Płodne dni – czy wiesz jak je wyznaczyć?

Płodne dni – czy wiesz jak je wyznaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2019

Czy starasz się zajść w ciążę i czujesz z tego powodu wciąż narastającą niecierpliwość? Czy przeszło Ci przez myśl, że choć wydaje Ci się, że potrafisz określić swoje płodne dni, to może jednak Ty lub Twój partner macie problemy z płodnością?

Pierwszym krokiem do sukcesu jest zrelaksowanie się. A następnie nauczenie się wykrywania tego okresu miesiąca, kiedy masz najbardziej płodne dni. Wystarczy, że wykorzystasz w tym celu zamieszczone przez nas poniższe wskazówki.


Dowiedz się, jak odkryć odpowiednie zmiany zachodzące w Twoim w organizmie. A także metodę kontroli temperatury ciała. Na pewno już po krótkim czasie będziesz doskonale wiedzieć, które dni się optymalne do zajścia w ciążę.

Utwórz kalendarz obejmujący płodne dni

Pierwszym krokiem, aby oznaczyć Twoje płodne dni w miesiącu jest określenie regularności miesiączki. Jeśli jest całkowicie regularna, to całe zadanie będzie bardzo łatwe. A jeśli Twój cykl menstruacyjny się zmienia, to powinnaś mieć na uwadze wszystkie zmienne, które opisujemy w dalszej części naszego artykułu.

W obu przypadkach zalecamy wziąć kalendarz i zanotować ważne informacje. Omówimy je szczegółowo poniżej, dzięki czemu będziesz w stanie samodzielnie wyznaczyć cykl własnego organizmu.

Które to dni?

Jak dowiedzieć się, które dni w trakcie cyklu menstruacyjnego należą do tych najbardziej płodnych? Czyli innymi słowy, te, podczas których odbywa się u Ciebie owulacja? W tym celu należy odliczyć 14 dni wstecz, rozpoczynając od pierwszego dnia następnego okresu.

Ciąża

Te 14 dni są wartością przybliżoną. Ale można ogólnie powiedzieć, że w cyklu trwającym 28 dni najbardziej płodne dni przypadają dokładnie w połowie pomiędzy jednym a drugim okresem. Jednakże należy odliczać od pierwszego dnia okresu, który ma dopiero nadejść, a nie od tego, który już masz za sobą.

Ile dni?

Pamiętając o tym, że owulacja trwa od 12 do 24 godzin, że plemniki mogą żyć od 2 do 5 dni i w ciągu tego czasu mogą zapłodnić komórkę jajową, wychodzi na to, że masz średnio tylko 6 dni w miesiącu, które można uznać za płodne dni.

Wśród nich najbardziej płodne dni przypadają kolejno na pierwszy dzień owulacji oraz na dwa następujące po nim. Dlatego ważne jest, abyś była świadoma innych sygnałów, które może wysyłać Ci Twój organizm.

Sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało

Twój organizm jest naprawdę mądry i w miarę zbliżania się do dni płodnych, będziesz mogła zauważyć również pewne istotne zmiany, takie jak na przykład:

Miłość
  • Poczucie znacznie większej atrakcyjności
  • Znacznie większa ochota na seks.
  • Możesz odczuwać pewne objawy podobne do tych, które występują także podczas menstruacji, takie jak poczucie dyskomfortu, powiększenie piersi, itp.
  • Mogą wystąpić u Ciebie upławy o zauważalnie bardziej lepkiej konsystencji i przezroczystym kolorze, podobne do białek jaj kurzych. Ich zadaniem jest ułatwienie plemnikom przedostania się w pobliże komórki jajowej.
  • Pojawią się one na kilka dni przed owulacją, a następnie staną się bardziej gęste i zauważalnie bielsze, co jest doskonałą oznaką tego, że rozpoczną się u Ciebie płodne dni.
  • Temperatura Twojego ciała będzie się zmieniać.

Kontroluj podstawową temperaturę swojego ciała

Znajomość podstawowej temperatury swojego ciała nie tylko pomaga Ci precyzyjnie określić, na kiedy przypadają Twoje płodne dni (a więc kiedy najłatwiej będzie Ci zajść w ciążę). Także pozwoli Ci wykorzystać metody naturalnej kontroli płodności. W rzeczywistości jest to jeden z najstarszych systemów jakie znamy.

Podstawową temperaturę ciała należy mierzyć zawsze, gdy Twoje ciało jest w spoczynku. O ile to możliwe, zaraz po porannym przebudzeniu. Używaj do tego celu termometru, który jest tak dokładny i precyzyjny, jak to tylko możliwe.

Rozpocznij dokonywania pomiarów temperatury ciała począwszy od piątego dnia cyklu. Mierz ją w odbycie lub pochwie przez co najmniej 3 minuty. Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na wahania rzeczywistej temperatury podstawowej:

  • Brak co najmniej trzech godzin snu w okresie poprzedzającym pomiar lub bezsenność całkowita.
  • Poruszanie się tuż przed pomiarem
  • Pomiar temperatury ciała o innej porze, niż zazwyczaj.
  • Zjedzenie innego rodzaju posiłku, niż masz to w zwyczaju.
  • Przeziębienie lub poczucie osłabienia.
  • Medytacja.
  • Zmiana termometru na inny.
  • Pomiar temperatury w innym miejscu ciała.
  • itp.

A kiedy nadchodzą płodne dni?

Możesz przygotować wykres, dzięki czemu uzyskane informacje będą dla Ciebie bardziej przejrzyste.

Zanim rozpoczną się Twoje płodne, czyli przed owulacją, podstawowa temperatura Twojego ciała zwykle będzie wahać się pomiędzy 36,5 a 36,7 stopni Celsjusza. Ze względu na zmiany hormonalne, może ona wzrosnąć od 0,3 do 0,5 stopnia Celsjusza w ciągu dwóch lub trzech dni przed owulacją.

Wzrost ten będzie trwał aż do zakończenia cyklu, gdy rozpocznie się Twój następny okres.

Najlepiej będzie, jeśli przygotujesz sobie wykres zmian temperatury ciała obejmujący co najmniej dwa miesiące. Pozwoli Ci to uzyskać pewność na temat tego, kiedy wypadają u Ciebie dni płodne

Zdjęcia dzięki uprzejmości: ilyoungko, Boris SV oraz Susan.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.