Niewierność – nie musi być powodem rozstania

Pary, którym udało się pomyślnie przebrnąć przez problem niewierności, potrafią otwarcie o nim rozmawiać, bez wyrzutów ani scen zazdrości. Dodatkowo partnerzy nawzajem się wspierają i robią wszystko, aby dalej z miłością rozwijać swój związek.
Niewierność – nie musi być powodem rozstania

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niewierność to indywidualna kwestia, którą każdy z nas postrzega na swój własny sposób.

Chociaż jest ich niewiele, istnieją pary, którym pomyślnie udało się uporać z niewiernością ze strony partnera. Nie zawsze niezobowiązujący skok w bok czy dłuższy romans musi być powodem do zerwania związku czy rozwodu.

W rzeczywistości jednak niewielu z nas jest w stanie wybaczyć zdradę partnera. Zwykle po takim incydencie zamykamy dotychczasowy etap w naszym życiu i każdy idzie w swoją stronę. Po prostu nie chcemy dzielić życia z kimś, kto zawiódł nasze zaufanie i szuka intymności w towarzystwie innych osób.

Warto zaznaczyć, że niewierność może mieć różne wymiary. Nie istnieje jeden, ogólny typ zdrady. Niezobowiązujący skok w bok to nie to samo, co prowadzenie podwójnego życia rodzinnego, włącznie z posiadaniem dzieci z inną kobietą. Wszystko zależy jednak od nas samych – jakie jest nasze podejście do tematu zdrady oraz w jakim stopniu może ona wpłynąć na naszą psychikę i emocje.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić. Często zdarza się bowiem, że to, jak na co dzień postrzegamy temat niewierności, ma niewiele wspólnego z naszą reakcją w obliczu rzeczywistego problemu.

Wówczas uchodzą z nas emocje takie jak zazdrość, poczucie odtrącenia czy pustki. One właśnie uniemożliwiają nam wybaczenie zdrady oraz ponowne nawiązanie pełnego zaufania dialogu z partnerem. Istnieją jednak pary, którym udaje się przejść wspólnie przez ten trudny dla obojga okres.

Czy niewierność da się wybaczyć?

Pary, którym udaje się przezwyciężyć niewierność, muszą być ze sobą bardzo zżyte i doskonale znać się nawzajem. Tylko w takim wypadku jest możliwe odbudowanie nadwątlonego zaufania i odzyskanie miłości, która przez chwilę gdzieś uleciała.

Ogromnie ważną rolę w terapii po zdradzie odgrywa komunikacja między partnerami. Mamy tu na myśli szczere rozmowy, dzięki którym wyzbędziemy się wzajemnych wyrzutów oraz zapewnimy się nawzajem o prawdziwym uczuciu, którym pomimo wszystkiego nadal się darzymy.

Pamiętaj, że tego typu rozmowy powinny przebiegać spokojnie, bez wybuchu niekontrolowanych emocji.

Kiedy padamy ofiarą niewierności partnera, zwykle zachowujemy się według jednego, ogólnego schematu: jesteśmy obrażeni, zaczynamy krzyczeć i wyrzucać partnerowi wszystkie zaniedbania, nie dopuszczając go do głosu. Zupełnie jakby osoba, która dokonała zdrady nie miała prawa nic na jej temat powiedzieć.

Rozmawiająca para - niewierność w związku

Niewierność i zdrada bolą – to prawda – i to bardzo. Jeśli jednak zależy ci na partnerze i chcesz uratować swój związek, musicie nauczyć się ze sobą rozmawiać. Szczere i spokojne wyjaśnienie sprawy pomoże wam spojrzeć na problem z zupełnie innej strony. A być może i wspólnie znajdziecie satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie.

Czy zdrada może być kluczem do szczęścia?

Powszechnie uważa się, że pary, które przeszły przez problem zdrady i niewierności, oszukują same siebie i tak naprawdę już nigdy nie będą sobie bezgranicznie ufały. W rzeczywistości sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej. Otóż partnerzy, którzy uporali się z poważnym kryzysem w związku i zdradą, są ze sobą szczerzy, a na tym związek ogromnie zyskuje.

Oczywiście, aby do takiej sytuacji doszło, partnerzy powinni wykazać się sporą inteligencją emocjonalną, która objawia się między innymi sztuką komunikacji i konwersacji. Obdarzone tą cechą osoby są w stanie usiąść i spokojnie przeanalizować sytuację, a także wyjaśnić sobie wszelkiego rodzaju problemy.

Dojrzali emocjonalnie partnerzy potrafią rozmawiać o swoich uczuciach, wspólnie podejmują decyzje oraz szanują zdanie swojej drugiej połówki.

Kiedy odkrywasz niewierność swojego partnera, z pewnością w twojej głowie rodzi się mnóstwo pytań. Czy nadal chcę z nim dzielić życie? Jestem w stanie mu wybaczyć? Czy ja sama mogłabym dokonać tego typu zdrady? Będę w stanie ponownie mu zaufać? Odpowiedź na nie znasz tylko i wyłącznie ty. Decyzję musisz podjąć ty sama.

Para i zachód słońca

Pary, którym udaje się pokonać niewierność, rozmawiają ze sobą na ten temat. Są one w stanie zadać sobie nawzajem powyższe pytania i odpowiedzieć na nie z pełną szczerością. W tym przypadku nie ma ani dobrych, ani złych odpowiedzi. Niektórzy potrafią wybaczyć zdradę, inni nie. I nie ma w tym nic złego.

Najważniejsze, abyśmy byli szczerzy wobec partnera i samych siebie. Nie zawsze bowiem wspólne pokonanie problemów umacnia związek, czasem po prostu tkwimy w nim tylko z powodu żalu, strachu czy niepewności przed rozpoczęciem nowego etapu.

Jeśli więc zdecydujesz się walczyć o wasze wspólne szczęście, zadaj sobie jedno bardzo ważne pytanie: Czy rzeczywiście jestem w stanie szczerze wybaczyć niewierność?

Problemy w związku mogą być szansą na jego umocnienie

Pary, którym udało uporać się z problemem zdrady, nie tylko są świadome tego, że są w stanie szczerze wybaczyć sobie niewierność, ale także potrafią wyciągnąć z całej sytuacji bardzo pouczającą lekcję. Dzięki niej ich związek, zamiast chylić się ku upadkowi, z każdym dniem umacnia się coraz bardziej.

Jak wybaczyć zdradę obrażona pora

Jeszcze raz podkreślamy istotę komunikacji w związku. Pary, które są w stanie wybaczyć zdradę, potrafią ze sobą spokojnie rozmawiać. Zamiast krzyków i płaczu, siadają naprzeciw siebie i wyjaśniają całą sprawę, a na koniec wspólnie próbują znaleźć rozwiązanie problemu.

Co więcej, nie boją się rozmawiać o tym, co się wydarzyło. Pamiętajmy, że w przypadku niewierności zwykle wina leży po obu stronach i warto o tym często mówić.

Często niewierność partnera otwiera nam oczy na wiele kwestii, o których wcześniej nawet nie pomyśleliśmy. Dostrzegamy, jak ważna w związku jest szczera rozmowa, a także wspólnie zastanawiamy się, jak możemy umocnić związek oraz polepszyć codzienne współżycie.

Czy wina za zdradę leży tylko po jednej stronie?

  • Być może wasz związek od dawna był monotonny. Oboje czuliście się przytłoczeni codziennością i rutyną, które popchnęły was do szukania nowych źródeł rozrywki.
  • Być może któryś z partnerów obsesyjnie obawiał się zdrady – do tego stopnia, że w pewnym momencie była już ona nieunikniona. Pamiętajmy, że im bardziej chcemy czemuś zapobiec, nieświadomie przyciągamy rozwój wydarzeń.
  • Być może nigdy ze sobą szczerze nie rozmawialiście. Przecież każdy z partnerów ma swoje potrzeby i oczekiwania względem związku. Jeśli nie przekażemy ich drugiej połówce, niby skąd on czy ona ma wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebujemy do szczęścia.
  • Być może ostatnio zaniedbywałeś partnera, a on, aby umocnić poczucie własnej wartości, postanowił poszukać wsparcia gdzie indziej.

Wszystkie powyższe czynniki mają ogromne znaczenie w każdym związku. Dlatego należy o nich otwarcie rozmawiać. Jeśli jednak partner nie wykazuje żadnego zrozumienia i jedyne, co potrafi robić to obwiniać cię za wszystko, w takim przypadku najzdrowszym rozwiązaniem okaże się zakończenie związku.

Niewierność a terapia psychologiczna dla par

Wiele par, którym udało się wybaczyć niewierność jednego z partnerów, przyznaje się do uczestnictwa w sesjach psychologicznych dla par. Czasem nagromadzone emocje są tak ogromne, że pomoc specjalisty może okazać się bardzo przydatna.

Wykwalifikowany i obiektywny psycholog pomaga parom z problemami pokonać negatywne emocje oraz może ułatwić ich wzajemną komunikację.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jeśli zdecydujesz się wybaczyć zdradę, musisz być świadom tego, że wraz z tą decyzją powinieneś wyzbyć się wszystkich urazów, jakie skrywasz względem partnera. Po wyjaśnieniu całej sprawy i szczerej rozmowie, nie będzie miejsca na dalsze oskarżenia ani wyrzuty.

Terapia małżeńska - niewierność

Bez względu na to, jak wielki ból zadał ci partner swą niewiernością, musisz nauczyć się traktować go z szacunkiem i miłością. W przeciwnym razie wybaczenie zdrady nie będzie ani szczere, ani nie zapewni wam dalszego szczęścia.

Wbrew pozorom niewierność bardzo często jest sygnałem ostrzegawczym, że wasz związek dotknęła monotonia i stagnacja.

Bardzo często zdrada otwiera nam oczy na to, co rzeczywiście jest ważne w każdym związku pomiędzy ludźmi. Jest to umiejętność okazywania i przetwarzania emocji, czas dla partnera, szczerość oraz codzienna komunikacja bez tematów tabu.

Na zakończenie

Jeszcze raz pragniemy zaznaczyć, że kwestia niewierności partnera jest bardzo indywidualna i każdy z nas reaguje na nią w swój własny sposób. Nie każdy jest w stanie wybaczyć zdradę. Podczas gdy jedni mogą w niej widzieć cenną lekcję życia, dla innych jest oznaką słabości i braku szacunku dla partnera.

Może się również zdarzyć, że pomimo wybaczenia zdrady, nie jesteśmy w stanie odbudować wzajemnego zaufania i miłości. Fundamenty związku mogą okazać się niemożliwe do zrekonstruowania. W takim wypadku należy pogratulować sobie chęci spróbowania wybaczenia zdrady oraz podjąć decyzję o rozstaniu.

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiecie, starajcie się sami siebie nie oszukiwać. To bez wątpienia najgorsze rozwiązanie, jakie można zaserwować relacji intymnej między ludźmi. Bądź szczerym i uczciwym nie tylko wobec partnera, ale przede wszystkim względem siebie.

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie wybaczyć zdrady, nie rób tego na siłę. Być może teraz potrzebujesz trochę czasu dla siebie, aby wszystko dokładnie przemyśleć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fife, S. T., Weeks, G. R., & Stellberg-Filbert, J. (2013). Facilitating forgiveness in the treatment of infidelity: An interpersonal model. Journal of Family Therapy35(4), 343–367. https://doi.org/10.1111/j.1467-6427.2011.00561.x
  • Heintzelman, A., Murdock, N. L., Krycak, R. C., & Seay, L. (2014). Recovery from infidelity: Differentiation of self, trauma, forgiveness, and posttraumatic growth among couples in continuing relationships. Couple and Family Psychology: Research and Practice3(1), 13–29. https://doi.org/10.1037/cfp0000016
  • Kimeldorf, M. B. (2008). Reactions to infidelity: Individual, gender, and situational predictors of relationship outcome and forgiveness. ProQuest Dissertations and Theses, 79. https://doi.org/10.1063/1.2378807

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.