Zdradził mnie z przyjaciółką – jak się zachować?

Niewątpliwie każda zdrada jest traumatycznym przeżyciem. W niektórych przypadkach, na przykład kiedy partner zdradza z najlepszą przyjaciółką, czujemy się oszukane na wszystkich frontach i tracimy zaufanie do całego najbliższego otoczenia. Jak zachować się w takiej sytuacji?
Zdradził mnie z przyjaciółką – jak się zachować?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Nie jesteś w stanie na niczym się skupić ani normalnie funkcjonować, bo w Twojej głowie wciąż kotłuje się tylko jedna myśl: “zdradził mnie z przyjaciółką“! Bez wątpienia każdy rodzaj zdrady jest jak cios poniżej pasa. Jeśli jednak osoba, z którą Twój partner postanowił Cię oszukać to Twoja przyjaciółka, to faktycznie świat może zawalić Ci się w jednej, krótkiej chwili.

Pewnie myślisz, że w każdym innym przypadku – gdybyś “jej” nie znała – byłoby Ci lżej. Nie wiadomo – każda zdrada boli, i to bardzo. Hasło “on zdradził mnie z przyjaciółką” brzmi naprawdę okrutnie. A jeszcze bardziej przerażający jest fakt, że zwykle w znaczną większość niewierności są zamieszane osoby z bliskiego otoczenia ofiary.

On zdradził mnie z przyjaciółką – co mam robić?

Jeśli Twój partner przespał się z Twoją przyjaciółką, z pewnością trudno będzie Ci odzyskać do niego zaufanie i prawdopodobnie się rozstaniecie. Nie działaj jednak pochopnie. Pozwól emocjom nieco ochłonąć i na spokojnie zastanów się nad Waszą przyszłością.

Chcemy Ci podpowiedzieć, jak zachować się w obliczu zdrady na kilku frontach. Istnieje kilka potencjalnych wyjść z tej sytuacji.

Pierwsza reakcja: szok

Trudno, stało się! Przyłapałaś ich na gorącym uczynku, sama odkryłaś zdradę lub ktoś “życzliwy” Ci o niej powiedział. Z pewnością nie masz pojęcia, jak powinnaś się w takiej sytuacji zachować. Rzeczywiście takie sytuacje zwykle nie zdarzają się na co dzień. Często sam partner przyznaje się do winy, ponieważ wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju.

Kobieta odwraca głowę od mężczyzny

Właśnie doświadczyłaś jednego z najtrudniejszych i najokrutniejszych momentów w swoim życiu. “Partner zdradził mnie z przyjaciółką” – z pewnością żadna kobieta nigdy nie chciałaby wypowiedzieć tego zdania.

W jednej sekundzie tracisz miłość i przyjaźń – wydaje się, że gorzej już być nie może.

Tracisz zaufanie do ludzi i zamykasz się w sobie. Przepełnia Cię złość, gniew i rozpacz. To zupełnie normalne, że w takim momencie cierpisz i dręczą Cię niepokojące myśli. Staraj się jednak nie podejmować ważnych decyzji pod wpływem targających Tobą emocji. Odczekaj kilka dni, aż nieco się uspokoisz i na chłodno przemyśl całą sytuację.

Możliwe scenariusze po odkryciu zdrady

Reakcje na wiadomość o zdradzie mogą być przeróżne. Każdy z nas może zachować się w takiej sytuacji zupełnie inaczej. Nie wiadomo, z jaką siłą mogą wybuchnąć nasze emocje i do jakich skrajności mogą nas doprowadzić.

Jednakże bez względu na to, jak bardzo jesteś wściekła na swojego partnera i z jak wielkim cierpieniem się zmagasz, postaraj się zachować spokój. Pamiętaj, że o dalszym życiu nie należy decydować w jednej sekundzie.

Postaraj się uspokoić i na spokojnie przemyśleć, co się tak naprawdę stało oraz zastanowić się nad tym, jak widzisz swoją przyszłość po takim zajściu. Opcji do wyboru jest kilka. Oto najpopularniejsze z nich:

Rozstań się z partnerem i zerwij kontakty z przyjaciółką

Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować zdrady ani wybaczyć jej swojemu partnerowi albo nie był to jego pierwszy skok w bok, najlepszym wyjściem będzie rozstanie. Niech myśl “zdradził mnie z przyjaciółką” więcej nie zaprząta Ci głowy. Uwolnij się od niej raz na zawsze!

To samo dotyczy Twojej przyjaciółki. Jeśli naprawdę głęboko Cię zraniła i doszczętnie zrujnowała Twoje zaufanie, zerwij z nią kontakty i niech każda z Was pójdzie w swoją stronę.

Szminka na koszuli

Oczywiście podjęcie takiej decyzji będzie dla Ciebie bolesnym doświadczeniem. Pamiętaj jednak, że od niej zależy Twoje dalsze życie oraz szanse na nową miłość i szczęście. Zdajemy sobie sprawę, że w jednej chwili straciłaś i partnera i przyjaciółkę. Takie położenie nie jest łatwe dla nikogo.

Pamiętaj, że utrata bliskich osób w wyniku zdrady to sytuacja porównywalna do śmierci kogoś bliskiego. W takiej sytuacji powinnaś pozwolić sobie na żałobę. W tym czasie z pewnością trudno będzie Ci komukolwiek zaufać i zbliżyć się do innych. Postaraj się jednak znaleźć kogoś, z kim będziesz mogła na ten temat porozmawiać. Może to być ktoś z rodziny albo psycholog.

Porozmawiaj z partnerem i wspólnie podejmijcie decyzję

Istnieje wiele przypadków, w których kobieta po odkryciu zdrady partnera z jej przyjaciółką decyduje się na pozostanie w związku. Uważa one, że winną całej sytuacji była właśnie przyjaciółka. Inne panie z kolei postanawiają dalej tkwić w związku ze względu na dzieci albo ponieważ nadal kochają swojego partnera i wybaczyły mu niewierność.

Zanim podejmiesz taką decyzję, wysłuchaj swojego partnera i pozwól mu się wytłumaczyć. Być może sytuacja wcale nie jest tak poważna, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Czasem zdrada bywa wynikiem zwykłego ludzkiego błędu, chwili słabości, upojenia alkoholowego…

Nie do końca jednak wiadomo, czy jego wersja jest prawdziwa. Tylko od Ciebie zależy, czy mu uwierzysz. W każdym razie każdy zasługuje na szansę na wytłumaczenie i uzasadnienie swojego zachowania. Powinnaś zdobyć się na taką rozmowę nawet, jeśli nie masz w planie wybaczyć mu zdrady.

W sytuacji, gdy zdecydujesz pozostać w związku pomimo zdrady, będziesz musiała wybaczyć partnerowi. W przeciwnym razie, jeśli będziesz chowała do niego urazę, nigdy nie będziecie szczęśliwi. Jednocześnie oboje powinniście wyciągnąć wnioski z tego, co się stało. Świetnym rozwiązaniem może być także terapia dla par. Spędzajcie ze sobą więcej czasu, kochajcie się częściej i doceniajcie się wzajemnie!

Przeczytaj także artykuł: Wybaczyć i zapomnieć? Oto 5 kroków

Wysłuchaj wersji ex-przyjaciółki

Wysłuchanie wersji zdradzieckiej przyjaciółki to kolejna z możliwych reakcji wobec niewierności partnera. To zupełnie normalne, że w pierwszym momencie nie będziesz miała ochoty jej widzieć. Jak można po czymś takim spokojnie spojrzeć w oczy człowiekowi, do którego miało się bezgraniczne zaufanie?

Kobieta pociesza przyjaciółkę

Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, każdy zasługuje na możliwość wygłoszenia mowy obrończej. Niech opowie Ci ona, co dokładnie się stało i dlaczego poszła do łóżka z mężem swojej przyjaciółki. Ty sama musisz podjąć decyzję, czy jesteś w stanie jej wybaczyć, czy nie. Jeśli nie, tuż po rozmowie zdecydujcie się zakończyć Waszą znajomość.

Na zakończenie

Pamiętaj, że związki międzyludzkie – czy to układy miłosne, czy przyjaźnie – bywają kruche jak wazon z porcelany. Zdrada może je rozbić w drobny mak. Chociaż można zebrać kawałki i je posklejać, Wasz “wazon” już nigdy nie będzie taki jak kiedyś.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, będziesz musiała wykazać się sporą dozą cierpliwości i opanowania. Po pierwsze, potrzebujesz spokoju, aby przemyśleć całe zdarzenie i zastanowić się nad przyszłością. Po drugie, czujesz się rozbita, smutna, zrozpaczona i przygnębiona. Zazdrość i paranoja na pewno nie ułatwią Ci uporać się z tym problemem.

Nie zaprzątaj sobie głowy tym, “dlaczego on zdradził mnie z przyjaciółką”, lecz konstruktywnie rozwiąż problem. Zastanów się również, czy zdrada nie jest przypadkiem dla Waszego związku szansą na “ulepszenie” relacji i większe skupienie się na sobie nawzajem. Pamiętaj, że to “co nas nie zabije, wzmocni nas”. Życie pełne jest paradoksów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.