Niewierność partnera - co robić, gdy ją odkryjesz?

Niewierność to bez wątpienia bardzo bolesna kwestia, ponieważ osoba, której się ufa, dopuszcza się zdrady. Wtedy pęka jeden z głównych filarów związku - lojalność. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co robić, gdy odkryjesz niewierność partnera.
Niewierność partnera - co robić, gdy ją odkryjesz?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wiele par zamierzających utworzyć nowy związek, formalny czy też nie, zgadza się dochować wierności. Zgadzają się kochać siebie wzajemnie i honorować śluby, które sobie nawzajem złożyli. Kiedy jednak jedna ze stron złamie to porozumienie, szczęście w związku zanika, jego miejsce zajmuje niewierność.

Niewierny partner zwykle ukrywa swoją niewierność, ponieważ wie z jakim zagrożeniem się wiąże. Jest on w pełni świadomy niektórych konsekwencji, jakie mogą nastąpić jeśli druga strona się o niej dowie. Niezależnie od tego, kiedy to nastąpi lub zostanie odkryte.

Ofiara niewierności doświadcza zdrady na dwóch poziomach. Nie tylko poprzez brak zachowania wierności wobec drugiej osoby, lecz także zdradę wobec samego związku.

Niewierność nie musi oznaczać uprawiania seksu z inną osobą. Można o niej mówić także na poziomie emocjonalnym.

niewierność - gdy się o niej dowiesz

Niewierność całkowicie podważa zaufanie, które miała do siebie para ludzi tworzących związek. Jest to naprawdę poważny problem, ponieważ jest ono podstawą każdego zdrowego związku.

Niewierność to kolejna dziedzina życia, w której mężczyźni i kobiety demonstrują znaczące różnice. Według wielu badań mężczyźni są bardziej podatni na zranienie przez niewierność seksualną swojej partnerki.

Z drugiej strony kobiety uważają, że niewierność emocjonalna jest o wiele bardziej bolesną formą zdrady. Łatwo to wyjaśnić poprzez utratę szacunku dla drugiej osoby. Ale wiemy także, że każdy przypadek jest inny.

Przeczytaj również artykuł: Zdrada – 7 sygnałów niewierności partnera

Co z reguły wywołuje niewierność?

Ta iskra pożądania lub miłości, która prowadzi do niewierności, może mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Są to między innymi:

 • uderzająca i nieodparta atrakcyjność seksualna innej osoby,
 • chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych, emocjonalnych i/lub społecznych,
 • chęć ucieczki, choćby na chwilę, od niezadowalającej relacji z inną osobą,
 • potrzeba ekscytacji związanej z niebezpieczeństwem wykrycia (tzw. „dreszczyk emocji”) lub chęć dominacji w związku,
 • zachowania kompulsywne lub uzależnienie od seksu,
 • chęć zemsty na partnerze lub partnerce.

Inne przyczyny zdrady są bardziej „systemowe” – wynikają z aspektów samej relacji, w której tkwią obie osoby.

Niewierność może pojawić się na przykład jako symptom jakiegoś problemu w związku lub pragnienia uzyskania większego stopnia intymności.

Poza tym może zachodzić także zjawisko całkowicie odwrotne. Może się zdarzyć, że niewierny partner będzie oszukiwać drugą osobę, gdy czuje, że druga strona chce mieć głębszą intymność.

Jak to jest zostać zdradzonym?

Kiedy Twój partner dopuszcza niewierności, możesz odczuwać różnego rodzaju emocje.

Twoja reakcja na tę sytuację zależy między innymi od Twojego doświadczenia, osobowości, rodzaju zdrady, rodzaju relacji, w której tkwisz oraz kontekstu społecznego i kulturowego. Oto niektóre z najbardziej typowych reakcji na niewierność:

 • gniew,
 • uczucie porzucenia lub odrzucenia,
 • poczucie całkowitej bezsilności, braku kontroli nad własnym życiem,
 • utrata poczucia własnej wartości, niskie poczucie własnej wartości, wrażenie bycia bezużytecznym, a także bezużyteczności partnera,
 • utrata zaufania do partnera lub partnerki,
 • zespół stresu pourazowego.

Niewierność – czy istnieją różnice między płciami?

Według badań socjologicznych różnice między mężczyznami i kobietami w odniesieniu do zdrady w ostatnich latach znacznie się zmniejszyły. W rzeczywistości między młodymi ludźmi nie ma prawie żadnych wymiernych różnic.

Teorie ewolucyjne pomagają nam lepiej zrozumieć ludzi, którzy dopuszczają się zdrady. Dzieje się tak dlatego, że monogamia jest koncepcją społeczno-kulturową, a nie uwarunkowaniem biologicznym. W dzisiejszych czasach istnieje wiele związków o charakterze poligamicznym.

Podobnie jak związki monogamiczne, mają one także swój własny zestaw ustaleń i kodeksów etycznych.

kłótnie ze względu na niewierność

Wszyscy używamy długoterminowych strategii reprodukcji, które wiążą się z monogamią (dopasowanie partnerów, bezpieczeństwo, komfort…). Z kolei w przypadku strategii krótkoterminowej myślimy o pasji, nowych doznaniach i ryzyku, czyli cechach, z którymi wiąże się niewierność.

W związku z tym prawdopodobnie znacznie więcej osób, będąc w związku, choć raz w życiu pomyślało o zdradzie niż rzeczywiście się jej dopuściło.

Dylemat chęci zapewnienia sobie bezpieczeństwa, a także pragnienia doznania czegoś nowego i kierowanie się chwilową namiętnością jest bardzo ludzkim aspektem. W obliczu tego dylematu są ludzie, którzy dokonują wyborów, których w innym przypadku raczej by nie dokonali.

Z antropologicznego i ewolucyjnego punktu widzenia mężczyźni wydają się być mniej wierni. Wynika to z tego, że posiadanie kilku partnerek jest dla nich doskonałą strategią reprodukcyjną i przyniesie im bardziej wymierne korzyści w celu zapewnienia sobie potomstwa.

Niewierność a przebaczenie

Niewierność jest skrzyżowaniem wielu różnych dróg. Wiele spośród nich prowadzi wprost do przebaczenia. Potrzeba wybaczania i uzyskania wybaczenia jest bardzo powszechna. Co więcej, nie chodzi tylko o przywrócenie relacji, lecz o przywrócenie wizerunku samym sobie.

Nikt nie lubi myśleć o sobie jako o osobie niewiernej, która oszukała swojego partnera lub partnerkę. Nie chcemy wierzyć, że nie jesteśmy godni zaufania, i że mogą nami sterować jedynie namiętność, instynkt i emocje.

przebaczenie w związku

Przebaczenie jest pierwszym krokiem do uzdrowienia relacji. Kiedy ktoś czuje się zdradzony, to właśnie przebaczenie jest podstawą, na której można odbudować związek.

Przebaczenie

Dzięki przebaczeniu można ponownie odkryć znaczenie zaufania, szacunku, a nawet miłości. Co więcej, przebaczenie często wiąże się z „dziwnymi” i mylącymi ideami lub mitami, które mogą być mylące, na przykład:

 • Przebaczenie jest zawsze dobrym rozwiązaniem.
 • Przebaczający pokazuje, że jest dobrym człowiekiem, lepszym od tego, komu przebacza.
 • Przebaczenie pozwala pozbyć się konfliktu.
 • Przebaczenie jest rzeczą jednorazową.
 • Jeśli wybaczysz, przekształcisz tym samym negatywne uczucia w pozytywne.
 • Przebaczenie to zapomnienie.
 • Wybaczyć to przyznać, że Twoje własne uczucia nie były odpowiednie ani uzasadnione.
 • Przebaczenie nie oznacza prośby o uzyskanie coś w zamian.

Przebaczenie oznacza także konieczność rozpoznania tego co się stało. Jest to proces, który integruje wydarzenia razem z historią życia. Jest to również proces, dzięki któremu rana zadana przez niewierność drugiej strony przestaje ciągle boleć.

Czasami ślady spowodowane przez zdradę pozostają w postaci blizny, a mimo tego para wraca do siebie i znów zaczyna sobie ufać. Związek jednakże nigdy już nie będzie taki jak kiedyś.

Pewne rzeczy zawsze będą przypominać partnerom o tym co się wydarzyło. W rezultacie pokonanie tych momentów wymaga dużej siły i determinacji.

Podsumowując, możesz wybaczyć, przyswoić lub zignorować niewierność. Każda osoba poradzi sobie z tym problemem w inny sposób. Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepszą opcją jest ta, która pozwala Ci iść dalej przed siebie, kierując samodzielnie swoim życiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.