Colls Garrido, José Luis Gómez-Urquiza, Guillermo Arturo Cañadas-De la Fuente, Rafael Fernández-Castillo. 2015. Uso, efectos y conocimientos de los suplementos nutricionales para el deporte en estudiantes universitarios. Nutrición Hospitalaria. http://www.aulamedica.es/nh/pdf/8057.pdf
  • Steingoetter, A., Buetikofer, S., Curcic, J., Menne, D., Rehfeld, J. F., Fried, M., Schwizer, W., & Wooster, T. J. (2017). The Dynamics of Gastric Emptying and Self-Reported Feelings of Satiation Are Better Predictors Than Gastrointestinal Hormones of the Effects of Lipid Emulsion Structure on Fat Digestion in Healthy Adults-A Bayesian Inference Approach. The Journal of nutrition, 147(4), 706–714. https://doi.org/10.3945/jn.116.237800
  • Simic, L., Sarabon, N., & Markovic, G. (2013). Does pre-exercise static stretching inhibit maximal muscular performance? A meta-analytical review. Scandinavian journal of medicine & science in sports, 23(2), 131–148. https://doi.org/10.1111/j.1600-0838.2012.01444.x
  • What Happens When You Sleep? WebMD. https://www.webmd.com/sleep-disorders/ss/slideshow-sleep-body-effects

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.