Płacz jest dobry – 7 powodów, dla których warto trwonic łzy
Kiedy widzimy, że ktoś płacze, bardzo często myślimy, że ta osoba jest słaba lub nadmiernie emocjonalna. Prawdą jednak jest to, że płacz jest dobry i powinieneś pozwolić sobie na łzy, jeśli tego potrzebujesz.
Płacz to czyn, który pozwala nam zademonstrować nasze emocje i uzyskać nad nimi kontrolę. Tak naprawdę płakanie może Ci również pomóc w inny sposób. Płacz jest dobry – trzeba tylko zrozumieć, dlaczego.
W poniższym artykule pokażemy Ci, że płacz to dobre rozwiązanie i przynosi wiele korzyści zdrowotnych, które potwierdzają naszą tezę. Następnym razem nie powstrzymuj swoich łez!
1. Płacz sprawia, że czujesz się lepiej
Z pewnością zdajesz sobie sprawę, że po płaczu czujesz się wolny i stabilny emocjonalnie. Dzieje się tak, ponieważ podczas płaczu Twój przywspółczulny układ nerwowy jest aktywowany przez bodźce gruczołów znajdujących się w Twoich oczach.
Bodźce te powodują pozytywną ulgę w całym Twoim ciele. Dlatego też nie jest to niczym zaskakującym, że po długim i ciężkim płaczu czujesz, jakby naprawdę Ci ulżyło i jesteś bardziej zrelaksowany.
2. Płacz usuwa szkodliwe hormony z Twojego ciała
Kolejnym powodem, dla którego płacz jest dobry jest fakt, że w trakcie jego trwania z organizmu usuwany jest hormon adrenokotykotropowy (ACTH). Jest to naprawdę dobra wiadomość, ponieważ nadmierne nagromadzenie ACTH może spowodować zespół Addisona.
Syndrom ten sprawia, że jesteśmy bardzo zmęczeni, mamy niski poziom glukozy i możemy zachorować na depresję.
Na szczęście, kiedy ronisz łzy to naturalny sposób eliminujesz ACTH ze swojego ciała, dzięki czemu od razu stajesz się spokojniejszy, a wahania poziomu glukozy stają się łatwiejsze do kontrolowania.
Efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez prolaktynę, czyli hormon znajdujący się w łzach. Prolaktyna jest bardzo ważna do uzyskania satysfakcji seksualnej, polepszenia relacji międzyludzkich i poczucia przywiązania do innych ludzi.
3. Jesteś w stanie doświadczyć większej liczby emocji
Zwierzęta również potrafią płakać. Jednak u nich akt ten ma określony cel: oczyszczenie kanalików łzowych. Ludzie są dużo bardziej złożeni. Chociaż u ludzi łzy również pomagają oczyścić kanały łzowe, pozwalają one nam także nawiązać kontakt z naszymi emocjami.
Może Ci się to wydawać bardzo proste, ponieważ z pewnością myślisz, że płacz jest dobrym rozwiązaniem jedynie na wyeliminowanie smutku, ale to tak naprawdę dopiero pierwszy krok. Kiedy już wyeliminujesz swój smutek lub złość, możesz nawiązać kontakt ze szczęściem, wdzięcznością lub spokojem.
Dlatego też, jeśli powstrzymujesz się od płaczu, stwarzasz dystans między wszystkimi innymi rodzajami emocji. Bardzo często zdarza się, że ludzie, którzy nie potrafią radzić sobie z własnymi emocjami, od dłuższego czasu nie płakali.
4. Łzy nawilżają Twoje oczy
Czy Twoje oczy są ciągle suche? Problem ten jest powodowany zazwyczaj przez klimat, w którym żyjesz i ciągłe korzystanie z urządzeń mobilnych.
Jeśli regularnie zauważasz suchość oczu, powinieneś odwiedzić swojego okulistę. Lekarze zazwyczaj przepisują środek działający jak sztuczne łzy, aby nawilżyć Twoje suche oczy.
Naturalną sytuacją byłaby taka, w której nie potrzebowalibyśmy tego typu specyfików, ponieważ łzy produkowane przez nasz organizm dają taki sam efekt. W tym przypadku nie chodzi nam o łzy związane z emocjami, ale o prosty mechanizm hydratacji.
Normalnym zachowaniem, które mogłeś zauważyć, jest to, że nasze oczy ronią łzy w ramach działania mechanizmu obronnego przed niektórymi bodźcami, takimi jak:
- Spożywanie specyficznych, drażniących produktów, takich jak cebula lub ostre przyprawy.
- Dostanie się pyłku do oczu.
- Przebywanie na wietrze i nadmierne wysuszenie oczu.
Możesz pomóc swoim oczom zachować wilgotność, poprzez picie wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia. Jeśli tego nie robisz, Twoje błony śluzowe oczu narażone są na ciągłe infekcje.
5. Otwarte pokazywanie emocji pomaga nawiązać kontakt z innymi ludźmi
Jak się czujesz, kiedy widzisz, że ktoś płacze? Być może czujesz się nieco nieswojo, ale budzi się w Tobie również pewna empatia.
Większość z nas jest przyzwyczajona do powstrzymywania płaczu, aby nie stawiać innych osób w niekomfortowej sytuacji. Płacz jest dobry i może pomóc zbliżyć się do tych, którzy będą przy Tobie w tym momencie.
Podczas płaczu i po jego zakończeniu dużo łatwiej jest nam rozmawiać o swoich problemach i pozwolić im odejść. Po takim oczyszczaniu dużo łatwiej jest znaleść najlepsze rozwiązania w danej sytuacji.
6. Płacz pozwala Ci ruszyć dalej ze swoim życiem
Jedną z największych i najważniejszych potrzeb w ludzkim życiu jest poczucie bezpieczeństwa. Potrzeba ta powoduje, że rozwijamy się pod względem zawodowym i ekonomicznym, ale również często ogranicza nas, jeśli chodzi o pokazywanie emocji.
Ważne jest, abyś dał sobie szarszę na poznanie własnych emocji . W niektórych przypadkach może to oznaczać nieco łez, na przykład jeśli zostałeś zraniony na płaszczyźnie emocjonalnej.
Kiedy tak się dzieje, pamiętaj, aby dać sobie tyle czasu, ile potrzebujesz na wypłakanie się, aby móc czerpać z tego korzyści i rozwinąć się jako osoba. Pamiętaj, że im wcześniej skonfrontujesz się ze swoją przeszłością, tym szybciej ten rozwój nastąpi.
7. Płacz jest dobry, ponieważ obniża ciśnienie krwi
Kolejnym powodem, który sprawia, że płacz to pozytywne zjawisko, jest fakt, że pomaga on obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Jest tak, ponieważ Twoje ciało po płaczu rozluźnia się, a ciśnienie krwi obniża, ponieważ krew zacznie swobodniej krążyć po Twoim organizmie.
Może zdarzyło Ci się zauważyć, że po długim i dogłębnym wypłakaniu się czujesz się dużo spokojniejszy, a Twoje ciało jest lżejsze.
Skoro znasz już wszystkie zalety płaczu, mamy nadzieję, że spojrzysz na to zjawisko, jako coś złożonego i niezbędnego dla Twojego zdrowia fizycznego oraz emocjonalnego. Pamiętaj – płacz może dać Ci wolność na wiele sposobów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Becht, M.C.; Vingerhoets, Ad, Crying and Mood Change, 2002, https://pure.uvt.nl/ws/portalfiles/portal/492469/crymoodchange.PDF
- Bylsma, Lauren & Croon, Marcel & Vingerhoets, Ad & Rottenberg, Jonathan. (2011).
“When and for whom does crying improve mood? A daily diary study of 1004 crying
episodes”. Journal of Research in Personality. 45. 385-392. 10.1016/j.jrp.2011.04.007. - Kottler, J.A. & Montgomery, M.J.. (2001). “Theories of crying”, Adult Crying. A Biopsychological Approach. 1-17.
- Shani Gelstein et al. “Human Tears Contain a Chemosignal”, Science 14 Jan 2011:
Vol. 331, Issue 6014, pp. 226-230