Partner idealny – Jakim powinien być człowiekiem?

Każdy z nas marzy o idealnym związku, ale nie zawsze potrafimy powiedzieć, czym powinien się on charakteryzować. Dowiedz się, jakie cechy są najważniejsze u potencjalnego partnera.
Partner idealny – Jakim powinien być człowiekiem?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Partner idealny prawdopodobnie nie istnieje i warto podkreślić to już od samego początku – jesteśmy bowiem wszyscy tylko ludźmi i mamy swoje wady i ograniczenia.

Nie zmienia to jednak faktu, że mimo iż ludzie idealni nie istnieją, wciąż u osób, z którymi chcielibyśmy się związać możemy szukać pewnych cech, które są kluczowe dla udanego związku.

Niestety czasami zbyt mocno przywiązujemy się do powierzchownych cech, takich jak wygląd – marzymy, by nasz partner był na przykład wysokim brunetem o piwnych oczach. Pamiętaj, że nie w tym rzecz! Poświęćmy chwilę na refleksję o cechach, które są naprawdę ważne u potencjalnego partnera.

Jakim człowiekiem powinien być nasz partner?

Poszukiwania idealnego partnera to niełatwa przeprawa i na dłuższą metę może wywoływać pewne problemy. Na przykład, jeśli nasz wybór uzależnimy od zewnętrznych cech, o których wspomnieliśmy powyżej, po pewnym czasie może się okazać, że na głębszym poziomie zupełnie do swojego partnera nie pasujemy.

Taki związek, nieoparty na silniejszej więzi i nici porozumienia, nie ma niestety zbyt dużych szans na przetrwanie.

Pocałunek

Stworzenie trwałego związku z odpowiednią osobą wymaga dojrzałości i świadomości, czego tak naprawdę szukamy i do czego dążymy. Musisz pamiętać, że nie ma osób idealnych, co nie oznacza, że nie możesz w pewien sposób sprecyzować swoich wymagań i priorytetów, co do tego jaką osobą powinien być Twój partner.

Nie szukaj chodzącego ideału, ale kogoś, kto najlepiej sprosta Twoim potrzebom i z kim połączy Cię coś wyjątkowego – coś, co przysłoni nawet pewne niedoskonałości i wady każdego z Was. Poniżej znajdziesz listę kilku punktów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Czego boi się Twój partner?

Każdy z nas czegoś się boi i nie ma w tym nic złego, jednak niektóre lęki mogą bardzo negatywnie wpłynąć na Twój potencjalny czy przyszły związek z daną osobą.

Jeśli na przykład Twoim partnerem rządzi przede wszystkim lęk przed samotnością, może się okazać, że Wasz związek będzie toksyczną relacją opartą na uzależnieniu emocjonalnym.

Z wieloma lękami można poradzić sobie wspólnie, jednak w przypadku toksycznego związku tego rodzaju emocje mogą cie przytłoczyć i stłamsić. Inna cecha to paniczny lęk przed zdradą, a więc – mówiąc wprost – brak zaufania.

Ryan Gosling, idealny partner

Może on wynikać ze złych doświadczeń z przeszłości, ale niestety nie rokuje zbyt dobrze na przyszłość.

Lęki takiej osoby to najczęściej objaw niskiej samooceny, którą do pewnego stopnia możesz starać się podnosić. Nieustanne odpowiadanie na pytania, gdzie i z kim byłaś, czy nawet odbieranie Ci prawa do prywatności (na przykład w mediach społecznościowych) może okazać się jednak zbyt wyniszczające i męczące.

Zanim zdecydujesz się na trwały związek z daną osobą, koniecznie wybadaj, czy i jakie lęki determinują jej zachowanie.

Jaką jest osobą?

Popularne powiedzenie mówi, że przeciwieństwa się przyciągają. W rzeczywistości jednak Twoja osobowość przynajmniej w pewnym stopniu musi odpowiadać cechom charakteru Twojego partnera – i na odwrót.

Konflikty na tle charakterologicznym mogą bowiem później objawiać się nawet w najbardziej prozaicznych sytuacjach; wyobraź sobie na przykład dom, w którym jedna z osób jest okropnym bałaganiarzem, a druga wręcz przeciwnie – ma dość pedantyczne usposobienie.

Przytulanie

Pamiętaj, że nie da się zmienić drugiej osoby, nawet będąc z nią w bardzo bliskiej relacji. Oczywiście wypracowanie pewnych kompromisów jest zawsze możliwe, jednak niektóre różnice pomiędzy Wami mogą okazać się zbyt trudne do pokonania.

Jeśli jednak czujesz, że więcej Was łączy, niż dzieli – powodzenia! To dobrze rokuje na przyszłość.

Zdarza się także, że dopiero po pewnym czasie zdajemy sobie sprawę z zachowań czy poglądów partnera, które nas irytują czy martwią. Jest to dosyć naturalny objaw, gdy minie pierwsze zauroczenie i być może jest to idealny moment,  by zadać sobie pytanie – co dalej?

Czy jest otwarty na świat i emocje?

Niektórym z nas mówienie o sobie czy swoich emocjach przysparza naprawdę sporo problemów, podczas gdy inni mogą mówić zawsze, ze wszystkimi i o wszystkim. Jako że komunikacja jest podstawą każdego związku, warto już na początku zadać sobie pytanie, jaki styl komunikacji jest najbliższy Twojemu partnerowi.

Nieodpowiednia diagnoza na tym etapie może później być źródłem nieporozumień, kłótni o błahostki czy po prostu zupełnego braku komunikacji z partnerem. Zwróć uwagę na to, czy Twój partner naprawdę Cię słucha?

Czy otwarcie mówi o swoich problemach? Czy zdarza mu się mijać się z prawdą? Odpowiedz sobie szczerze na te pytania, a przyszłość Twojego związku stanie się jasna.

Co przyciąga Cię do tej osoby?

Czasami w poszukiwaniu partnera tracimy zdrowy rozsądek i zdolność racjonalnego postrzegania świata; idealizujemy daną osobę, a zauroczenie po prostu nas zaślepia. Zapominamy wtedy o całym świecie i nawet nie zadajemy sobie trudu, by pomyśleć racjonalnie o swoich wyborze.

Mimo wszystko postaraj się jednak podejść do sprawy rozsądnie; gdy opadnie magia zauroczenia, rzeczywistość może okazać się bowiem dużym rozczarowaniem. Przygotuj się na to i wybierz tak, aby Twój przyszły partner nie okazał się jedną wielką pomyłką.

Para, partner

Zastanów się, czym zainteresował Cię Twój partner? Co Cię do niego przyciąga? Jakie cechy najbardziej w nim cenisz? Musi być w nim coś wyjątkowego; coś, co sprawiło, że wybrałaś właśnie jego. To te cechy sprawią, że nawet po dłuższym czasie wciąż będziecie sobą zainteresowani i chętni do tworzenia razem pięknych rzeczy.

Poszukiwanie partnera nie zawsze musi, a czasami nawet nie powinno być naszym celem. Najczęściej życie samo podsuwa nam gotowe scenariusze oraz postaci, które odegrają w nim najważniejsze role. Czekaj cierpliwie, a szczęście zapuka do Twoich drzwi!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kreimer, R. (2010). Falacias del amor. ¿Por qué anudamos amor y sufrimiento? Reseñas trabajo Social N.o.
  • García Andrade, A., & Cedillo, P. (2011). Tras los pasos del amor: un recuento desde las ciencias sociales. Estudios Sociológicos. https://doi.org/10.2307/23043406
  • Serrano, G., & Carreño, M. (1993). La teoria de sternberg sobre el amor. Analisis empírico. Psicothema. https://doi.org/10.1007/s11219-012-9177-8

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.