Pary, które przetrwały zdradę – co je łączy?

Osoby które przetrwały zdradę mówią często, że ich związek jest teraz silniejszy i oparty na głębszym zaufaniu. Wybaczenie i pogodzenie się z niewiernością partnera jest trudne, ale możliwe!
Pary, które przetrwały zdradę – co je łączy?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pary które przetrwały zdradę tworzą silniejszą i stabilniejszą więź. Warunkiem jest jednak to, że osoba zdradzona jest w stanie wybaczyć błąd i o nim zapomnieć.

Ważne jest także to, że kiedy słyszymy słowa “zdrada” i “niewierność”, myślimy zazwyczaj o fizycznym akcie zdradzania partnera. Niewierność może jednak odnosić się do każdej formy braku lojalności w kontekście związku i przybiera ona różne postacie.

Najczęstsza jest oczywiście zdrada fizyczna. Ale niewierność może również przybrać między innymi postać emocjonalną, ekonomiczną, czy religijną.

Mimo trudności, które niewierność ze sobą niesie, są pary, które przetrwały zdradę. Dlaczego decydują się walczyć o związek? Jak radzą sobie z tą wymagającą sytuacją?

Dziś przyjrzymy się możliwym odpowiedziom na te pytania.

P-o zdradzie istnieją inne możliwości

Kiedy odkrywasz, że Twój partner jest niewierny, najtrudniejszą kwestią na tym etapie jest poradzenie sobie z gniewem i złością.

Musisz zaakceptować to, że zostałaś zdradzona i poradzić sobie z pierwszą falą smutku i rozczarowania. Naruszenie zaufania w związku może prowadzić do rozstania i rozwodu.

Istnieją jednak liczne pary, które przetrwały zdradę i mają one większe poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji związku niż miały wcześniej. Każda para, która przeszła wspólnie przez taką sytuację ma przed sobą długi proces odbudowywania zaufania. Jest to warunek konieczny do dalszego wspólnego życia.

Najważniejsze jest to, by odzyskać poczucie zaufania. Kolejny kluczowy krok to wybaczenie i pogodzenie się z sytuacją. Z czasem, rany emocjonalne spowodowane zdradą i nadużyciem zaufania zostaną uleczone.

Jak pary, które przetrwały zdradę zachowują się kiedy prawda wychodzi na jaw

Po pierwsze, najważniejszą rzeczą jest zastanowienie się nad tym jak prawda o tym, że w związku dochodzi do zdrady wyszła na jaw.

Kiedy jedna ze stron w związku przyznaje się do popełniania zdrady, może to być powodowane poczuciem winy lub obawą o zranienie drugiej osoby.

W każdym razie, kluczem do wspólnego, pozytywnego pokonania problemu wiążącego się z brakiem wierności jest obustronna szczerość. Nie oznacza to jednak, że kiedy niewierność wychodzi na jaw jedyną rzeczą, którą należy zrobić by zwalczyć problem jest odkrycie i zaakceptowanie go.

Partnerzy nierzadko sami przyznają się do zdrady.

Jeśli natomiast jest to pierwszy przypadek zdrady, szczera i otwarta rozmowa sprawi, że będziecie w stanie powiedzieć sobie wszystko co konieczne i zacząć pracę nad wybaczeniem i pogodzeniem się z sytuacją.

Kolejna ważna kwestia to panowanie nad emocjami. Nie daj się ponieść uczuciom i nie podejmuj w chwilach zdenerwowania decyzji, których później możesz żałować. Znajdź kogoś z kim możesz bezpiecznie porozmawiać. Rodzina i przyjaciele pomogą Ci się uspokoić i spojrzeć na sytuację na trzeźwo.

Dzielenie się trudnymi emocjami z bliskimi sprawi, że otrzymasz wsparcie i pomocną opinię z zewnątrz. Dzięki temu łatwiej przeżyjesz te trudne i gwałtowne emocje.

Najważniejsze jest by przyjrzeć się temu, co Was łączy

Kolejny krok to wspólne zadanie dla Ciebie i Twojego partnera. Pary, które przetrwały zdradę to najczęściej te pary, które są dojrzałe emocjonalnie jako osoby i tworzą dojrzały związek.

Poza tym mają też często dzieci, wspólnych przyjaciół, zobowiązania finansowe i ułożone życie. Te elementy spajają relację.

Pary, które przetrwały zdradę muszą zacząć proces godzenia się od szczerej rozmowy.

Nie oznacza to absolutnie, że należy akceptować zdradę i żyć z nią dla wygody czy ze strachu przed wyjściem ze związku.

Jednakże faktem jest, że takie zewnętrzne elementy sprawiają iż wszelkie ważne decyzje podejmujemy w sposób przemyślany i po gruntownym przemyśleniu wszystkich możliwych konsekwencji. Oznacza to, że musimy przeanalizować zarówno skutki natychmiastowe jak i te, które pojawią się w perspektywie czasu.

Niektóre pary będące w wieloletnim związku mają wiele różnych wzajemnych zobowiązań. Mimo to, jedno z partnerów nie może powstrzymać się od zdrady. Natomiast związki z mniejszym stażem – młodsze, mniej związane zewnętrznymi kwestiami pary – mogą być bardziej przygotowane na zawirowania w partnerstwie.

Nie ma w nim nic dziwnego ani złego. Mówiąc wprost, są pary które osiągnęły już granice możliwości wspólnego życia

Pary, które przetrwały zdradę ustalają nowe zobowiązania i starają się z całych sił by je wypełnić

Oto kolejny krok. Związek, który przetrwa zdradę będzie odbudowany na podstawie odnowionego i wzmocnionego obustronnego zaufania. Konieczne jest także wybaczenie. Celem jest tu pozbycie się uczucia zranienia i negatywnych myśli i zastąpienie ich odnowioną, silniejszą miłością.

Kiedy zaczynamy wspólne życie w nowym związku, zawsze otaczają nas proste i jasne zasady zachowania, które sprawiają że koegzystencja jest dość łatwa. Kiedy natomiast pojawia się niewierność, pary muszą porozmawiać i od nowa ustalić swoje wzajemne oczekiwania i zobowiązania.

Ustalcie na nowo zobowiązania i oczekiwania.

W ciągu pierwszych kilku miesięcy normalne będzie to, że osoba zdradzona będzie wątpiła w partnera. Będzie ona też chciała go sprawdzać. Ten stan zawieszenia i zwątpienia jest jednak tymczasowy.

Zdradzona strona w związku powinna starać się unikać ciągłego kontrolowania partnera na przykład poprzez sprawdzanie jego telefonu. Z drugiej strony, partner który zdradził musi za wszelką cenę unikać powtórzenia sytuacji. Rozwiązaniem jest tu zakończenie spotkań z osobą, z którą dopuścił się zdrady.

Osoba winna zdrady przyjmuje swoją winę i wyjaśnia powody, które nią kierowały

Pary, które przetrwały zdradę wzięły udział w ćwiczeniu polegającym na tym, że strona winna przyjmowała świadomie pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

Ćwiczenie takie wymaga dwóch ważnych kwestii:

  • Szczerości w stosunku do drugiej ze stron
  • Całkowitego zerwania wszelkich kontaktów z osobą, z którą zdrada została popełniona.

Tylko w ten sposób poprawi się komunikacja w związku. Następnie będzie Wam łatwiej odkryć powód, dla którego jedno z Was dopuściło się zdrady. Później możecie wspólnie porozmawiać o tym, jak najlepiej przejść przez związane z sytuacją trudności i stopniowo wrócić do normalnej codzienności.

Otwarta rozmowa może przy pierwszej próbie wydawać się skomplikowana. Jeśli taki dialog okaże się początkowo niemożliwy, postarajcie się znaleźć coś, co Was łączy. To ważny krok, więc nie pomijajcie go.

Aby przetrwać zdradę jako para warto sięgnąć po profesjonalną pomoc

Otrzymanie pomocy od profesjonalisty to bardzo skuteczny sposób na poradzenie sobie ze zdradą. Terapeuta podpowie Wam, jak poczynić pierwsze kroki na drodze do pogodzenia się z sytuacją, wybaczenia i zapomnienia.

Pary, które przetrwały zdradę często zrobiły to dzięki pomocy specjalisty.

Ekspert będzie wiedział jak przeprowadzić Was jako parę przez kolejne etapy problemu. Stronie która dopuściła się zdrady pomoże też zrozumieć powody leżące u podstaw tego wyboru.

  • Profesjonaliści zajmujący się terapią par zapewniają neutralną przestrzeń, w której pary mogą odzyskać stabilizację i wyjaśnić sobie swoje uczucia.
  • Idealnym ekspertem będzie dla Was osoba, która pracuje jako seksuolog, terapeuta par lub jako doświadczony psycholog.

Czy Ty i Twój partner przetrwaliście zdradę? Czy mogłabyś ją wybaczyć i o niej zapomnieć?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lusterman, D. D. (2010). Infidelity: A survival guide. ReadHowYouWant. com.
  • Fincham, F. D., & May, R. W. (2017). Infidelity in romantic relationships. Current Opinion in Psychology, 13, 70-74.
  • Abrahamson, I., Hussain, R., Khan, A., & Schofield, M. J. (2012). What helps couples rebuild their relationship after infidelity?. Journal of Family Issues, 33(11), 1494-1519.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.