Pleśń i grzyb - 7 sprawdzonych sposobów

Oprócz zastosowania skutecznych sposobów na walkę z pleśnią i grzybem, konieczne jest także regularne wietrzenie i wentylowanie pomieszczeń, które pozwoli na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu.
Pleśń i grzyb - 7 sprawdzonych sposobów

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pleśń i grzyb na ścianach to problem w wielu domach i mieszkaniach. Może być on wywoływany przez nieodpowiednią wentylację pomieszczeń lub zbyt dużą wilgotność. Grzyb jest nie tylko bardzo nieestetyczny i nieprzyjemny, ale także niebezpieczny dla naszego zdrowia.

Nadmierna wilgoć i rozwijająca się w pomieszczeniach pleśń może wywoływać problemy układu oddychania oraz alergie.

Grzyb na ścianach i pozostawiane przez niego brzydkie plamy to spory problem, na szczęście istnieje wiele domowych sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci go zwalczyć. Poniżej znajdziesz aż 7 skutecznych metod na walkę z pleśnią i grzybem w Twoim domu.

1. Biały ocet bronią na pleśń

Ocet i cytryna

Biały ocet to jeden z najskuteczniejszych domowych sposobów do walki z grzybem i pleśnią w Twoim domu.

Można wykorzystać go zarówno w łazience, jak i w kuchni, czy inny pomieszczeniach dotkniętym tym problemem. Oczywiście zapach octu może być nieco uciążliwy, ale przygotowując odpowiedni roztwór, zapomnisz i o tej niedogodności.

Co będzie Ci potrzebne?

  • 1/2 szklanki białego octu
  • 1/4 szklanki wody
  • 1 butelka ze spryskiwaczem

Jak przygotować roztwór?

  • Rozcieńcz ocet wodą w podanych proporcjach i przelej mieszankę do butelki ze spryskiwaczem.
  • Wstrząśnij i spryskaj roztworem octu wszelkie powierzchnie, gdzie rozwinęła się pleśń i grzyby.
  • Pozwól mgiełce rozprzestrzenić się po pomieszczeniu.
  • Powtarzaj spryskiwanie octem codziennie przez tydzień.
  • Jeśli plamy pleśni są wyjątkowo ciężkie do usunięcia, zmień proporcje – użyj więcej octu, a mniej wody.

2. Regularnie otwieraj okna

Regularne otwieranie okien i wietrzenie pomieszczeń to najprostszy sposób, by uchronić siebie i swój dom przed pleśnią i grzybami.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza pomaga osuszyć pomieszczenia i zmienia środowisko na tyle, że pleśń i grzyby nie mogą rozwijać się na taką skalę, jak w przypadku wilgotnego środowiska.

Codzienne wietrzenie domu nie tylko pomoże Ci uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, ale także uchroni Cię przed wieloma konsekwencjami zdrowotnymi, wywoływanymi przez pleśń.

3. Nie przykrywaj plam z pleśni

Wiele osób, chcąc ukryć plamy, które pleśń pozostawiła na ścianach, zasłania je meblami i innymi przedmiotami domowymi. Jest to ogromny błąd, ponieważ wówczas powietrze przestaje docierać do danej powierzchni, co tylko przyczynia się do rozwoju grzybów.

Zdecydowanie lepiej jest odsunąć meble na odpowiednią odległość i zapewnić cyrkulację powietrza w danym pomieszczeniu.

4. Nie rozwieszaj prania wewnątrz domu

Jednym z najbardziej powszechnych błędów, jest rozwieszanie prania w domu. Wilgotne tkaniny sprawiają, że wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu bardzo wzrasta, przez co pleśń i grzyby zyskują doskonałe środowisko dla rozwoju. Utrudnia to także pozbycie się nieprzyjemnych zapachów z domu.

5. Soda oczyszczona na pleśń i grzyby

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to uniwersalny produkt jeśli chodzi o sprzątanie domu naturalnymi metodami. Nie tylko pomoże Ci usunąć przykry zapach, ale także upora się z plamami pozostawionymi przez pleśń i grzyby.

Soda to bardzo łagodny produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybicznym, dzięki czemu bardzo skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy i czyści nawet najtrudniejsze zabrudzenia.

Jak wykorzystać sodę do usunięcia pleśni?

  • Wetrzyj trochę sody oczyszczonej bezpośrednio w miejsce, gdzie rozwinęła się pleśń. Pozostaw na około dwie godziny.
  • Usuń nadmiar sody szczoteczką.
  • Możesz także umieścić sodę w kilku małych pojemnikach i rozstawić je w różnych punktach swojego mieszkania. Tym sposobem uporasz się z przykrym zapachem i zapobiegniesz ponownemu rozwojowi pleśni.

6. Walcz z pleśnią z pomocą soli morskiej

Sól morska to kolejny naturalny produkt, który pomoże Ci wyeliminować pleśń z zamkniętych pomieszczeń. Sól ma działanie dezynfekujące, neutralizujące brzydkie zapachy oraz zapobiegające rozwojowi grzybów i pleśni.

Jak usunąć pleśń solą morską?

  • Umieść sól morską w niewielkich naczyniach lub płóciennych torebeczkach i umieść je w newralgicznych punktach Twojego domu, np. w szafkach, w kącie łazienki, itp.
  • Wymieniaj sól raz w miesiącu.

7. Boraks na pleśń i grzyby

Boraks

Boraks to kolejny produkt o działaniu przeciwgrzybicznym, który w przeciwieństwie do takich środków jak wybielacz, nie niszczy powierzchni i nie działa szkodliwie na środowisko.

Boraks ma wiele różnych zastosowań w pracach domowych, jednak nas dzisiaj interesuje jego działanie na pleśń i grzyby.

Co należy zrobić?

  • Przede wszystkim pamiętaj, że do pracy z boraksem potrzebne Ci będą jednorazowe rękawiczki.
  • Rozcieńcz łyżkę stołową tej substancji w dwóch litrach wody.
  • Zaaplikuj boraks bezpośrednio na powierzchnię dotkniętą grzybem i pleśnią, wetrzyj szczoteczką i pozostaw na pół godziny.
  • Po tym czasie przetrzyj powierzchnię wilgotną szmatką.

Jak widzisz, istnieje wiele domowych sposobów na pleśń i grzyby, które nie mają efektów ubocznych, a pomagają uporać się z tym uciążliwym problemem. Koniecznie zastosuj kilka naszych porad i raz na zawsze pożegnaj pleśń i grzyby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.